Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İLK GÜNÜM Bİ YARDIM EDİN

Moderator papatya_2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    48

Alıntı okcucan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki nerden başlıyım

Merhaba okcucan,

Tavsiye
    Aslında sorduğun sorunun cevabının tam üzerine basmış durumdasın. Aman ayağını kaldır ezilmesin...
    Bu konu toplam iki sayfadan oluşuyor, konudaki bütün yorumları, özellikle konunun ilk sayfasında inan58 isimli hocamızın yeni başlayanlar için bir özet niteliğinde oluşturduğu yorumu bütün linkleri ile birlikte dikkatle inceleyip çalışmaya başlamanı tavsiye ederiz.

Kolay gelsin...
    Başarılar...

VIP Üye ali85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Tecrübe Puanı
    8

selam,

ben sana söyle bi yol haritasi verim. madem kursa gitmiceksin, ozaman kulaktan birseyler calmak,noksan ve yanlis mizrap vuruslariyla ögrenmektense, notasyon sistemini iyice bir ögremeni tavsiye ederim. ilk basta karmasik gelebilir fakat göründügü kadar zor degil.

ilk etapta porte üzerindeki notalari ezberlemen gerek, hangi nota hangi cizgide veya hangi aralikta yer almaktadir. ilerde bi türkü begenip calmak istediginde diger üylerin do re mi sini yazmalarini beklemek zorunda kalmazsin.

http://www.sazkursu.com/forum/nota-v...-isimleri.html

ilk olarak resimde üst portedeki notalarda sol den sol e olanlari ögren.
    yani sol la si do re mi fa sol. ardindan gelen bir oktav yüksekteki la si do vs. ilerledigin zaman lazim olacaktir.

kagit üzerindeki notalari ögrendikten sonra bu notalarin baglamadaki yerlerini ögrenmek zorundasin

http://www.sazkursu.com/forum/baglam...a-yerleri.html

bunun ardindan hangi notaya hangi parmakla basildigini kavraman gerek.
    parmak numaralari bu linkte bildirilmis

http://www.sazkursu.com/forum/nota-v...umaralari.html

ayrica bu videoyu tavsiye ederim. yusuf caner cok iyi anlasilir bi sekilde anlatmis. görsel olunca kavraman daha kolay olur .

http://www.youtube.com/watch?v=VX1IZEV4hzA

kaba olarak yapilacak olanlari anlattim.herseyden önce bu temeli iyice bi oturtman lazim. bunun ardindan tezene kaliplarina gecersin, yani hangi nota sekillerine nasil vuruluyor gibi..buda oturdumu basit türkülere baslayabilirsin.

atladigim bir konu varsa arkadaslar lütfen eklesin, seninde sorun varsa sorabilirsin. yardim etmeye calisiriz

sevgilerle

Dörtlük Üye okcucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Merhabalar.Birkaç bir şey öğrendim ve sizinle hem paylaşıp hem danışmak istedim.Kısa sapta notaların yerini öğrendim şu şekilde : alt tel boş re ,alt telde 2.perde mi 3.perde fa,6.perde sol.Orta telde boş sol,2.perde la,3.perde si,6.perde do.Kısaca alt tel :re mi fa sol.Orta tel sol la si do.Üst tel sadece do.Şimdilik bunları öğrendim hangi parmakla basılması gerektiğinide biliyorum şimdi ne yapmalıyım bir türküyemi geçmeliyim acaba, lütfen yönlendirin.Şunuda belirtiyim notaların sadece isimlerini biliyorum yani defterde görünce anlayamıyorum bu nota hangisi diye.Belirtiyim dedim

Onaltılık Üye mummum69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Tecrübe Puanı
    7

Alıntı okcucan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şunuda belirtiyim notaların sadece isimlerini biliyorum yani defterde görünce anlayamıyorum bu nota hangisi diye.Belirtiyim dedim
    Selamlar,

kendiniz zaten problemi belirtmişsiniz. Bu problemi aşmanız gerekiyor. Burada notaların porte deki isimlerini ezbere bilmenizi öneririm.

Zaten Sn. ali85 bu sayfada 22numaralı iletide size yol haritasını belirtmiş.
    Konu mummum69 tarafından (14.Ağustos.2011 Saat 13:56 ) değiştirilmiştir.

Onaltılık Üye
    Nereden
    ankara
    Tecrübe Puanı
    8

hoşgeldin okucan

bağlamaya gönül vermek gerçekten güzel bir duygudur sende inşallah doğru ve güzel bir şekilde ilerlersin başarılar dilerim ...

Moderator xelodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    sivas
    Tecrübe Puanı
    51

herkes doğru yol göstermiş..amacın notaları tanımak...okumak....tartımlar.ritimler...arda arda gelecek soru ve sorunların olucak....sitemizde sana yardımcı olacak bir çok konu başlığı var...ama önce kendine bir yol belirle...notaları okumak ilki olsun...ardından gelecek soruların için de hepimiz burdayız....ama sakın bıkma usanma...azimli istikrarı alsa bırakma....
    kağıt dinlerken yazarı; ne yanlış anlar, ne de önyargılı yaklaşır. yazarlığın en iyi tarafı budur...

Tecrübe Puanı
    0

İlginize teşekkür ederim ama notaları öğrenmek bana çok zor geliyor yani çok uzun boylu iş.Hem sadece kendime yetecek kadar öğrenmek istiyorum yani bi yere çıkıp çalmayacağım ben istediğim türküyü biraz calışıp calmak istiyorum bu düzeye erişmek için ne kadar yolum var.Şu anda do re mi şeklinde yazılan notaları çalabiliyorum fakat çok az,parmaklarım akmıyor yani.Şu şekiilde( mi fa mi re re) mesela bunu çalıyorum sonraki notaya geçerken duraksıyorum geçemiyorum yani bu konuda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar...

VIP Üye smokeramazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    13

sevgili okcucan;

1- bağlama çalmanın bana yeteri olmaz.arif sağa bile sorsanız şunu da yapabilseydim keşke der kesinlikle.(çalmayı öğrendikçe bu maddeye hak vereceksin)

2-amaçlarını kısa süre içerisinde gerçekleştirmeye çalışma.bağlama öğrenmek maalesef ha deyince birden olmuyor.bak burada iyi bağlama çalan arkadaşlara bir sor.bu seviyeye gelmek için neler yapmışlar,ne kadar beklemişler ve de çalışmışlar.alacağın cevaplar seni hayrete düşürecektir eminim.

3-notaları öğrenmek bana çok zor geliyor yani çok uzun boylu iş demişsin.keşke bana da birisi ilk başta nota öğren deseydi.şimdi solfejini yapacağım bir türkü için saatlerce notalarını çıkarmaya uğraşmazdım.hazır nota önünde ,bak çal.bilince inan bu kadar kolay oluyor notalı çalmak.yeni yeni kendimi notaya verdim.sanada tavsiyem hiç işim olmaz falan deme.

4-bir sonraki notaya geçerken duraksamanda ise bol pratik yapman gerekir.başka yolu yok.notaları değilde ritmi,melodiyi aklında tutmaya çalış.mi den sonra fa ya basacağım gibi değilde ses incelecek mi kalınlaşacak mı ona dikkat et.daha kolay alışırsın bağlamaya..

kolay gelsin.

Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde,
    Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde.
    Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok,
    Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde.
    Hacı Bektaşi Veli

Tecrübe Puanı
    0

İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.Peki ben bu notaları öğrenirsem baktığımda biraz uğraşıp bir türküyü çalabilecekmiyim yani karşılığını alabilecekmiyim.Birde nerden öğrenebilirim notaları sağlam bir kaynak biliyorsanız gösteririmisiniz.Şimdiden teşekkürler :)

VIP Üye smokeramazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    13

kesinlikle evet.kolay ve kısa türkülerden başlamak süretiyle kısa sürede kavrarsınız..ilk başlarda biraz zor gelebilir ama her geçen gün daha hızlı öğrenirsiniz.sitenin bölümlerinde var nota bilgisinin hemen herşeyi

http://www.sazkursu.com/forum/20-not...emel-bilgiler/

burada bir çok başlık var.en temel bilgilerden başlayın.
    Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde,
    Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde.
    Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok,
    Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde.
    Hacı Bektaşi Veli

Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler