Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞLAMA HAKKINDA YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ.

Onaltılık Üye
    Nereden
    ankara
    Tecrübe Puanı
    8

sero49 yazını okudum gayet emek verip yazmışsın doğruluk payları var ama bazı noktarlarda eksik bilgiler var uzun sap bağlamada tavırlar,ritimler vs tınıları daha değişik ve kısa sap bağlamada da öyle tınısı daha bi başkadır tabiki ikisinide öğrenmek gerek ama birinde uzmanlaşmadan diğerine geçmek ne derece doğru onda kararsızım...

Onaltılık Üye osonmez66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KAYSERİ
    Tecrübe Puanı
    5

bende yıllarca uzun sap saz ile uğraştım.ama sonunda gördümki kısa sap bağlama sesi benim iç organlarımı parçalayacak şekilde dokunduğu için şimdi sadece kısa bağlamaya yöneldim.hatta verdim 1500 tl yi aldım 41,5 tekne oyma dut kısa bağlamayı

Cezalı Üye
    Nereden
    İstanbul
    Tecrübe Puanı
    0

Öncelikle arkadaş kendine göre bir yorum getirmiş katıldığım-katılmadığım noktalar var ikisini de çalma zorunluluğu yok hoşuna giden hangisi ise o alanda yoğunlaşmak en iyisidir..
    İki işi yarım yapacağına bir işi tam yapmalı insan o alanda daha iyi olmak için kural budur..

Onaltılık Üye parmaksiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    6

bana görede sazcı76 arkadaşımızın dediği doğru.bir arkadaşım ile bağlama almaya gittik orda kabak kemane gördü aldı eline baktım ki elif dedimi hafiften ezgisini çıkardı 1 saat uğraşsa belki melodi tam çıkacak.saz eline geldiğinde uzunsa kısaya göre akort eder en azından kırmazsın insanları çalarsın.kızaracak bir durum değildir.hangisini çalmalı insan bence gönlüne hangisi daha çok dokunuyor hangisi kulağına güzel geliyor onu çalmalı.ben semah deyiş çok severim kısa sap çalıyorum.
    alırken bazıları şöyle diyor önce uzunsap al parmakların daha iyi gelişir sonra kısa ya geçersin falan.yani kısa da gelişemezmisin?tabii ki gelişirsin.yani yeni başlayan arkadaşların bilgilenmesi için yazılmış bir konu.ama yönlendirme bana görede yanlış hangi tarz bağlama seviyorlarsa onu çalmalılar.saygılar...

Onaltılık Üye cakillarli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    AKŞEHİR
    Tecrübe Puanı
    48

konuyu ilginç buldum baştan sona kadar okudum. kısa uzun farketmemeli görüşünü okudum, haklısın dedim, beğendim. farkeder, yörelerin tavrı vs. bağlamanın türüne göre önem taşır görüşünü okudum nasrettin hocanın hesap haklısın dedim. herkes kendine göre haklı olabilir ama başlık ile ilgili hakikaten bir yanlışı düzeltelim: kurstaki bağlama hocamın verdiği ilk bilgiye göre yazıyorum. site içindeki yorumlarda sık sık bağlama yerine "saz" kavramı kullanılıyor. bu büyük yanlış. müzik yaparken kulandığımız tüm aletlerin (zurna, fülüt, davul, mandolin, keman......... hatta masaya tıklatıp ritim tutuyorsan o masa dahi) ortak adı sazdır. bağlama ise bu sitenin konusu olan, (benim bildiğim) kısa ve uzun sap olmak üzere iki türlüsü olan milli sazımızın özel adıdır. lütfen saz demeyelim bağlama diyelim.

Moderator BozLak84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    9

uzunla başlama tavsiyesi ve gereksinimi sadece parmak gelişimi için değildir. Çalım tekniğinin gelişmesi için olmazsa olmazdır. bağlama içerisinde onlarca düzen ve bir o kadar da tavır var. hepsini uzun sapla çalabilir öğrenebilirsin fakat kısa sap, uzun sap içerisinde icra edilebilen onlarca düzen içerisinden yalnızca BİRİSiDİR. Uzunla başlayıp tavırları yalayıp yutmuş biri ile sadece kısada ilerlemiş birinin bilek-mızrap tekniği bir olabilir mi ? uzun sap da gelişmiş biri ile kısa sapla gelişen birinin bağlamaya hakimiyeti bir olabilir mi ? gönülde ki sevdalık ayrı birşey fakat gelişim için tek doğru yol uzun sap ile başlamaktır
    AYDOST!!
    BİNBİR HAYALINAN GELDİM ANAMDAN,DOĞDUM ANAMDAN..
    ŞU FANİ DÜNYAYA GELDİM GİDİYOM!..
    MURADIM ALAMADIM DÜNYADAN,
    DERDİN ÇESMESİNDEN DOLDUM GİDİYOM!..
    NEŞET ERTAŞ..

Sekizlik Üye kdm acemi 58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    5

http://www.youtube.com/watch?v=piyYntf_TOI

2:15 de hemen kıza sap bırakılıp uzun sapa geçilmesi gerekiydr diyor, ve saz imalat ve satıcısı, hariçten gazel okumuyor yani
    Konu kdm acemi 58 tarafından (15.Mart.2013 Saat 23:46 ) değiştirilmiştir. Sebep: sesi harika bir bağlama

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba Arkadaslar,
    Bir sorum olacakdi tellerle ilgili. Benim bir kisa sap oyma dut baglamam var ama son günlerde bam tellerinde üst telde ve alt telde bir cizirti var bur sadece üst perdelerde oluyor. Baglama 2 aydir bende ve simdiye kadar hic tel degistirmedim yani yeni saz seside güzel. Sizce bu sorun neden ve telleri degistirsem yok olur mu?

Simdiden tessekür ederim

Onaltılık Üye sprite - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Tecrübe Puanı
    7

tel değişiminden sonra tekrar deneyin ayda 1 tel değişimi gerekir çalıma göre tabi

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

sizce tel degisiminden sonra gider mi sonuc olarak yeni oyma saz

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu