Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor

Title
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    8

Standart NASIL BAÞLADI ?

Sizde baðlama sevdasý ilk olarak nasýl baþladý?Buna kim sebep oldu.Kimden etkilendiniz.Elinize baðlamayý ilk defa kim verdi.O günleri hatýrlýyormusunuz.

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Ynt: NASIL BAÞLADI ?

Unuturmuyum , 14-15 yasindaydim ,
    Abimin bir arkadasi sazini alip bize gelmisti. Abime ögretmek icindi sanirim.
    Baglamayida daha önce hic bukadar yakindan ne dinlemistim ne görmüstüm.

onlar ugrasirken bende uzaktan uzaga bakiyor hevesleniyordum ama bir türlü bana vermiyorlardi.
    Kedinin cigere baktigi gibi baktim saatlerce..
    Abim baya kabiliyetliydi hemen alip caliyordu , bana baya kolaygeliyordu ama elime alamiyordum ki..

neyse "Leylim ley" in her misradan sonra SAZ bölümü varya (SiLALA-SiLALA) otasi benim dayanma gücümü kirdi uzun sap oldugu icin (MiReRE)den Transpopoze ederek caliyorlardi ve benim cok hosuma gitmisti yalvaricasina "verin sunu ya birde ben deneyim nolursunuz" dedim kaptim ellerinden .. mizrabi il vurmdugum ilk caldigim orasiydi ama ne yazikki pek birakmadilar "iste caldin tamam ver" dediler geri aldilar ..Gerci ondan sonra saz haytim nerdeyse hep öyle gitti evin en kücügü oldugum icin elime baglamayi aldigimi görmesinler .. Ya kiziyorlardi ya elimden aliyorlardi " senin baska isin yokmu git dersini calis" falan...

Abilerimin Sazlari vardi onlarin sazlariyla kendi kendime ögrenmeye calistim ama ilerliyemiyordum nota bilgisi olmadigi gibi kimse bana "bak bu böyle calinir" diyede göstermiyordu. Hele hele en büyük abimden Saz calma konusunda sanki gizli sigara iciyormus gibi cekinirdim.

Daha sonra en büyük abim saz calmayi birakti onun sazina el koydum. daha sonrada diger abimin 2 sazida bana miras kaldi. hepsi uzun sap ti ama kisa sap calmayi cok istiyordum birinde kirik bir bir baglama buldum tamir ettim onu caldim. Baya kolayima geldi ve uzun saplari yillarca bodrum kenarlarinda torlandirdim. ama yinede kendimi gelistirmek icin birsey yapmadim yetiskin olmustum ama bu yasta kim kursa gidecek nota bana baya karmasik geliyordu anlamam zaten dedim öylesine oyalandim .. cogu zaman yilarca elime sazi bile almadim. hem calamiyordum hem güzel bir sazim yoktu hemde cevremde dinleyen yoktuki tesvik etsinlerde ögreneyim .. neyse
    40 dan sonra özgürlügümü ilan ettim kursa basladim

yeter Ammada yazdim be

iyide KIYILI sen neden anlatmadin ki !?

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

hatýrlýyorum... 10 yasýndaydým 3 cü sýnýfa gidiyodm .. hep musa eroglu gibi calmak isterdim sonra abim erdal erzincan dinletti bu sefer onun videolarýný izleye basladým onun sazýndan yaptýrcam koydum kfaya dedim daha 3.sýnýfta þimdi erdal erzincanýn sazýnýn aynýsýndan var elimde Ve ayýptýr söylemesi Satýlmýþ koruk beni yetiþtiren Hocamin yaninda Hocalýk yapýorum .. vay be kac sene olmus 3.sýnýfta basladým þimdi lise 4 E gectim .:)

Title
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    8

Ben de Anlatayým.
    Henüz 12 Yaþýndaydým.Kapý komþumuzun Gaziantepteki yakýnlarýný ziyaretten dönüþünde oðlunun elinde bir baðlama gördüm.Önceleri pek ilgilenmedim.Fakat benden çok abimin ilgisini çekti.Abim her defasýnda komþumuzun oðluyla sýrf baðlama için sýk sýk bir araya gelmeye baþladý.Ben hala ilgisizdim.Fakat bir zaman sonra abimin kulaktan çalmaya baþlamasý ile benimde içimde bir þeyler depreþmeye baþladý.Bir gün abim baðlamayý bana uzatarak al sen de bir dene bakayým dedi.Aldým elime tellerine hafif hafif dokunmaya baþladým.Aman allahým dedim kendi kendime ne güzel ses çýkýyor bundan böyle.Sonra abim kullaktan çaldýðý bir parçayý bana öðretmeye baþladý.Bir iki denemeden sonra çalmaya baþladým.Abim de þaþýrdý.Yahu dedi ben bu parçayý üç haftada anca çalmaya baþladým.Ama sen bir iki denemeden sonra hemen çaldýn.Ýþte o an bir þeyi anlamýþtým.Demekki ben de müzik kulaðý varmýþ.Sonra ben þartlar müsait olmadýðý için baðlamadan yýllarca uzak kaldým.Ama bu uzak kalýþýmda dahi içimdeki baðlama sevgisi hiç bir zaman eksilmedi.Þükürler olsun ki þimdi hep baðlamamýn yanýndayým ve her gün en az bir saat sevdiðim parçalarý çalýyorum ve her geçen gün yeni yeni parçalar öðreniyorum.Ýþte benim olay da böyle sevgili dostlarým.

GULESEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    VIP Üye
    Nereden
    ESKÝÞEHÝR
    Tecrübe Puanı
    8

" NASIL BAÞLADI?" diye soruyorsunuz da baþlamadý ki bende,bizde hep vardý..Gözümüzü açtýðýmýz andan itibaren baðlama sesi hep kulaðýmýzdaydý bir ninni gibi.Her yaþam bir türküdür ve her türkü de bir insan..Kültürümüzün en önemli özelliðidir türküler, deyiþler..
    Bizim ve tüm akrabalarýmýn evinde duvarda asýlý bir saz mutlaka vardý.Ve her evde çalan bir veya birkaç kiþi.Duvarlarýmýzda asýlý olan sazlar yolun devamý ve öðretinin bir parçasý olarak yansýmýþtýr toplumumuza..Bize genellikle saz çalana türküleri söyleyerek eþlik etmek düþmüþtü ama ben çalmayý da çok istedim...Okul yýllarýnda pek fýrsat bulamadým tabiki..Belki de bayan olmanýn dezavantajýydý,ayrý bir saz isteme lüksüm yoktu çünkü ilkokulda..Sizler yine daha erken baþlama þansýný yakalamýþsýnýz..Ben önce küçük oðluma gitar aldým, sonra kendime öðrenmek için bir baðlama alarak baþladým..Yoðun iþ ve ev temposuyla kendimce biþeyler çalmaya çalýþýyorum..Henüz 3 ay bile olmadý yani,toplamda 4-5 türkü ancak çalabiliyorum:)Emek vermek, zaman ayýrmak ve sabýr iþi baðlamayý öðrenmek,sevda iþi kýsacasý..
    Hep Türkü Tadýnda Kalýn..

Saygýlar...

DERDÝMÝ SÖYLEMEM DERTSÝZ ÝNSANA
    GÜLER GEÇER YÜREÐÝME DERT OLUR

Title
    Sekizlik Üye
    Nereden
    Polonya
    Tecrübe Puanı
    8

ben smýdý gecen sene turkýyede babam býr amator saz almýstý bana. Orada yapacak hýc býrseyým yokdu gece gunduz caldým. Gelmeden once býrakmak ýstýyordum sazý, býkmýstým ama o býr ay boyunca gece gunduz caldým ve sazý nekadar sevdýgýmý farkettým. Bý anda turkuklere ve degýslerý sevmeye basladým ve rock, hýp hop gýbý seylerden býktým ve basladým turku dýnlemeye. Alay gecýyolar benle turku dýnlýyorum dýye ama onlara ne yaa :) ve o gunden bu gune hergun 2-3 saat calýyorum zaman oldukca daha fazla.

Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    51

7 yaþýndaydým.ilk okul hocam sesimin güzel olduðunu fark etti. okul korosunda mikrofonu elime verirler, benim sesime koroda eþlik ederdi.küçüklüðüm annem babamdan oyuncak baðlama dilenerek geçti ama bir türlü almadýlar.yýllar geçti. 35 yaþýma gelmiþtim.Bir arkadaþýn canlý müzikli doðumgünü partisine katýlmýþtým.Orada sazla canlý performans sergileniyordu ve benim çok hoþuma gitmiþti.Zevkle dinlerken davetlilerden sonradan sanatçý olduðunu öðrendiðim bir bayanýn þarký söylemesi için performans sergileyen adamdan izin aldýlar.ne çalayým dedi adam. davetli bayan fa dan mý okuyalým dedi.bu sözü duyunca adam bayanýn bu iþi bildiðini anladý.sazý bayana verdi siz buyrun dedi. bizde alkýþla destekledik. bayan sazý okadar güzel çaldýki büyülenmiþtim adeta. doðum gününü kutladýðýmýz arkadaþýma dedim ki bu sazý ben de çalacaðým.inan bana dedim. kýsa bir zaman sonra ismek(belediyenin) kursuna katýldým. kulaðýmýn iyi olduðunu fark ettim. yalnýz kulaðýmýn iyi olmasý nota öðrenme isteðimi kýrdý.sýkýlýyordum notalardan.þu anda kursa gitmiyorum.kulaktan çalmaya devam ediyorum.daha öðreneceðim çok þey var.yolun baþýndayým denilebilir.

papatya_2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    48

Türkülerin içinde doðup büyüdüðümüz için baðlamayla çok erken tanýþdým. Arkadaþlarýmýzla bir araya geldiðimizde en büyük muhabbetlerimiz saz eþliðinde söylenen türküler olurdu. Bu nedenle baðlamayý çalma arzusu da erken baþladý, ancak onu ele geçirip birþeyler baþarabilmek ise çok uzun zaman sonra oldu. Arzularýmýn en çok kabardýðý dönem ise lise yýllarýydý. Liseye gittiðim yýllarda çok yakýn arkadaþým baðlama kursuna gidiyordu, onun baþarýsýna yakýndan tanýk oldum ve benim arzularým daha çok arttý. Ama koþullar kesinlikle ona izin verecek durumda deðildi. Ben de ekonomik özgürlüðüme kavuþunca yapacaðým ilk iþim bu olsun diye kendi kendime söz verdim. Nitekim de öyle oldu. Baðlamayý aldýðým günkü o heyecanýmý mutluluðumu tarif etmek imkansýz. Zor koþullarda sahip olduðum baðlamama çok deðer verdim ve büyük bir hýrsla kursa baþladým. Nota eðitimini yeni tamamlamýþtým ki kursu býrakmak zorunda kaldým. Daha sonra sitemizle tanýþtým ve sitemizin sayesinde birþey baþarmaya çalýþýyorum. Yolun çok ama çoook baþýndayým.

Ama sevgili baðlamamý çok hem de çoook seviyorum, onunla baþardýðým herþey bambaþka tat veriyor bana... Bütün, kafa ve beden yorgunluðumu benden alýp, yerine neþeyi, sevinci, coþkuyu býrakýyor o güzel sesiyle :)

Title
    Onaltýlýk Üye
    Tecrübe Puanı
    8

Bende ilk okul yýllarýmda kendi kendime mýrýldanýrdým trt de sazlý sözlü türküler çýkýnca herþeyi býrakýp onlarý izlerdim ancak baðlamaya orta okulun son yýllarýnda kavuþabildim. 1 aylýk bir kurs döneminden sonra elde olmayan imkanlar nedeni ile kursu býraktým kendimce birþeyler yapmaya çalýþtým. Sesim güzel olmasada müzikte iyi bir kulaða sahip olmasamda kendimce çalmaya çalýþtým. Taki lise bitene kadar, lise bittikten sonra 98 de bazý olumsuz süreçler sebebim oldu sazýma küstüm ve son 2 aydýr yeniden elime saz aldým. Þu bir gerçek ki bu tarif edilemeyecek bir aþk kendince çalmak, dinleyen birileri olmasada kendince çalýp söylemenin bana verdiði huzur kadar hiç birþey huzur vermiyor. Þimdi lisedeki performansýmý yakalamaya çalýþýyorum ama gerçekten zor emek istiyor zaman istiyor. Ellerim saðýrlaþmýþ bunu hissedebiliyorum ama ne olursa olsun bu aþký yaþamak güzel..

GumrahGursoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Moderator
    Nereden
    Eskiþehir - Alanya
    Tecrübe Puanı
    8

Bu 15 tatilden önce, Ev arkadaþým elektro gitar aldý, baktým çalmaya falan uðraþýyor ama çok beceremiyodu. Bende öle aldým elime bi iki denedim. kulakla biþyler çýkarmaya çalýþtým. Küçükkende flütle eðitim alýrken ilkokulda arkadaþlarým notaya bakar çalarlardý, ben onlardan duyduðumu çalardým. Biþeyler çalabilince hoþuma gitti ama rock müzik dinlemem benim tarzým diil. türkü, türk sanat müziði falan dinlerim. Babam da saz çalar benim evde bizim bi saz vardý, 15 tatile gidince deniyim bi dedim. tatile eve gelincede bi kaç gün sonra aklýma geldi saz çalmak. aldým bi deniim dedim, babama akordunu yaptýrdým. o gün gece boyu uðraþtým, 2-3 saat çaldým. üflediler söndümü biraz çýkardým kendi kendime ama alt telden tabi. orda baþladý benimde saz maceram. o günden sonra yaklaþýk 6 ay geçti. 1 gün yoktur ki sazý elime almadýðým. o günden daha istekli bi þekilde devam ediyorum saz macerama... :):)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu