• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ney

Raci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Ney

Arkadaşlar Türk Musîkîsinin temel 5 aletinden birisi olan Ney ile ilgili konu görmedim ve sizlerle çaldığım ensturmanın bilgilerini paylaşmak istedim.

Ney,Farsçada Kamış anlamına gelen Na ve ya Nay'ın Türkçeleşip kibarlaştırılması sonucunda oluşmuştur.Ney kamıştan yapılır.Neyin kamıştan olmasına ait bir çok rivayet olmasına rağmen bir rivayet vardır ki neden ney'in dinsel bir çalgı olduğunu ve kamıştan olduğunu anlatır...:
    Hz.Ali(a.s) ve Hz.Muhammed(s.a.v.) birgün yalnız oturmakta ve konuşmaktadırlar:

------Ya Resullah!Sen Allahı Nasıl Bu kadar çok seversin?Der Hz.Ali
    ------Ya Ali!Bunun adı İlahî aşktır.,der Hz.Muhammed
    Hazreti Ali İlahi Aşkın Sırrını Öğrenmek İster.Hazreti Muhammed ise bu sırrı karısına bile söylememesi gerektiğini Hz. Ali'ye söyleyerek Hz Ali'nin bu yükü kaldırıp kaldıramayacağını sorar.Hz Ali kaldırabileceğini söyler.Hz.Muhammed de yer,gök bile duymasın diye Hz.Ali'nin Kulağına Eğilir ve bu sırrını ona fısıldar.Aradan Aylar Geçer.Bu sır Hz.Ali'nin üstüne büyük bir yük olmuş kelimenin tam anlamıyla içi şişmiştir fakat derdini anlatabileceği kimse yoktur.Birgün kendini kaybeder de bu sırrı açıklarım diye kendini çöle vurur.Çölde ilerlerken kör bir kuyu bulur ve içine iç geçirir yani iç geçirirken çıkardığımız ses "huuuuuu".Sizde bu sesi deneyebilirsiniz.Kör kuyu bile bu sırrı taşıyamaz ve dolar taşar.Taşarken kör kuyudan çıkan suyla bir nehir oluşur.Allah tarafından su kuyudan başkasına taşmasın diye nehrin kenarında 9 boğumluk kamışlar yetişir ve suyu sabit tutar.Gel zaman git zaman çobanın biri bu kamışlardan koyunları gütmek üzere kamışları koparır.Ve sırasıyla bir delik iki delik açar.Açtıkça güzel ve insanı tam anlamıyla ağlatan bir ses çıkarır.Çünkü ney İLAHİ AŞKIN SIRRINI ANLATIR.Hz.Muhammed de Ney'in çıkardığı ilahi aşkın sesini fark eder ve ney o günden bu güne popülerliğini yitirmemiştir .

Ney yapılacak kamışın dalında kurumuş her biri en fazla 4 parmak kalınlığında olan,9 boğuma sahip olması gerekir.Eğer dalında kurumamış olursa neylik kamış 1 sene yaz sıcağında beklemelidir.14 çeşit ney mevcuttur

Ney Çeşidi Karar Perdesi (Osmanlı musıkisi) Karar perdesi (Batı musıkisi) Ortalama Boyu aşağıdaki tabloda yer alır...
    Bolahenk Nısfiye Hüseyni Mi 520 mm
    Bolahenk-Sipürde Mabeyni Hisar Mi bemol 550 mm
    Sipürde Ney Neva Re 580 mm
    Müstahsen Nim Hicaz Do diyez 620 mm
    Yıldız Ney Çargah Do 665 mm
    Kız Ney Buselik Si 710 mm
    Kız-Mansur Mabeyni Dik Kürdi Si bemol 745 mm
    Mansur Ney Dügah La 780 mm
    Mansur-Şah Mabeyni Zirgüle La bemol 820 mm
    Şah Ney Rast Sol 860 mm
    Davud Ney Irak Fa diyez 910 mm
    Davud-Bolahenk Mabeyni Acem Aşiran Fa 970 mm
    Bolahenk Ney Hüseyni Aşiran Mi 1 m 40 mm

Kız ney ve mansur ney en çok kullanılan ney çeşididir.Bir neyzen insandaki ses uyumunu sağlaması için 14 çeşit neye sahip olmalıdır.7 tanesi do-re-mi-fa-sol-la-si neyleri de bir neyzeni idare edebilir.Ney saf kamıştan olduğu için hiçbir mekanizma kabul etmez.Ney'in nasıl çalınacağını bilmeyen bazı acemi neyzenler neye blok flüt üfler gibi üflerler.Oysa Ney'de(yan flüt ve Kaval'da) Blok Flütteki Gibi ses çıkarma mekanizması yoktur.Bu yüzden neyden ses çıkarmak 1 saatte olabileceği gibi 1 aydan 3 ay'a hatta 6 aya kadar çıkabiliyor.Ses Çıkarmak konusu bitince sorun,notaları doğru basmaya gelir.Bazı neyzenler isteğe bağlı olarak re do si la sol sesini 1 sene çalışırlar.Mi fa ince sol ince la sesleri ise 2. üfleme aşaması(kademesi)denilen bir süre içerisinde çalınır.Bu nefesin şiddetinin artması ve dudağın daha çok büzülmesiyle elde edilir.

NEY TUTUŞ POZİSYONLARI
    Ney tutuş pozisyonları insandan insana değişir.Tutuş pozisyonuna göre ney alınmalı ve o kullanılmalıdır;
    SOL POZİSYON

Sol el arka ve öndeki ilk 3 deliği sağ el ise alttaki 3 deliği kapatır.Bu pozisyon sağ eliyle yazı yazanlar,yani sağlaklar içindir.

SAĞ POZİSYON

Sağ El Arka ve ilk 3 deliği kapatır.Sol el ise alttaki 3 deliği kapatır.Bu pozisyon sol eliyle yazı yazanlar;yani solaklar içindir.

NEY'DE PERDELERİN DEĞERLERİ

Nota bilmedenmüzik çalmak bir hayaldir.Tablo üzerindeki notaları internetten araştırabilirsiniz ama şu an en ney üzerindeki perdelerin temsil ettiği notaları görelim

Ney'in daim suretle 2.,5. ve arka deliği kapanmalıdır.

2.,5.ve arka delikler kapalıyken aldığınız ses Avrupa Müziğinde Re,Türk Müziğinde NEVA'yı temsil eder.
    1,2 ve 5.delikler kapalı şekilde Avrupa Müziğinde Do,Türk Müziğinde Çargah'ı elde eddersiniz
    1,2,3 ve 5.delikler kapalı şekilde elde edilen ses Avrupa Müziğinde Si,Türk Müziğinde Segah'ı verir
    1,2,3,4,5.delikler kapalı şekilde Avrupa'da LA,Türk Müziğinde Dügah'ı Elde edersiniz.
    Tüm delikler kapalı şekilde Avrupa'da Sol,Türk Müziğinde Rast'ı elde edersiniz.

NEY'DE ARIZALI SESLER

Ney'de arızalı ses dediğimiz notalarımız vardır.Bunlar ilk aşamada;
    Arka ve sadece 1. delik kapalı şekilde elde edeceğiniz ses Nim-Hicaz Sesidir.
    Alttan iki delik açık şekilde elde edeceğiniz ses ise Si bemol-Kürdi Sesidir..

Neye başlamak istiyorsanız size tavsiyem bir plastik kız ney almanızdır.Kendinize şöyle şart koyun:"İlk parçamın çalındığı gün bir ney alacağım".Plastik neyler 20 tl ile 40 tl arasında değişebiliyor.Kamış ney almamanızın sebebi şudur:Neye üfleme aşamasında bırakan çok insan vardır.paranız en azından boşa gitmesin.

Biraz yardım etmeye çalıştım arkadaşlar umarım yardımcı olabilmişimdir.Alıntı değildir kendim yazdım

murat29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Ynt: Ney

valla raci dost çok bilgilendirici ve ciddi araştırma yapmış ve çok bilgilisin bu konuda belli,tebrik ediyorum seni.benimde bi kaç yıl önce aldığım bi neyim var lakin büyük üzüntü içinde söylüyorum hala ses çıkarabilmiş değilim.

Bu Konu için Etiketler