• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    ayata70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Altmışdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

Standart yardım lütfen

bir dizek üzerinde
    ilk notadan başlayıp geri dönüş çizgisine kadar sıralanmış melodi notalarında arada notaları bölen çizgiler var sus es nefes alma gibi çizgilerden bahsetmiyorum ..ezgiyi icra ederken eser genellikle buralarda metronoma göre nefes alıyor gibi bazende çizgiden sonraki notada nefes alıyor gibi çalınıyor bazen çizgi aralarında 5 bazen 7 bazende 3 nota olabiliyor bazende notaya basıldığı halde nota o ahangi vermiyor çarpmaları da eserlerde göremiyorum ama orda çarpmanın olduğunu biliyorum bazende nota olmadığı halde oraya çarpma dokunma gibi vurarak geçiliyor eseri bildiğim için bunları görüyorum bilmediğim eserlerde bu konuyu daha iyi nasıl kavrarım ve uygularım

BozLak84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

merhaba abi, sorunu anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışıcam.
    Dizek üzerinde notalari bölüm bölüm keserek ayiran çizgiler ölçü çizgisidir. ayrilmis her bölümede ölçü denilir. dediğin gibi bu bölümlerde bazen 4 bazen 6 bazen 8 nota olabiliyor. bunu anlamak için, sol anahtarının yani dizegin başlangıcında 2/4 lük 4/4 lük veya 8/8 lik gibi isaretler vardir, onlari kullaniriz. yani örneğin 4/4 lük diye belirtilen bi notada, her ölçüde 4 tane 1/4 lük nota olduğunu belirtir. 4/4 lük bi notada, ölçü içerisinde illaki 1/4 lük nota olacak da degildir tabi, ölçülerde 8 tane 8 lik notada olabilir ama süre olarak 8 tane 8 lik nota 4 tane 1/4 lük notayla esdegerdir. hesaplamasini bu sekilde yaparsin. arti dediğin gibi ölçü çizgilerinin bi ölçüden diğer ölçüye geçişte nefes alma gibi bi durum yaratacagini zannetmiyorum, bu dediğin notalarin süreleriyle alakalı.
    ßen bi acemi olarak cevaplamaya çalıştım, üstadlar daha aydınlatıcı cevap verecektir.
    AYDOST!!
    BİNBİR HAYALINAN GELDİM ANAMDAN,DOĞDUM ANAMDAN..
    ŞU FANİ DÜNYAYA GELDİM GİDİYOM!..
    MURADIM ALAMADIM DÜNYADAN,
    DERDİN ÇESMESİNDEN DOLDUM GİDİYOM!..
    NEŞET ERTAŞ..

Altmışdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

ARKADAŞIM İLGİN İÇİN TEŞEKKÜRLER SOLFEJ24 SİTESİNDE AĞLAMA YAR ŞARKISININ SOLFEJİNDE NOTA VE ÇALIMLA İLGİLİ ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIM DURUMLAR ORDA DAHA NET GÖRÜLÜYOR MİYE BASARKEN FAYA ÇIRPMA VE DOKUNMA AMA KAĞITTA FA NOTASI YAZILI DEĞİL AYRICA YİNE O ÖLÇÜ ÇİZGİLERNDE DİYELİM ÖRNEĞİN Sİ O ÖLÇÜNÜN SON NOTASI OLSUN AMA BİR SONRAKİ ÖLÇÜDE RE DE ÖLÇÜ BİTİYOR sıralı 4 tane mi notası gösteriyor ilk ikisinde küçük bir nefes boşluğu sonra diğer milerde çırpma ve fa notasına dokunuş gibi ters dönüşüm var mi lerde bunu kavrayamadım

Altmışdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

Alıntı ayata70 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARKADAŞIM İLGİN İÇİN TEŞEKKÜRLER SOLFEJ24 SİTESİNDE AĞLAMA YAR ŞARKISININ SOLFEJİNDE NOTA VE ÇALIMLA İLGİLİ ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIM DURUMLAR ORDA DAHA NET GÖRÜLÜYOR MİYE BASARKEN FAYA ÇIRPMA VE DOKUNMA AMA KAĞITTA FA NOTASI YAZILI DEĞİL AYRICA YİNE O ÖLÇÜ ÇİZGİLERNDE DİYELİM ÖRNEĞİN Sİ O ÖLÇÜNÜN SON NOTASI OLSUN AMA BİR SONRAKİ ÖLÇÜDE RE DE ÖLÇÜ BİTİYOR sıralı 4 tane mi notası gösteriyor ilk ikisinde küçük bir nefes boşluğu sonra diğer milerde çırpma ve fa notasına dokunuş gibi ters dönüşüm var mi lerde bunu kavrayamadım
    ayrıca 4/4 lük arap veya wahde,ritm gideri şu düm ti tek titek güm titek titek şeklinde mezorlar var asıl soru şu bu mezor içerisine nota kağıdına yazılı eserleri nasıl oturtacağız veya nasıl icra edeceğiz ezgi 4/4 lük 4 tane sekizlik nota yazılmış ilk ölçüye bu 4 tane sekizliği bu seyrin içinemi oturtacağız( düm ti tek titek)

Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

parmak çarpmaları bağlı notalarla gösterilir.
    mesela diyelim, gelibolu kalıbında 4 tane 8 lik notamız var, mi fa fa fa şeklinde.
    ilk 8 likten yani mi notasının üzerinden bi bağ başlar, taaki sondaki fa'nın üzerinde biter.
    bu şekil notayı şöyle çalarız, ilk olarak Mi ye bir kez mızrap vurulur, diğer geri kalan fa fa fa ya mızrap vurulmaz fakat süresince parmak çarpılır, vurulur.
    AYDOST!!
    NEŞET ERTAŞ..

Altmışdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

Alıntı BozLak84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    parmak çarpmaları bağlı notalarla gösterilir.
    mesela diyelim, gelibolu kalıbında 4 tane 8 lik notamız var, mi fa fa fa şeklinde.
    ilk 8 likten yani mi notasının üzerinden bi bağ başlar, taaki sondaki fa'nın üzerinde biter.
    bu şekil notayı şöyle çalarız, ilk olarak Mi ye bir kez mızrap vurulur, diğer geri kalan fa fa fa ya mızrap vurulmaz fakat süresince parmak çarpılır, vurulur.
    teşekkür ederim ama sorduğum soru bu değildi bu notalarda alttan üstten bağ şeklinde olanlardamı çırpma yapıyoruz anladığım kadarı ile yalnız benim asıl sorum şu örneğin şu notalar la la mi mi mi es mi sol mi mi mi mi re mi re do es re mi re mi re do si la es do re do re do si la si her eslerin olduğu yere kadar bir ölçümüdür 4/4 lük bir ritm kalıbına bu parça hangi aralıklarla sığdırılacak her ölçü şuna mı eş düm düm teke teke düm teke ve ya her es e kadar olan bölümünü 1,2,3,4 olarakmı icra edeceğiz

Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

2 den fazla nota birbirine bağlıysa eğer bi önceki mesajımda dediğim gibi çalıyoruz fakat 2 nota birbirine bağlıysa çalımı değişiyor, onlarda çarpma yapmıyoruz. diyelim mi ile fa birbirine bağlı, alttan veya üstten farketmez. mi ye mızrap vurup fa ya vurmuyoruz, fa nın değerince mi yi uzatıyoruz. ölçü bölümünü anlatmıştım, eslerle alakalı değil abicim. es de ölçünün içinde olan sessiz bi notadır, değeri vardır. her ölçüde şuna eş diye bişey yoktur, bi parcanin ilk ölcüsü düm düm teke teke, diğer ölçüsü teke teke düm düm olabilir. ölçüdeki notalara bakarak çözersin bunları. bunlar üzerine bir sürü video dersler var sitemizde, 6 senelik bir forum, daha önce defalarca kez bu konular konuşulmuş, anlatılmış. biraz araştırırsan derdine derman bulursun. kolay gelsin..
    AYDOST!!
    NEŞET ERTAŞ..

Altmışdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

2 den fazla nota birbirine bağlıysa eğer bi önceki mesajımda dediğim gibi çalıyoruz fakat 2 nota birbirine bağlıysa çalımı değişiyor, onlarda çarpma yapmıyoruz. diyelim mi ile fa birbirine bağlı, alttan veya üstten farketmez. mi ye mızrap vurup fa ya vurmuyoruz, fa nın değerince mi yi uzatıyoruz. ölçü bölümünü anlatmıştım, eslerle alakalı değil abicim. es de ölçünün içinde olan sessiz bi notadır, değeri vardır. her ölçüde şuna eş diye bişey yoktur, bi parcanin ilk ölcüsü düm düm teke teke, diğer ölçüsü teke teke düm düm olabilir. ölçüdeki notalara bakarak çözersin bunları. bunlar üzerine bir sürü video dersler var sitemizde, 6 senelik bir forum, daha önce defalarca kez bu konular konuşulmuş, anlatılmış. biraz araştırırsan derdine derman bulursun. kolay gelsin..
    ozaman bende senin için bir bozlak bir de araban kayıt yapacağım sana dinleteceğim izleteceğim reis

Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

sanırım içinden geldi :) ßen şimdiden bi bozlak beklemeye başladım senden :)
    AYDOST!!
    NEŞET ERTAŞ..

Altmışdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

sanırım içinden geldi :) ßen şimdiden bi bozlak beklemeye başladım senden :)
    selam öncelikle adım hacı istanbulda yaşıyorum 9 yaşından beri bağlama çalarım kendimce bayağı iyi düzeydeyim yöresel mızraplar ekzersizler hertürlü bağlamada kerizlemler var parmaklarım çok hızlı ama nota bilmiyorum ve bazı yerlerde tıkanıyorum ve bunu aşmanın tek yolunun nota ve bu işi bilimsel yapmak olduğuna karar verdim ilk ismet topçuyu dinlediğimde kara vermiştim bağlamayı bırakmıştım 4 tel 5 tel 6 tel hepsini çalıyorum alaylıyız yani mektepli değil ama bu notayla çalamama işi beni yedi bitirdi uhde kaldı içimde bir işi eksik yapmak istemiyorum kendime şöyle sağlam bir halk müziği özgün arabesk arşivi yapıp yoluma devam etmek sitiyorum 12 yıldır sahneye çıkmıyorum kafamda müzikle ilgil bazı projeler ve hedefler var

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler