Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa başı 21 ile 30 arası kadar sonuc gösteriliyor
    papatya_2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    48

Alıntı okcucan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki nerden baþlýyým

Merhaba okcucan,

Tavsiye
    Aslýnda sorduðun sorunun cevabýnýn tam üzerine basmýþ durumdasýn. Aman ayaðýný kaldýr ezilmesin...
    Bu konu toplam iki sayfadan oluþuyor, konudaki bütün yorumlarý, özellikle konunun ilk sayfasýnda inan58 isimli hocamýzýn yeni baþlayanlar için bir özet niteliðinde oluþturduðu yorumu bütün linkleri ile birlikte dikkatle inceleyip çalýþmaya baþlamaný tavsiye ederiz.

Kolay gelsin...
    Baþarýlar...

ali85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    VIP Üye
    Nereden
    Almanya
    Tecrübe Puanı
    8

selam,

ben sana söyle bi yol haritasi verim. madem kursa gitmiceksin, ozaman kulaktan birseyler calmak,noksan ve yanlis mizrap vuruslariyla ögrenmektense, notasyon sistemini iyice bir ögremeni tavsiye ederim. ilk basta karmasik gelebilir fakat göründügü kadar zor degil.

ilk etapta porte üzerindeki notalari ezberlemen gerek, hangi nota hangi cizgide veya hangi aralikta yer almaktadir. ilerde bi türkü begenip calmak istediginde diger üylerin do re mi sini yazmalarini beklemek zorunda kalmazsin.

http://www.sazkursu.com/forum/nota-v...-isimleri.html

ilk olarak resimde üst portedeki notalarda sol den sol e olanlari ögren.
    yani sol la si do re mi fa sol. ardindan gelen bir oktav yüksekteki la si do vs. ilerledigin zaman lazim olacaktir.

kagit üzerindeki notalari ögrendikten sonra bu notalarin baglamadaki yerlerini ögrenmek zorundasin

http://www.sazkursu.com/forum/baglam...a-yerleri.html

bunun ardindan hangi notaya hangi parmakla basildigini kavraman gerek.
    parmak numaralari bu linkte bildirilmis

http://www.sazkursu.com/forum/nota-v...umaralari.html

ayrica bu videoyu tavsiye ederim. yusuf caner cok iyi anlasilir bi sekilde anlatmis. görsel olunca kavraman daha kolay olur .

http://www.youtube.com/watch?v=VX1IZEV4hzA

kaba olarak yapilacak olanlari anlattim.herseyden önce bu temeli iyice bi oturtman lazim. bunun ardindan tezene kaliplarina gecersin, yani hangi nota sekillerine nasil vuruluyor gibi..buda oturdumu basit türkülere baslayabilirsin.

atladigim bir konu varsa arkadaslar lütfen eklesin, seninde sorun varsa sorabilirsin. yardim etmeye calisiriz

sevgilerle

okcucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Merhabalar.Birkaç bir þey öðrendim ve sizinle hem paylaþýp hem danýþmak istedim.Kýsa sapta notalarýn yerini öðrendim þu þekilde : alt tel boþ re ,alt telde 2.perde mi 3.perde fa,6.perde sol.Orta telde boþ sol,2.perde la,3.perde si,6.perde do.Kýsaca alt tel :re mi fa sol.Orta tel sol la si do.Üst tel sadece do.Þimdilik bunlarý öðrendim hangi parmakla basýlmasý gerektiðinide biliyorum þimdi ne yapmalýyým bir türküyemi geçmeliyim acaba, lütfen yönlendirin.Þunuda belirtiyim notalarýn sadece isimlerini biliyorum yani defterde görünce anlayamýyorum bu nota hangisi diye.Belirtiyim dedim

mummum69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    Adana
    Tecrübe Puanı
    7

Alıntı okcucan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Þunuda belirtiyim notalarýn sadece isimlerini biliyorum yani defterde görünce anlayamýyorum bu nota hangisi diye.Belirtiyim dedim
    Selamlar,

kendiniz zaten problemi belirtmiþsiniz. Bu problemi aþmanýz gerekiyor. Burada notalarýn porte deki isimlerini ezbere bilmenizi öneririm.

Zaten Sn. ali85 bu sayfada 22numaralý iletide size yol haritasýný belirtmiþ.
    Konu mummum69 tarafından (14.Austos.2011 Saat 13:56 ) değiştirilmiştir.

Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    ankara
    Tecrübe Puanı
    8

hoþgeldin okucan

baðlamaya gönül vermek gerçekten güzel bir duygudur sende inþallah doðru ve güzel bir þekilde ilerlersin baþarýlar dilerim ...

xelodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Moderator
    Nereden
    sivas
    Tecrübe Puanı
    51

herkes doðru yol göstermiþ..amacýn notalarý tanýmak...okumak....tartýmlar.ritimler...arda arda gelecek soru ve sorunlarýn olucak....sitemizde sana yardýmcý olacak bir çok konu baþlýðý var...ama önce kendine bir yol belirle...notalarý okumak ilki olsun...ardýndan gelecek sorularýn için de hepimiz burdayýz....ama sakýn býkma usanma...azimli istikrarý alsa býrakma....
    kaðýt dinlerken yazarý; ne yanlýþ anlar, ne de önyargýlý yaklaþýr. yazarlýðýn en iyi tarafý budur...

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Ýlginize teþekkür ederim ama notalarý öðrenmek bana çok zor geliyor yani çok uzun boylu iþ.Hem sadece kendime yetecek kadar öðrenmek istiyorum yani bi yere çýkýp çalmayacaðým ben istediðim türküyü biraz calýþýp calmak istiyorum bu düzeye eriþmek için ne kadar yolum var.Þu anda do re mi þeklinde yazýlan notalarý çalabiliyorum fakat çok az,parmaklarým akmýyor yani.Þu þekiilde( mi fa mi re re) mesela bunu çalýyorum sonraki notaya geçerken duraksýyorum geçemiyorum yani bu konuda ne yapmalýyým yardýmcý olursanýz sevinirim.Saygýlar...

smokeramazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    VIP Üye
    Tecrübe Puanı
    13

sevgili okcucan;

1- baðlama çalmanýn bana yeteri olmaz.arif saða bile sorsanýz þunu da yapabilseydim keþke der kesinlikle.(çalmayý öðrendikçe bu maddeye hak vereceksin)

2-amaçlarýný kýsa süre içerisinde gerçekleþtirmeye çalýþma.baðlama öðrenmek maalesef ha deyince birden olmuyor.bak burada iyi baðlama çalan arkadaþlara bir sor.bu seviyeye gelmek için neler yapmýþlar,ne kadar beklemiþler ve de çalýþmýþlar.alacaðýn cevaplar seni hayrete düþürecektir eminim.

3-notalarý öðrenmek bana çok zor geliyor yani çok uzun boylu iþ demiþsin.keþke bana da birisi ilk baþta nota öðren deseydi.þimdi solfejini yapacaðým bir türkü için saatlerce notalarýný çýkarmaya uðraþmazdým.hazýr nota önünde ,bak çal.bilince inan bu kadar kolay oluyor notalý çalmak.yeni yeni kendimi notaya verdim.sanada tavsiyem hiç iþim olmaz falan deme.

4-bir sonraki notaya geçerken duraksamanda ise bol pratik yapman gerekir.baþka yolu yok.notalarý deðilde ritmi,melodiyi aklýnda tutmaya çalýþ.mi den sonra fa ya basacaðým gibi deðilde ses incelecek mi kalýnlaþacak mý ona dikkat et.daha kolay alýþýrsýn baðlamaya..

kolay gelsin.

Erkek diþi sorulmaz, muhabbetin dilinde,
    Hak’kýn yarattýðý her þey yerli yerinde.
    Bizim nazarýmýzda, kadýn erkek farký yok,
    Noksanlýkla eksiklik, senin görüþlerinde.
    Hacý Bektaþi Veli

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Ýlgilendiðiniz için çok teþekkürler.Peki ben bu notalarý öðrenirsem baktýðýmda biraz uðraþýp bir türküyü çalabilecekmiyim yani karþýlýðýný alabilecekmiyim.Birde nerden öðrenebilirim notalarý saðlam bir kaynak biliyorsanýz gösteririmisiniz.Þimdiden teþekkürler :)

smokeramazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    VIP Üye
    Tecrübe Puanı
    13

kesinlikle evet.kolay ve kýsa türkülerden baþlamak süretiyle kýsa sürede kavrarsýnýz..ilk baþlarda biraz zor gelebilir ama her geçen gün daha hýzlý öðrenirsiniz.sitenin bölümlerinde var nota bilgisinin hemen herþeyi

http://www.sazkursu.com/forum/20-not...emel-bilgiler/

burada bir çok baþlýk var.en temel bilgilerden baþlayýn.
    Erkek diþi sorulmaz, muhabbetin dilinde,
    Hak’kýn yarattýðý her þey yerli yerinde.
    Bizim nazarýmýzda, kadýn erkek farký yok,
    Noksanlýkla eksiklik, senin görüþlerinde.
    Hacý Bektaþi Veli

Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu

Bu Konu için TurkCoderler