• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    SERO49 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    7

Standart BAĞLAMA HAKKINDA YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ.

1-Uzun Sap mı Yoksa Kısa Sap mı?

2-Uzun Sap mı öğreneyim yoksa Kısa Sap mı Öğreneyim.?

3-Kısa Sap mı Alayım Yoksa Uzun Sap mı Alayım?

4-Uzun Sap mı Kolay,Kısa Sap mı Kolay?

5-Önce Uzun sap mı vardı.Yoksa Kısa Sap mı vardı?

Sevgili dostlar,bu tür sorulara ne kadar da çok rastlıyoruz değil mi? Evet hem de çok ama çok rastlıyoruz.Peki nedir bu işin doğrusu?

Öncelikle Uzun Sap,Kısa sap şeklinde bir ayrıma gitmek asla doğru bir yaklaşım değildir.Ancak ne yazık ki böyle yanlış bir kanı giderek oluşmaya başlamaktadır.Peki nedir bu işin doğrusu.?

İşin doğrusu şudur.Bağlama çalanların her iki bağlamayı da öğrenmek ve çalmak zorunluluğu vardır.Evet bu asla bir tercih meselesi değildir.Bu bir zorunluluktur.Şimdi şöyle bir örnekle konuya girelim.siz bir tanıdığınızın evine gittiniz ve muhabbet sohbet derken siz bağlama çaldığınızı söylediniz.Bunu duyan ev sahibi size ya öyle mi bizde bağlamayı çok severiz evimizde bir bağlamamız var ama bizden çalabilen kimse yok dedi ve yan odaya geçerek size bir Uzun Sap bağlama getirdi ve hadi bize bir şeyler çalında dinleyelim dedi.Siz orada ev halkına ne diyeceksiniz.Şöyle mi diyeceksiniz “Yok ben Kısa Sap çalıyorum,Uzun Saptan anlamam,götürün bunu.” Yada diyelim ki size Kısa sap getirdiler O zaman da şunu mu diyeceksiniz “Yok ben Uzun Sap çalıyorum,Kısa Saptan anlamam götürün bunu.” Peki böyle derseniz o an orada kızarıp bozarmayacakmısınız.Öyle ya siz bağlama çaldığınızı söylediniz ev sahibi de bunu duyup size evinde bulunan bağlamayı getirdi elinize verdi şu an elinizde bir bağlama var ama siz çalamıyorsunuz.Şayet biz bunlardan birini çalıyor ama diğerini çalamıyorsak acaba biz Kendimize ne kadar “Ben bağlamacıyım.” Diyebiliriz.

Siz sanıyormusunuz ki nur içinde yatsın elinde hep Uzun Sap bağlama ile gördüğümüz Ali Ekber ÇİÇEK’in,Kısa Sap bağlamayı çalamadığını.Tabiki Hayır.Çünkü rahmetli Ali Ekber ÇİÇEK,Uzun Sap bağlamayı mükemmel çaldığı gibi Kısa Sap bağlamayı da aynı güzellikte çalan üstadlarımızdandı.Ancak siz onu hep Uzun Sap bağlaması ile gördüğünüz için belki bu şekilde düşünüyor olabilirsiniz.

Bir başka örnek verelim.Bağlama üstadlarından biri sahneye çıktı.Bu Erdal ERZİNCAN olabilir, Arif SAĞ olabilir,Musa EROĞLU olabilir veya sahneye çıkan herhangi bir ünlü bağlama üstadı olabilir.Siz hiç şöyle bir şey düşünebiliyormusunuz. Ya da aklınızdan geçirebiliyormusunuz ? O an sahneye bir Uzun sap bağlama getirildiğini düşünelim.Erdal ERZİNCAN’a verildi veya Arif SAĞ’a veya Musa EROĞLU’na veya ünlü bağlama üstadlarımızdan herhangi birinin eline verildi.Onların "Yok abim ya,ben Uzun sap çalmasını bilmiyorum.Bana Kısa Sap getirin." veya "Yok ben Kısa Sap çalmasını bilmiyorum.Bana Uzun Sap getirin." diyebileceklerini hiç hayal edebiliyormusunuz.?

Böyle bir şey asla mümkün değil.Çünkü bizim ellerinde Kısa Sap gördüğümüz veya ellerinde Uzun Sap gördüğümüz bu Bağlama üstadlarımız her iki bağlamayı da aynı mükemmellikte ve güzellikte çalan insanlardır.Sakın kimse şöyle bir yanılgıya düşmesin.Elinde hep kısa sap gördüğünüz bu üstadların,Uzun Sap çalamadıklarını veya elinde hep Uzun sap gördüklerimizin Kısa Sap çalamadığını.Ya da şunu biliyormusunuz,Erdal ERZİNCAN’ın aynı zamanda Uzun Sap Bağlamıyı da Mükemmel çalan bir üstad olduğunu Aynı Şekilde Arif SAĞ’ın,Musa EROĞLU’nun ve diğer bağlama üstadlarının hepsinin her iki bağlamayıda mükemmel bir şekilde çaldıklarını.Sanırım biliyorsunuzdur.Bu üstadların eline ister Uzun Sap verin İster Kısa Sap verin,ister divan saz verin,isterse Cura verin bunlar için hiç farketmez hepsini aynı mükemmellikte çalarlar.İşte zaten onları üstad yapan da bu özellikleridir.

Peki değerli dostlar, bizler neden her ikisini de çalmayalım.Bizleri korkutan şey nedir? Uzun Sap bağlamanın sadece 4 perde fazla olması mı bizleri korkutuyor.Yoksa Kısa Sap bağlamanın sadece 4 perde eksik olması mı? Yani birinin 19 perde,diğerinin ise 23 perde olması ve aralarında sadece 4 perde fark olması bunları sizce çok mu birbirlerinden ayrı dünyalar haline getiriyor.Gerçekten bilindiği gibi Uzun Sap bağlama ile Kısa Sap bağlama birbirlerine çok uzak ve birbirinden çok farklı şeyler mi? Yoksa aralarında şeklen bir iki farklılık dışında işleyiş felsefesinin,mantığının ve sistematiğinin aynı olduğu şeyler midir?

Bu yersiz korkuların temelinde yatan gerçek nedir.? Bu konu araştırıldığında rahatlıkla anlaşılıyor ki aslında “Ben Kısa Sap çalamam.” diyenlerin gerçekte eline hiç Kısa Sap bağlama almadıklarını,bu kişilerin eline bir Kısa sap tutuşturup ona şöyle bir iki dakika bir şeyler öğrettiğinizde ise “Aaaa,ya hiçte korktuğum gibi bir şey değilmiş vallahi.” Dediklerini,ya da “Ben Uzun Sap çalamam.” Diyen birinin eline Uzun Sap Bağlama vererek birkaç dakika ona bir şeyler öğrettiğinizde o da “Aaaa,ya hakikaten hiç korktuğum kadar yokmuş.” dediklerini.İsterseniz sizlerde deneyin.Uzun Sap bağlama çalan bir arkadaşınızın eline Kısa Sap bağlamınızı verin ve onun Uzun sapta çaldığı bir türküyü siz Kısa sapta çalması için birkaç dakikanızı harcayın,bu kişinin sadece birkaç dakika içerisinde o türküyü kısa sapta çalabildiğine gözlerinizle şahit olun.Aynı yöntemi bu kere Kısa Sap çalan bir arkadaşınızda deneyiniz şüphesiz yine aynı sonuçla karşılaştığınızı göreceksiniz.

Bu konuda bir başka polemik ise “Önce Uzun Sap mı vardı yoksa Kısa Sap mı vardı” Bunlardan hangisi üvey evlat ? Hangisini benimseyelim? Hangisini sevelim,hangisini kovalım?

Sanırım bu şekilde polemik yapanlara şu soruyu sormak gerekiyor. Kısa Sapı Fransızlar,Uzun Sapı da Amerikalılar mı icat etti.? Bu şekildeki polemiklerin ise hepten yanlış olduğunu öncelikle belirtelim.Çünkü öncelikle bu enstrümanların uzunu veya kısası veya önce hangisinin var olduğunun hiçbir öneminin olmadığının,önemli olanın ise bu enstrümanların tamamen bizim öz Milli Kültürümüzün bir gereği ve sonucu olarak ortaya çıktığını, Deyişlerimizin,semahlarımızın,barak havalarımızın,türkülerimizin çeşitliliği,otantiği,farklılığı yöresel tavır ve düzenlerimizin,makamlarımızın,usullerimizin bir gereği ve zorunluluğu karşısında ortaya çıkmış olmaları ve her ikisinin de ayrı ayrı öneme ve değere sahip olduklarıdır. Diğer taraftan Ne Uzun Sap Kısa Saptan Kolay öğrenilir.Nede Kısa Sap Uzun Saptan kolay öğrenilir.Biri diğerinden asla kolay değildir.Her İkisi de aynı emeği,aynı çabayı,aynı disiplini,aynı azmi,çalışmayı ve zamanı gerektirir.

Sonuç olarak dostlar,bizler hem uzun sap bağlamayı hem de kısa sap bağlamayı öğrenip çalmak zorundayız.Eğer Bunlardan birini çalıyor,diğerini çalamıyorsak hiç kusura bakmayalım bizler kendimize “Ben bağlamacıyım” diyemeyiz.Zaten Başkaları hiç demez.

silver3140 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Ynt: BAĞLAMA HAKKINDA YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ.

evt bunlar dgru evvla ınşallah temelını ogrenelım elmızı kolumuz bı alışsın bızde bılelım kı bı tanesını calabılecıgmı gorelım sonra dıgerını ıstemskte bı dürtü bızı buna zorlayack

Mehmet7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    51

ya ne kadar güzel anlatmışsın kardeşim.inan sanki bir gazetede pazar ekinde sevgdiğim bir konuyu okumuş gibiyim.eline emeğine sağlık. uzun sap çalamıyorum belki ama uzun sap bağlama verseler hemen kısa sap akort yapar kısa sap düzeninde çalarım heralde.:)

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

SERO49 eline diline saglik..
    Cok güzel ve farkli yazilarinla foruma ayri bir renk katiyorsun.
    Mehmedin dedigi gibi severek okudugum köse yazarlarimizdansin :)

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

SERO49 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    7

Sevgili Mehmet7 Hocam ve Sevgili İnan58 hocam, aslında ben sizlerin yanında çırak kalırım.Ama ben kendime hep sizi örnek alan biriyim.Sizin Yolunuzdan ve izinizden gitmeye devam ediyorum.Bu konularda siteye katkıda bulunabiliyorsam ve bunu sizler gibi değerli abilerimin ağzından duymak inanın ki beni ayrı bir sevindiriyor ve mutlu ediyor.Öncelikle ben şunu bilir ve şunu söylerim.

"Halka hizmet etmek,hakka hizmet etmektir. Bu yüzden ben herkese elimden gelen her yardımı yapacağım ve bildiklerimi asla kendime saklamayacağım hemen paylaşacağım.Çünkü bilgi paylaştıkça çoğalan bir şeydir.Bu yüzden ben herkese diyorum ki lütfen bildiklerinizi paylaşınız.Çünkü burada hepimiz aynı amaca hizmet ediyoruz.Sizlere selam ve saygılarımı sunuyorum.Ayrıca başta Erdal İBİLİ hocamız olmak üzere Mehmet7 Hocamın,İnan58 Hocamın ve tüm Sazkursu.Com ailesinin Yeni Yılını en içten ve en samimi dileklerimle kutluyor,2011 Yılının herkese sağlık,huzur,barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.

vahapxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

eyw diline sağlık da güzel kardeşim herkezin bi tarzı zevki war ben milet uzun sap seviyor veya kısa sap diye onlarız zevkine yönelmem kendi zevkim doğrultusunda öğrenirim milletin ne dediği önemli deil musa eroğlu erdel erzincan vs. sanatçıları beğenmiyenler dahi war sen zevkini sanatını yaparsın hoşuna giden seni dinler yüceltir ama sen dinleyicilere kendini beğendirmek veya övdürmek istiosan zaten o yapılan biraz ticarte dökülür.

sazci76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Nereden
    nederland
    Tecrübe Puanı
    0

Standart yanlis bildiklerimiz

degerli dostum yazini okudum ve bu yazziyi cok sakincali buluyurum ve hemen burdan kaldirmani rica ediyorum. uzun baglamayla kisa baglama arasindaki farki biri birinden 4 perde uzun diye ayirdeden biri olarak zaten ancak boyle bir yazi yazabilirsin. kesinlikle arastirmadan sadecce kendi hayal gucune dayanarak yazi yazmissin ve yeni baslayan arkadaslari yanlis yonlendiriyorsun. kisa ve uzun baglama arasindaki fark perde eksikligi yada fazlaligiyla ayirt edilmez, akort sistemi ve calim teknikleriyle ayirdedilir. bir baglamaci sadece birini calabilir ve bir yorede ustalasir. geri kalanlarida elbette calabilir ama calma zorunlulugu yoktur. neden misafirlikte calamadigi baglama olmayinca insanlar kizaracak bozaracakmis?. normali zaten odur. calamadigini calamiyacaksin zaten. geri yollucaksin. baglamacilik boyle olmaz. ustalardan ornek vermissin. sen hic o insanlari takip etmiyormusun. o insanlar kendilerini nerde gelistirmislerse onu calarlar. evet aliekber cicek kisa baglama arif sag uzun baglama calar. dogru. belli bir muzik birikimine sahip insalar elbette calarlar. bende calarim. ama sadece birinde gelistirirsin kendini. sen bi konya tavrini arastir. bir konyalimi daha iyi calacak konya turkusunu arif sag mi? aliekber cicek bi bozlak acis yapsin ne derece saglikli olacak. yada neset ertas bir kisa baglamayla deyis calsin bakalim. nerde gorulmus boyle birsey.... hic boyle birse y olur mu. hangi kitap yaziyor boyle birseyi. sen bunlari iyice birdaha dusun bence. senin kafanda gecen sey su. ben kisa caliyorsam hepsini calarim. evet calarsin. hama hicbiride biseye benzemez. hepsini ayni teknikle calarsin yada kismen orta sevye... yada soyle soyleyim sana. sana mandolin versek. sadece notalarin yerini soylesek hemen baglamada caldiklarini ordada calabilirsin. bu cok zor bisey deil. ee simdi sen mandolindemi calabilirsin??? senin mantigin kisa ve uzun icin bu sekilde calisiyor. ama aralarinda ucurumlar var. tesekkur ediyorum....

sazci76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Nereden
    nederland
    Tecrübe Puanı
    0

Standart yanlis bildiklerimiz

yani amacim seni burda zorduruma dusurmek degil, yanlis anlama. ama yanlis bildiklerimiz demissin ama sen yanlis dusunuyorsun. bi dusun. bi alevi kokenli bir insan nasil bozlak calsin, malatyada sivasta deyislerle buyuyen bir insan nasil zeybek calabilir? kimse calamazmi ugrasan herkes calabilir. omrunu koyarsin ortaya calarsin.ok. ama calamamak ayip degildir. calamyana ben baglamaci demem demek nekadar yanlis birsey? calamazssak kizaririz bozariris vs. bunlar son derece yanlis. cunki dogrusu o. sadece birini calacaksin...

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı sazci76 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    degerli dostum yazini okudum ve bu yazziyi cok sakincali buluyurum ve hemen burdan kaldirmani rica ediyorum.
    Bence özellikle kalmasi gereken bir Makale bu
    (her ikinizin yazisini kastederek diyorum)

Sazci76 Hakli oldugun yerler var ama Sero49 un da hakli oldugu yönleri var. Fikirlere saygimiz vardir . Bence her ikinizinda yazisinin farkli bir degeri ve farkli bir güzelligi vardir.
    Bunlari tek tek siralamak bu dogru bu yanlis demek ancak benim Sahsi fikrim olur. Her iki yaziyida okuyan kendisine pay cikaracak yerleri vardir elbette.

Daha dün yasadigim bir konu:
    Türkiyeden bir misafirim vardi.
    Bir türküyü önce kisa sap ile caldim , daha sonra ayni türküyü uzun sap ile caldim. Kisa sapla caldigimi cok begendi , Uzun sap ile caldigimda "cok yavan (sade) oldu, sanki TRT sanatcilarinin caldigi gibi oldu Kisa sap ile daha güzel oldu" dedi.
    Hemen arkasina baska bir türküyü yine Önce kisa sonra uzun ile caldim, bu sefer uzun ile caldigim daha cok hosuna gitti .. Calinan eserin veya türünün etkisi cok büyük ve Yorumlamada farkliliklar ister istemez olmaktadir, Ben (veya Bizler) profosyonel degiliz özellikle ben Yurdumun 4 bir küsesinin farkli tavirlarini icra edip calmak isterim .. örnegin "Al yazmalim" ezgisi cura ile ayri biz güzeldir. Ne uzun nede kisa o bilindik tadi vermez.

Ama birisi sadece bozlak calmak ister veya sadece Semah calamak ister ...
    Dolayisi ile digerine ihtiyac duymayabilir hatta sevmeyebilir onada saygim vardir ..

FARKLILIKLARIMIZ ZENGiNLiGiMiZDiR

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

yigit54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

ağzına sağlık baştan sona kadar okudum

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu