• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    KIYILI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    7

Standart NASIL BAŞLADI ?

Sizde bağlama sevdası ilk olarak nasıl başladı?Buna kim sebep oldu.Kimden etkilendiniz.Elinize bağlamayı ilk defa kim verdi.O günleri hatırlıyormusunuz.

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Ynt: NASIL BAŞLADI ?

Unuturmuyum , 14-15 yasindaydim ,
    Abimin bir arkadasi sazini alip bize gelmisti. Abime ögretmek icindi sanirim.
    Baglamayida daha önce hic bukadar yakindan ne dinlemistim ne görmüstüm.

onlar ugrasirken bende uzaktan uzaga bakiyor hevesleniyordum ama bir türlü bana vermiyorlardi.
    Kedinin cigere baktigi gibi baktim saatlerce..
    Abim baya kabiliyetliydi hemen alip caliyordu , bana baya kolaygeliyordu ama elime alamiyordum ki..

neyse "Leylim ley" in her misradan sonra SAZ bölümü varya (SiLALA-SiLALA) otasi benim dayanma gücümü kirdi uzun sap oldugu icin (MiReRE)den Transpopoze ederek caliyorlardi ve benim cok hosuma gitmisti yalvaricasina "verin sunu ya birde ben deneyim nolursunuz" dedim kaptim ellerinden .. mizrabi il vurmdugum ilk caldigim orasiydi ama ne yazikki pek birakmadilar "iste caldin tamam ver" dediler geri aldilar ..Gerci ondan sonra saz haytim nerdeyse hep öyle gitti evin en kücügü oldugum icin elime baglamayi aldigimi görmesinler .. Ya kiziyorlardi ya elimden aliyorlardi " senin baska isin yokmu git dersini calis" falan...

Abilerimin Sazlari vardi onlarin sazlariyla kendi kendime ögrenmeye calistim ama ilerliyemiyordum nota bilgisi olmadigi gibi kimse bana "bak bu böyle calinir" diyede göstermiyordu. Hele hele en büyük abimden Saz calma konusunda sanki gizli sigara iciyormus gibi cekinirdim.

Daha sonra en büyük abim saz calmayi birakti onun sazina el koydum. daha sonrada diger abimin 2 sazida bana miras kaldi. hepsi uzun sap ti ama kisa sap calmayi cok istiyordum birinde kirik bir bir baglama buldum tamir ettim onu caldim. Baya kolayima geldi ve uzun saplari yillarca bodrum kenarlarinda torlandirdim. ama yinede kendimi gelistirmek icin birsey yapmadim yetiskin olmustum ama bu yasta kim kursa gidecek nota bana baya karmasik geliyordu anlamam zaten dedim öylesine oyalandim .. cogu zaman yilarca elime sazi bile almadim. hem calamiyordum hem güzel bir sazim yoktu hemde cevremde dinleyen yoktuki tesvik etsinlerde ögreneyim .. neyse
    40 dan sonra özgürlügümü ilan ettim kursa basladim

yeter Ammada yazdim be

iyide KIYILI sen neden anlatmadin ki !?

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

b0reas6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

hatırlıyorum... 10 yasındaydım 3 cü sınıfa gidiyodm .. hep musa eroglu gibi calmak isterdim sonra abim erdal erzincan dinletti bu sefer onun videolarını izleye basladım onun sazından yaptırcam koydum kfaya dedim daha 3.sınıfta şimdi erdal erzincanın sazının aynısından var elimde Ve ayıptır söylemesi Satılmış koruk beni yetiştiren Hocamin yaninda Hocalık yapıorum .. vay be kac sene olmus 3.sınıfta basladım şimdi lise 4 E gectim .:)

