Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa başı 11 ile 20 arası kadar sonuc gösteriliyor

Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    ankara
    Tecrübe Puanı
    8

sero49 yazýný okudum gayet emek verip yazmýþsýn doðruluk paylarý var ama bazý noktarlarda eksik bilgiler var uzun sap baðlamada tavýrlar,ritimler vs týnýlarý daha deðiþik ve kýsa sap baðlamada da öyle týnýsý daha bi baþkadýr tabiki ikisinide öðrenmek gerek ama birinde uzmanlaþmadan diðerine geçmek ne derece doðru onda kararsýzým...

osonmez66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    KAYSERÝ
    Tecrübe Puanı
    5

bende yýllarca uzun sap saz ile uðraþtým.ama sonunda gördümki kýsa sap baðlama sesi benim iç organlarýmý parçalayacak þekilde dokunduðu için þimdi sadece kýsa baðlamaya yöneldim.hatta verdim 1500 tl yi aldým 41,5 tekne oyma dut kýsa baðlamayý

Title
    Cezalý Üye
    Nereden
    Ýstanbul
    Tecrübe Puanı
    0

Öncelikle arkadaþ kendine göre bir yorum getirmiþ katýldýðým-katýlmadýðým noktalar var ikisini de çalma zorunluluðu yok hoþuna giden hangisi ise o alanda yoðunlaþmak en iyisidir..
    Ýki iþi yarým yapacaðýna bir iþi tam yapmalý insan o alanda daha iyi olmak için kural budur..

parmaksiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Tecrübe Puanı
    6

bana görede sazcý76 arkadaþýmýzýn dediði doðru.bir arkadaþým ile baðlama almaya gittik orda kabak kemane gördü aldý eline baktým ki elif dedimi hafiften ezgisini çýkardý 1 saat uðraþsa belki melodi tam çýkacak.saz eline geldiðinde uzunsa kýsaya göre akort eder en azýndan kýrmazsýn insanlarý çalarsýn.kýzaracak bir durum deðildir.hangisini çalmalý insan bence gönlüne hangisi daha çok dokunuyor hangisi kulaðýna güzel geliyor onu çalmalý.ben semah deyiþ çok severim kýsa sap çalýyorum.
    alýrken bazýlarý þöyle diyor önce uzunsap al parmaklarýn daha iyi geliþir sonra kýsa ya geçersin falan.yani kýsa da geliþemezmisin?tabii ki geliþirsin.yani yeni baþlayan arkadaþlarýn bilgilenmesi için yazýlmýþ bir konu.ama yönlendirme bana görede yanlýþ hangi tarz baðlama seviyorlarsa onu çalmalýlar.saygýlar...

cakillarli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    AKÞEHÝR
    Tecrübe Puanı
    48

konuyu ilginç buldum baþtan sona kadar okudum. kýsa uzun farketmemeli görüþünü okudum, haklýsýn dedim, beðendim. farkeder, yörelerin tavrý vs. baðlamanýn türüne göre önem taþýr görüþünü okudum nasrettin hocanýn hesap haklýsýn dedim. herkes kendine göre haklý olabilir ama baþlýk ile ilgili hakikaten bir yanlýþý düzeltelim: kurstaki baðlama hocamýn verdiði ilk bilgiye göre yazýyorum. site içindeki yorumlarda sýk sýk baðlama yerine "saz" kavramý kullanýlýyor. bu büyük yanlýþ. müzik yaparken kulandýðýmýz tüm aletlerin (zurna, fülüt, davul, mandolin, keman......... hatta masaya týklatýp ritim tutuyorsan o masa dahi) ortak adý sazdýr. baðlama ise bu sitenin konusu olan, (benim bildiðim) kýsa ve uzun sap olmak üzere iki türlüsü olan milli sazýmýzýn özel adýdýr. lütfen saz demeyelim baðlama diyelim.

BozLak84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    9

uzunla baþlama tavsiyesi ve gereksinimi sadece parmak geliþimi için deðildir. Çalým tekniðinin geliþmesi için olmazsa olmazdýr. baðlama içerisinde onlarca düzen ve bir o kadar da tavýr var. hepsini uzun sapla çalabilir öðrenebilirsin fakat kýsa sap, uzun sap içerisinde icra edilebilen onlarca düzen içerisinden yalnýzca BÝRÝSiDÝR. Uzunla baþlayýp tavýrlarý yalayýp yutmuþ biri ile sadece kýsada ilerlemiþ birinin bilek-mýzrap tekniði bir olabilir mi ? uzun sap da geliþmiþ biri ile kýsa sapla geliþen birinin baðlamaya hakimiyeti bir olabilir mi ? gönülde ki sevdalýk ayrý birþey fakat geliþim için tek doðru yol uzun sap ile baþlamaktýr
    AYDOST!!
    BÝNBÝR HAYALINAN GELDÝM ANAMDAN,DOÐDUM ANAMDAN..
    ÞU FANÝ DÜNYAYA GELDÝM GÝDÝYOM!..
    MURADIM ALAMADIM DÜNYADAN,
    DERDÝN ÇESMESÝNDEN DOLDUM GÝDÝYOM!..
    NEÞET ERTAÞ..

kdm acemi 58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    5

http://www.youtube.com/watch?v=piyYntf_TOI

2:15 de hemen kýza sap býrakýlýp uzun sapa geçilmesi gerekiydr diyor, ve saz imalat ve satýcýsý, hariçten gazel okumuyor yani
    Konu kdm acemi 58 tarafından (15.Mart.2013 Saat 23:46 ) değiştirilmiştir. Sebep: sesi harika bir baðlama

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba Arkadaslar,
    Bir sorum olacakdi tellerle ilgili. Benim bir kisa sap oyma dut baglamam var ama son günlerde bam tellerinde üst telde ve alt telde bir cizirti var bur sadece üst perdelerde oluyor. Baglama 2 aydir bende ve simdiye kadar hic tel degistirmedim yani yeni saz seside güzel. Sizce bu sorun neden ve telleri degistirsem yok olur mu?

Simdiden tessekür ederim

sprite - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    ÝSTANBUL
    Tecrübe Puanı
    8

tel deðiþiminden sonra tekrar deneyin ayda 1 tel deðiþimi gerekir çalýma göre tabi

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

sizce tel degisiminden sonra gider mi sonuc olarak yeni oyma saz

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu