Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor
    ayata70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Altmýþdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

Standart yardým lütfen

bir dizek üzerinde
    ilk notadan baþlayýp geri dönüþ çizgisine kadar sýralanmýþ melodi notalarýnda arada notalarý bölen çizgiler var sus es nefes alma gibi çizgilerden bahsetmiyorum ..ezgiyi icra ederken eser genellikle buralarda metronoma göre nefes alýyor gibi bazende çizgiden sonraki notada nefes alýyor gibi çalýnýyor bazen çizgi aralarýnda 5 bazen 7 bazende 3 nota olabiliyor bazende notaya basýldýðý halde nota o ahangi vermiyor çarpmalarý da eserlerde göremiyorum ama orda çarpmanýn olduðunu biliyorum bazende nota olmadýðý halde oraya çarpma dokunma gibi vurarak geçiliyor eseri bildiðim için bunlarý görüyorum bilmediðim eserlerde bu konuyu daha iyi nasýl kavrarým ve uygularým

BozLak84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

merhaba abi, sorunu anladýðým kadarýyla cevaplamaya çalýþýcam.
    Dizek üzerinde notalari bölüm bölüm keserek ayiran çizgiler ölçü çizgisidir. ayrilmis her bölümede ölçü denilir. dediðin gibi bu bölümlerde bazen 4 bazen 6 bazen 8 nota olabiliyor. bunu anlamak için, sol anahtarýnýn yani dizegin baþlangýcýnda 2/4 lük 4/4 lük veya 8/8 lik gibi isaretler vardir, onlari kullaniriz. yani örneðin 4/4 lük diye belirtilen bi notada, her ölçüde 4 tane 1/4 lük nota olduðunu belirtir. 4/4 lük bi notada, ölçü içerisinde illaki 1/4 lük nota olacak da degildir tabi, ölçülerde 8 tane 8 lik notada olabilir ama süre olarak 8 tane 8 lik nota 4 tane 1/4 lük notayla esdegerdir. hesaplamasini bu sekilde yaparsin. arti dediðin gibi ölçü çizgilerinin bi ölçüden diðer ölçüye geçiþte nefes alma gibi bi durum yaratacagini zannetmiyorum, bu dediðin notalarin süreleriyle alakalý.
    ßen bi acemi olarak cevaplamaya çalýþtým, üstadlar daha aydýnlatýcý cevap verecektir.
    AYDOST!!
    BÝNBÝR HAYALINAN GELDÝM ANAMDAN,DOÐDUM ANAMDAN..
    ÞU FANÝ DÜNYAYA GELDÝM GÝDÝYOM!..
    MURADIM ALAMADIM DÜNYADAN,
    DERDÝN ÇESMESÝNDEN DOLDUM GÝDÝYOM!..
    NEÞET ERTAÞ..

Title
    Altmýþdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

ARKADAÞIM ÝLGÝN ÝÇÝN TEÞEKKÜRLER SOLFEJ24 SÝTESÝNDE AÐLAMA YAR ÞARKISININ SOLFEJÝNDE NOTA VE ÇALIMLA ÝLGÝLÝ ANLATMAYA ÇALIÞTIÐIM DURUMLAR ORDA DAHA NET GÖRÜLÜYOR MÝYE BASARKEN FAYA ÇIRPMA VE DOKUNMA AMA KAÐITTA FA NOTASI YAZILI DEÐÝL AYRICA YÝNE O ÖLÇÜ ÇÝZGÝLERNDE DÝYELÝM ÖRNEÐÝN SÝ O ÖLÇÜNÜN SON NOTASI OLSUN AMA BÝR SONRAKÝ ÖLÇÜDE RE DE ÖLÇÜ BÝTÝYOR sýralý 4 tane mi notasý gösteriyor ilk ikisinde küçük bir nefes boþluðu sonra diðer milerde çýrpma ve fa notasýna dokunuþ gibi ters dönüþüm var mi lerde bunu kavrayamadým

Title
    Altmýþdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

Alıntı ayata70 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARKADAÞIM ÝLGÝN ÝÇÝN TEÞEKKÜRLER SOLFEJ24 SÝTESÝNDE AÐLAMA YAR ÞARKISININ SOLFEJÝNDE NOTA VE ÇALIMLA ÝLGÝLÝ ANLATMAYA ÇALIÞTIÐIM DURUMLAR ORDA DAHA NET GÖRÜLÜYOR MÝYE BASARKEN FAYA ÇIRPMA VE DOKUNMA AMA KAÐITTA FA NOTASI YAZILI DEÐÝL AYRICA YÝNE O ÖLÇÜ ÇÝZGÝLERNDE DÝYELÝM ÖRNEÐÝN SÝ O ÖLÇÜNÜN SON NOTASI OLSUN AMA BÝR SONRAKÝ ÖLÇÜDE RE DE ÖLÇÜ BÝTÝYOR sýralý 4 tane mi notasý gösteriyor ilk ikisinde küçük bir nefes boþluðu sonra diðer milerde çýrpma ve fa notasýna dokunuþ gibi ters dönüþüm var mi lerde bunu kavrayamadým
    ayrýca 4/4 lük arap veya wahde,ritm gideri þu düm ti tek titek güm titek titek þeklinde mezorlar var asýl soru þu bu mezor içerisine nota kaðýdýna yazýlý eserleri nasýl oturtacaðýz veya nasýl icra edeceðiz ezgi 4/4 lük 4 tane sekizlik nota yazýlmýþ ilk ölçüye bu 4 tane sekizliði bu seyrin içinemi oturtacaðýz( düm ti tek titek)

Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

parmak çarpmalarý baðlý notalarla gösterilir.
    mesela diyelim, gelibolu kalýbýnda 4 tane 8 lik notamýz var, mi fa fa fa þeklinde.
    ilk 8 likten yani mi notasýnýn üzerinden bi bað baþlar, taaki sondaki fa'nýn üzerinde biter.
    bu þekil notayý þöyle çalarýz, ilk olarak Mi ye bir kez mýzrap vurulur, diðer geri kalan fa fa fa ya mýzrap vurulmaz fakat süresince parmak çarpýlýr, vurulur.
    AYDOST!!
    NEÞET ERTAÞ..

Title
    Altmýþdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

Alıntı BozLak84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    parmak çarpmalarý baðlý notalarla gösterilir.
    mesela diyelim, gelibolu kalýbýnda 4 tane 8 lik notamýz var, mi fa fa fa þeklinde.
    ilk 8 likten yani mi notasýnýn üzerinden bi bað baþlar, taaki sondaki fa'nýn üzerinde biter.
    bu þekil notayý þöyle çalarýz, ilk olarak Mi ye bir kez mýzrap vurulur, diðer geri kalan fa fa fa ya mýzrap vurulmaz fakat süresince parmak çarpýlýr, vurulur.
    teþekkür ederim ama sorduðum soru bu deðildi bu notalarda alttan üstten bað þeklinde olanlardamý çýrpma yapýyoruz anladýðým kadarý ile yalnýz benim asýl sorum þu örneðin þu notalar la la mi mi mi es mi sol mi mi mi mi re mi re do es re mi re mi re do si la es do re do re do si la si her eslerin olduðu yere kadar bir ölçümüdür 4/4 lük bir ritm kalýbýna bu parça hangi aralýklarla sýðdýrýlacak her ölçü þuna mý eþ düm düm teke teke düm teke ve ya her es e kadar olan bölümünü 1,2,3,4 olarakmý icra edeceðiz

Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

2 den fazla nota birbirine baðlýysa eðer bi önceki mesajýmda dediðim gibi çalýyoruz fakat 2 nota birbirine baðlýysa çalýmý deðiþiyor, onlarda çarpma yapmýyoruz. diyelim mi ile fa birbirine baðlý, alttan veya üstten farketmez. mi ye mýzrap vurup fa ya vurmuyoruz, fa nýn deðerince mi yi uzatýyoruz. ölçü bölümünü anlatmýþtým, eslerle alakalý deðil abicim. es de ölçünün içinde olan sessiz bi notadýr, deðeri vardýr. her ölçüde þuna eþ diye biþey yoktur, bi parcanin ilk ölcüsü düm düm teke teke, diðer ölçüsü teke teke düm düm olabilir. ölçüdeki notalara bakarak çözersin bunlarý. bunlar üzerine bir sürü video dersler var sitemizde, 6 senelik bir forum, daha önce defalarca kez bu konular konuþulmuþ, anlatýlmýþ. biraz araþtýrýrsan derdine derman bulursun. kolay gelsin..
    AYDOST!!
    NEÞET ERTAÞ..

Title
    Altmýþdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

2 den fazla nota birbirine baðlýysa eðer bi önceki mesajýmda dediðim gibi çalýyoruz fakat 2 nota birbirine baðlýysa çalýmý deðiþiyor, onlarda çarpma yapmýyoruz. diyelim mi ile fa birbirine baðlý, alttan veya üstten farketmez. mi ye mýzrap vurup fa ya vurmuyoruz, fa nýn deðerince mi yi uzatýyoruz. ölçü bölümünü anlatmýþtým, eslerle alakalý deðil abicim. es de ölçünün içinde olan sessiz bi notadýr, deðeri vardýr. her ölçüde þuna eþ diye biþey yoktur, bi parcanin ilk ölcüsü düm düm teke teke, diðer ölçüsü teke teke düm düm olabilir. ölçüdeki notalara bakarak çözersin bunlarý. bunlar üzerine bir sürü video dersler var sitemizde, 6 senelik bir forum, daha önce defalarca kez bu konular konuþulmuþ, anlatýlmýþ. biraz araþtýrýrsan derdine derman bulursun. kolay gelsin..
    ozaman bende senin için bir bozlak bir de araban kayýt yapacaðým sana dinleteceðim izleteceðim reis

Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

sanýrým içinden geldi :) ßen þimdiden bi bozlak beklemeye baþladým senden :)
    AYDOST!!
    NEÞET ERTAÞ..

Title
    Altmýþdörtlük Üye
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

sanýrým içinden geldi :) ßen þimdiden bi bozlak beklemeye baþladým senden :)
    selam öncelikle adým hacý istanbulda yaþýyorum 9 yaþýndan beri baðlama çalarým kendimce bayaðý iyi düzeydeyim yöresel mýzraplar ekzersizler hertürlü baðlamada kerizlemler var parmaklarým çok hýzlý ama nota bilmiyorum ve bazý yerlerde týkanýyorum ve bunu aþmanýn tek yolunun nota ve bu iþi bilimsel yapmak olduðuna karar verdim ilk ismet topçuyu dinlediðimde kara vermiþtim baðlamayý býrakmýþtým 4 tel 5 tel 6 tel hepsini çalýyorum alaylýyýz yani mektepli deðil ama bu notayla çalamama iþi beni yedi bitirdi uhde kaldý içimde bir iþi eksik yapmak istemiyorum kendime þöyle saðlam bir halk müziði özgün arabesk arþivi yapýp yoluma devam etmek sitiyorum 12 yýldýr sahneye çýkmýyorum kafamda müzikle ilgil bazý projeler ve hedefler var

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Bu Konu için TurkCoderler