KIYILI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    7

Ben de Anlatayım.
    Henüz 12 Yaşındaydım.Kapı komşumuzun Gaziantepteki yakınlarını ziyaretten dönüşünde oğlunun elinde bir bağlama gördüm.Önceleri pek ilgilenmedim.Fakat benden çok abimin ilgisini çekti.Abim her defasında komşumuzun oğluyla sırf bağlama için sık sık bir araya gelmeye başladı.Ben hala ilgisizdim.Fakat bir zaman sonra abimin kulaktan çalmaya başlaması ile benimde içimde bir şeyler depreşmeye başladı.Bir gün abim bağlamayı bana uzatarak al sen de bir dene bakayım dedi.Aldım elime tellerine hafif hafif dokunmaya başladım.Aman allahım dedim kendi kendime ne güzel ses çıkıyor bundan böyle.Sonra abim kullaktan çaldığı bir parçayı bana öğretmeye başladı.Bir iki denemeden sonra çalmaya başladım.Abim de şaşırdı.Yahu dedi ben bu parçayı üç haftada anca çalmaya başladım.Ama sen bir iki denemeden sonra hemen çaldın.İşte o an bir şeyi anlamıştım.Demekki ben de müzik kulağı varmış.Sonra ben şartlar müsait olmadığı için bağlamadan yıllarca uzak kaldım.Ama bu uzak kalışımda dahi içimdeki bağlama sevgisi hiç bir zaman eksilmedi.Şükürler olsun ki şimdi hep bağlamamın yanındayım ve her gün en az bir saat sevdiğim parçaları çalıyorum ve her geçen gün yeni yeni parçalar öğreniyorum.İşte benim olay da böyle sevgili dostlarım.

GULESEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    VIP Üye
    Nereden
    ESKİŞEHİR
    Tecrübe Puanı
    8

" NASIL BAŞLADI?" diye soruyorsunuz da başlamadı ki bende,bizde hep vardı..Gözümüzü açtığımız andan itibaren bağlama sesi hep kulağımızdaydı bir ninni gibi.Her yaşam bir türküdür ve her türkü de bir insan..Kültürümüzün en önemli özelliğidir türküler, deyişler..
    Bizim ve tüm akrabalarımın evinde duvarda asılı bir saz mutlaka vardı.Ve her evde çalan bir veya birkaç kişi.Duvarlarımızda asılı olan sazlar yolun devamı ve öğretinin bir parçası olarak yansımıştır toplumumuza..Bize genellikle saz çalana türküleri söyleyerek eşlik etmek düşmüştü ama ben çalmayı da çok istedim...Okul yıllarında pek fırsat bulamadım tabiki..Belki de bayan olmanın dezavantajıydı,ayrı bir saz isteme lüksüm yoktu çünkü ilkokulda..Sizler yine daha erken başlama şansını yakalamışsınız..Ben önce küçük oğluma gitar aldım, sonra kendime öğrenmek için bir bağlama alarak başladım..Yoğun iş ve ev temposuyla kendimce bişeyler çalmaya çalışıyorum..Henüz 3 ay bile olmadı yani,toplamda 4-5 türkü ancak çalabiliyorum:)Emek vermek, zaman ayırmak ve sabır işi bağlamayı öğrenmek,sevda işi kısacası..
    Hep Türkü Tadında Kalın..

Saygılar...

DERDİMİ SÖYLEMEM DERTSİZ İNSANA
    GÜLER GEÇER YÜREĞİME DERT OLUR

onurbaglama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Nereden
    Polonya
    Tecrübe Puanı
    8

ben smıdı gecen sene turkıyede babam bır amator saz almıstı bana. Orada yapacak hıc bırseyım yokdu gece gunduz caldım. Gelmeden once bırakmak ıstıyordum sazı, bıkmıstım ama o bır ay boyunca gece gunduz caldım ve sazı nekadar sevdıgımı farkettım. Bı anda turkuklere ve degıslerı sevmeye basladım ve rock, hıp hop gıbı seylerden bıktım ve basladım turku dınlemeye. Alay gecıyolar benle turku dınlıyorum dıye ama onlara ne yaa :) ve o gunden bu gune hergun 2-3 saat calıyorum zaman oldukca daha fazla.

Mehmet7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    51

7 yaşındaydım.ilk okul hocam sesimin güzel olduğunu fark etti. okul korosunda mikrofonu elime verirler, benim sesime koroda eşlik ederdi.küçüklüğüm annem babamdan oyuncak bağlama dilenerek geçti ama bir türlü almadılar.yıllar geçti. 35 yaşıma gelmiştim.Bir arkadaşın canlı müzikli doğumgünü partisine katılmıştım.Orada sazla canlı performans sergileniyordu ve benim çok hoşuma gitmişti.Zevkle dinlerken davetlilerden sonradan sanatçı olduğunu öğrendiğim bir bayanın şarkı söylemesi için performans sergileyen adamdan izin aldılar.ne çalayım dedi adam. davetli bayan fa dan mı okuyalım dedi.bu sözü duyunca adam bayanın bu işi bildiğini anladı.sazı bayana verdi siz buyrun dedi. bizde alkışla destekledik. bayan sazı okadar güzel çaldıki büyülenmiştim adeta. doğum gününü kutladığımız arkadaşıma dedim ki bu sazı ben de çalacağım.inan bana dedim. kısa bir zaman sonra ismek(belediyenin) kursuna katıldım. kulağımın iyi olduğunu fark ettim. yalnız kulağımın iyi olması nota öğrenme isteğimi kırdı.sıkılıyordum notalardan.şu anda kursa gitmiyorum.kulaktan çalmaya devam ediyorum.daha öğreneceğim çok şey var.yolun başındayım denilebilir.

papatya_2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    48

Türkülerin içinde doğup büyüdüğümüz için bağlamayla çok erken tanışdım. Arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde en büyük muhabbetlerimiz saz eşliğinde söylenen türküler olurdu. Bu nedenle bağlamayı çalma arzusu da erken başladı, ancak onu ele geçirip birşeyler başarabilmek ise çok uzun zaman sonra oldu. Arzularımın en çok kabardığı dönem ise lise yıllarıydı. Liseye gittiğim yıllarda çok yakın arkadaşım bağlama kursuna gidiyordu, onun başarısına yakından tanık oldum ve benim arzularım daha çok arttı. Ama koşullar kesinlikle ona izin verecek durumda değildi. Ben de ekonomik özgürlüğüme kavuşunca yapacağım ilk işim bu olsun diye kendi kendime söz verdim. Nitekim de öyle oldu. Bağlamayı aldığım günkü o heyecanımı mutluluğumu tarif etmek imkansız. Zor koşullarda sahip olduğum bağlamama çok değer verdim ve büyük bir hırsla kursa başladım. Nota eğitimini yeni tamamlamıştım ki kursu bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra sitemizle tanıştım ve sitemizin sayesinde birşey başarmaya çalışıyorum. Yolun çok ama çoook başındayım.

Ama sevgili bağlamamı çok hem de çoook seviyorum, onunla başardığım herşey bambaşka tat veriyor bana... Bütün, kafa ve beden yorgunluğumu benden alıp, yerine neşeyi, sevinci, coşkuyu bırakıyor o güzel sesiyle :)

CSCO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Onaltılık Üye
    Tecrübe Puanı
    7

Bende ilk okul yıllarımda kendi kendime mırıldanırdım trt de sazlı sözlü türküler çıkınca herşeyi bırakıp onları izlerdim ancak bağlamaya orta okulun son yıllarında kavuşabildim. 1 aylık bir kurs döneminden sonra elde olmayan imkanlar nedeni ile kursu bıraktım kendimce birşeyler yapmaya çalıştım. Sesim güzel olmasada müzikte iyi bir kulağa sahip olmasamda kendimce çalmaya çalıştım. Taki lise bitene kadar, lise bittikten sonra 98 de bazı olumsuz süreçler sebebim oldu sazıma küstüm ve son 2 aydır yeniden elime saz aldım. Şu bir gerçek ki bu tarif edilemeyecek bir aşk kendince çalmak, dinleyen birileri olmasada kendince çalıp söylemenin bana verdiği huzur kadar hiç birşey huzur vermiyor. Şimdi lisedeki performansımı yakalamaya çalışıyorum ama gerçekten zor emek istiyor zaman istiyor. Ellerim sağırlaşmış bunu hissedebiliyorum ama ne olursa olsun bu aşkı yaşamak güzel..

GumrahGursoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderator
    Nereden
    Eskişehir - Alanya
    Tecrübe Puanı
    8

Bu 15 tatilden önce, Ev arkadaşım elektro gitar aldı, baktım çalmaya falan uğraşıyor ama çok beceremiyodu. Bende öle aldım elime bi iki denedim. kulakla bişyler çıkarmaya çalıştım. Küçükkende flütle eğitim alırken ilkokulda arkadaşlarım notaya bakar çalarlardı, ben onlardan duyduğumu çalardım. Bişeyler çalabilince hoşuma gitti ama rock müzik dinlemem benim tarzım diil. türkü, türk sanat müziği falan dinlerim. Babam da saz çalar benim evde bizim bi saz vardı, 15 tatile gidince deniyim bi dedim. tatile eve gelincede bi kaç gün sonra aklıma geldi saz çalmak. aldım bi deniim dedim, babama akordunu yaptırdım. o gün gece boyu uğraştım, 2-3 saat çaldım. üflediler söndümü biraz çıkardım kendi kendime ama alt telden tabi. orda başladı benimde saz maceram. o günden sonra yaklaşık 6 ay geçti. 1 gün yoktur ki sazı elime almadığım. o günden daha istekli bi şekilde devam ediyorum saz macerama... :):)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu