• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    cem10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart İLK GÜNÜM Bİ YARDIM EDİN

siteye yeni üye oldum bugün ilk defada elime saz aldım bişey sormak istiyorum arkadaşım bu yaz memlekete gittiği için sazını ben aldım 3-4 ay bende duracak becerebilirsem bi kıvılcım olduğunu anlarsam dönünce benim içinde gidip bakacağız benim sorumda tam burada başlıyo bilenler cevaplarsa sevinirim arkaşımdan tam istediğim cevabı alamadım o sadece kulaktan çalıyo nota falan bilmiyp bağlama ile saz arasında bi fark varmıdır bunu öğrenmek istiyorum yoksa nota yerleri falan hep aynımı buradaki bağlama ders videoları ile notalarla sazı çalabilirmiyim

KIYILI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    7

Standart Ynt: İLK GÜNÜM Bİ YARDIM EDİN

Sevgili cem10

Öncelikle aramıza hoşgeldin.Şunu herkes çok iyi biliyorki,bağlamayı bir kere eline alan artık kolay kolay bırakamaz.Sizde bağlamayı ilk defa elinize alarak bu güzel ve mükemmel olan virüsü kapmış bulunuyosunuz.Bu virüsten kolay kolay kurtulamayacağınızdan eminim.Bence elinize ilk defa aldığınız o bağlamaya sıkı sıkıya sarılın ve çok geçmeden ne güzel bir iş yaptığınızı anlayacaksınız.Yazdığın Mesajının bir yerinde bir kıvılcım olduğunu anlarsam diyorsun.İşte demekki sen de o kıvılcım var olduğu için o sazı eline aldın.Seni bağlamaya çeken işte o kıvılcımdı.

Sevgili cem10,Bağlama ile saz arasında bir fark varmı dır?şeklinde sorduğun sorudan aslında öğrenmek istediğin şeyin Kulaktan ve karadüzen olarak tabir edilen çalma düzeninden bağlama düzenine notalarla geçiş yapılıp yapılamayacağıdır.Pek tabi geçilir.Ancak elindeki bağlamanın kısa sap mı yoksa uzun sapmı olduğunu bilmiyorum.Öncelikle kısa sap bağlama ile uzun sap bağlamayı tanıman gerekiyor kısa sap bağlamada 19 perde,uzun sap bağlamada 23 perde bulunmaktadır ve bu konuda sitede ayrıntılı bilgiler mevcuttur.Öncelikle siteden bunları öğrenip tanıdıktan sonra bağlama ders videoları ile notalarla elbetteki çalmayı öğrenebilirsin.

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

SAZ, çalgı aletlerine verilen genel isimdir.
    BAGLAMAYA, SAZ´da denir ama Kisa veya uzun fark etmez ikisinin adida BAGLAMADIR
    EN YAYGIN iKi BAGLAMA TÜRÜ vardir
    KISASAP 19 perdeli BAGLAMA DÜZENiNE akort edilir
    UZUNSAP 23 perdeli KARA/BOZUKDÜZENe akort edilir.
    Bir cogu Kara Düzen deyince, gelisi-güzel rastgele notasiz usulsüz calinan bir saz saniyor.
    HER iKiSiDE NOTA ILE CALINIR, BIRAZ FARKLILIKLARI KOLAYLIKLARI VE ZORLUKLARI VARDIR.. ve mevcut olan notalarin geneli uzun veya kisa sp baglama ile calinabilir.

SAZI ELIME ALDIM AMA NASIL BIR YOL IZLEMEM GEREK diyenlere tavsiyelerim; (SIRASINA GÖRE KENDiNiZE CALISMA PLANI CIKARTIN)
    1- ilk önce SAZINI TANI Uzun mu kisa mi kac perdesi var nota yerleri neresi gibi ve ona göre AKORT ET, internetten yada Forumda Baglamayi nasil tutacagini parmaklarini nasil basacagini ögren.
    Sazi eline alinca hemen calamiyacagini herseyin acemiligi olacagini ve ZAMANA ihtiyacin oldugunu unutma..

Asagidaki adreste Akort Programi hakkinda genel bilgi ve video var ama Kisa sap icin . sen önce onu seyret nasil yapildigi hakkinda genel bir bilgi edin Akort icin gerekli olan yeni programi indir birde Mikrofon temin et.
    http://www.sazkursu.com/forum/video-...-aciklama.html
    EGER UZUN SAP ISE asagidaki adrese bir göz at ve Uzun sapta nasil akort edecegini ordan ögren, http://www.sazkursu.com/forum/uzun-s...ciklamali.html

2- Perdelerin isimlerini ögren , gerekirse sazin sapina ANA notalari yapistirabilirsin
    http://img408.imageshack.us/img408/4...yerlerilz7.jpg

Buda Uzun Sapta sadece Alt tellerdeki Nota yerleri (ileri düzeye gelene kadar uzun sap icin alt teller yeterlidir.)
    http://img246.imageshack.us/img246/3162/uzunsapalt.jpg

Bu resimde faydali bir resim
    http://www.turkuler.com/baglama/nota33.gif

3-Notalarin ismini PORTE üzerindeki yerlerini mutlaka ögrenin.
    http://www.sazkursu.com/temelbilgiler/lasidorezoom.jpg
    http://img847.imageshack.us/img847/3...asollasido.jpg
    Toplam 7 nota var ve 5 cizgi ve 4 arlikta dagilimini ögrenmek hicte zor degil.
    PORTE ÜZERINDEKI NOTALARIN YERINI ÖGRENMEYE CALISIN!

4- Yanisira Müzik TEMEL BiLKGiLERi ÖGRENMEYA GAYRET GÖSTERiN hergün yeni birseyler ögrenmeye calisin. Nota, nota süreleri, mizrap vuruslari, ölcü, dörtlük , diyez , bemol, gibi terimleri ve deyimleri ögren.
    Asagidaki katagoride ki konulari inceleyin ,
    http://www.sazkursu.com/forum/20-not...emel-bilgiler/

5- Basit türkülere baslasaniz dahai ilk basta ve cogunlukla Mizrap vurus Egzersizlerini yapin ASAGINDA VIDEO PAYLASIMI VAR ( bunlar sana hep lazim olacak temel taslar) ANLAYANA KADAR SEYREDIN ve uzun sap dahi olsa benzer sekilde uygulamaya calisin.
    Tartım Kalıpları Ve Mızrap Teknikleri icin TIKLAYIN
    Asagidaki videolari izlerseniz Mizrap vuruslarini daha kolay anlarsin
    Egzersizlerde uzun kisa-sap farketmez aynisini herhangi bir perdede yapmaya calis !

( Van ) 1/4

( Iz mir ) 2/8 lik

( An kara) 1/8 2/16 lik

( Kara Man ) 2/16 lik 1/8 lik

( inebolu veya gelibolu ) 4/16 lık

( Teraaazi, senkop)

6- Basit Egzersizler ve Basit türkülerle yavas yavas baslayin (forumda olan Mizrap vuruslari ve hangi parmagi kullanacagini gösteren parmak numaralari olan türküler var onlari bulun ve uygulamaya calisin . NOTA NOTADIR cogu notalar Uzun Saptada Kisa saptada icra edilir DO-RE-Mi nota calmaktan mümkün oldukca KACININ. Eksik veya yanlis ögrenmeye vede ilerde düzeltilmesi zor aliskanliklar edinmenize yol acabilir

7- Forumda cok faydali videolar var Örnegin degerli arkadaslarimizin hazirlayip sundugu Egitim amacli kolaylikla calinabilecek sekilde uyarlanmis SOLFEJ ler var izleyin ve seyrederek taklit usulü ögrenmeye calisin
    Bu videolari bilgisayriniza kaydededebilirsiniz ve bir cok programlar videolari yavasca veya belli bir kisimi ögrenene kadar tekrar tekraz izleme imkani saglamaktadir. VLC player programini tavsiye ederim.
    http://www.sazkursu.com/forum/65-video-dersler/

Solfej video paylasimlarini özellikle inceleyin, ama onlarada bagli kalmayin ögrendikten sonra, gelistirmeye calisin, Video paylasim sitelerinde Farkli sekilde calinan amatör videolari da izleyin , sonuc olarak Profosyonel bir icrayi analiz edip onay ayak uydurmaya calisin.
    Solfej Videolarda Anlamdiginiz yer olursa O konu icersinde sorunuzu sorun, hatta sorunuzla ilgili video ekleyrekte sorabilirsiniz.

görsel egitimleri ihmal etmeyin, okuyarak anlamasi güc olan seyleri görerek cok cabuk kavrayabilirsiniz.

bunlari yaparsan ögrenmen cabuklasir ve ilerlemen cok cabuk olur..
    anlayana kadar bir konuyu oku... 3, 5, 10.... artik kabiliyetine bagli
    ve aman bu önemli degil diye bir cogunun yaptigi hatayi yapma ..

Sazi, Mizrabi, Sazin sapini dogru tutmak - parmaklarla perdelere nasil basilacagini, Notalarin yerlerini notalarin sürelerini ve mizrap vuruslarini ögrenmeden baslamak, veya ögrenirken verilen tavsiyeleri dikkate almadan "ben böyle daha kolay yapiyorum" diyerek kendince yapmak, yapabilecegin en büyük hatalardan biri olur yol kat edemessiniz ve kimi zamanda düzeltilemeyecek sekilde yanlis ögrenirsiniz..

ÖGRENMEK ISTIYORSANIZ SAGLAM BIR TEMEL ATMAK ZORUNDASIN

UZUN SAP ICIN FAYDALI BIR VCD..
    http://www.sazkursu.com/forum/video-...yenilendi.html
    KISA SAP ICIN FAYDALI BIR KITAP
    http://www.sazkursu.com/forum/nota-k...-kisa-sap.html

Kendinizinde ki hatalari görmeniz bazen güc olabilir, eger calismalarinizi Video cekerek Forumda paylasirsaniz , sizin görmediginiz veya farkinda olmadiginiz hatalari Forumda ki diger üyeler daha iyi görecek size tavsiyelerde bulunacaktir.
    Kendi Videolarinizi herhangi bir video paylasim sitesine yükleyip sadece Link adresini paylasmaniz yeterlidir (facebook videolarinda gizlilik ve güvenlik ayarlarina dikkat edin ki Face üyesi olmayanlarda inceleyebilsin)

AYRICA YENI GELENLER BiR TAVSIYEDE DAHA BLUNMAK ISTERIM
    FORUMU INCELEYIN OKUYUN YORUMLARI KONULARA GÖZ ATIN. FORUMDA nerdeyse YOK YOK !
    UNUTMAYIN KI, binlerce üye sizin soracaginiz sorulari mutlaka sormustur belki baska sekilde ama soru ayni olabilir.

Onun icin Site ici arama adresini Kullanmanizi tavsiye ederim!
    veya Googleden su sekilde arama yapin
    Örnek: arama yarine
    ilk günüm site:sazkursu.com
    veya
    gelin ayse site:sazkursu.com
    yazarak arattirin.
    Google arama yerine "site:sazkursu.com" yazdiginizda sadece sazkursu.com veri tabanindaki sonuclari bulursunuz

Site ici arama motoru
    http://www.sazkursu.com/forum/search.php

Yinede Sormak istediklerini asagidaki konu basliginda,
    üst sag tarafta YENI KONU ´ya tiklayarak yazabilirsin
    Forum > Paylaşım > SORU-CEVAP
    http://www.sazkursu.com/forum/51-soru-cevap/
    TEKRAR ediyorum ÖNCE ARAMA YAPIN eger BULAMASSAN DAHA SONRA SORUN.
    Sorunuzu soraken acik net ve anlasilir bir sekilde sorun ki tekrar soru sorma ihtiyaci hissetmeyelim birde öncelikle kendiniz birseyler ögrenin ki, eksiklerinizi tamamlayabilmek icin sorabilesiniz...

Sitemizde DiL sorunu yoktur. her dile hakim yöneticilerimiz üyelerimiz vardir ama baskalarininda faydalanmasi icin Türkce kullanmaya gayret gösterin Sadece kendinizi ifade edemediginiz konularda , kendinizi en iyi ifade edebileceginiz dili kullanabilirsiniz .. hangi dil olursa olsun yapabildiginiz ölcüde Dilbilgisi kurallarina Riayet edin.. Genclerin kullandigi kisaltmalar harfleri süslü püslü yapmak adina yerli-yersiz sekiller büyük kücüm yazismalar ciddiyetsizligi ifade eder. Kasitli yapilan imla hatalari size yardim etmek isteyenleri belkide isteksiz yapabilir.

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

cem10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İLGİLENDİĞİNİZ İÇİN özelliklede inan abi verdiğin resimde notaların yerini yapışkanlı kağıtlarla bağlama üzerinde yapıştırıcam öle bi resim arıyodum zaten bende bağlama uzun sap bendeki onu söylemeyi unutmuşum.(bağlama ile saz aynıymış onuda öğrenmiş oldum:)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı cem10 Nickli Üyeden Alıntı
    ........bende bağlama uzun sap bendeki onu söylemeyi unutmuşum......
    Madem UzunSap asagidaki resim sana daha yardimci olur tüm notalari yapistirma Kafan karisir Sadece Ana notalari yapistir asagidaki resimde cizgilerle Ana notalar Sapta ve Porte üzerinde nerde göstermekte..

...................

Ilk olarak Asagidaki emo338 hocamizin dersleri sirasiyla Takip et
    UZUN SAP BAĞLAMA DERS 1
    UZUN SAP BAĞLAMA DERS 2
    UZUN SAP BAĞLAMA DERS 3
    UZUN SAP BAĞLAMA DERS 4
    UZUN SAP BAĞLAMA DERS 5
    UZUN SAP BAĞLAMA DERS 6

ayrica ilk ders olarak asagidaki Türküyü (Gelin Ayse) yi calmaya calis, orda birden fazla ve degisik yazilmis nota var hepsi birbirnden farkli sirasiyla hepsini calmayi ögren, senin icin egzersiz olmus olacak
    Gelin Ayse icin TIKLA

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

okcucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

ben yazın bağlama almayı çok istiyorum şimdiden araştırma yapmaya başladım ama kısa sap mı uzun sapmı alacağımı bilmiyorum hiç bilgim yok bide sitede bi kısa bi uzun sap yazıyor fakat büyükten küçüğe bir sürü bağlama çeşidi var kısa sap derken hangisi yani lütfen yardımcı alın hangisini tercih edeyim

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı okcucan Nickli Üyeden Alıntı
    ben yazın bağlama almayı çok istiyorum şimdiden araştırma yapmaya başladım ama kısa sap mı uzun sapmı alacağımı bilmiyorum hiç bilgim yok bide sitede bi kısa bi uzun sap yazıyor fakat büyükten küçüğe bir sürü bağlama çeşidi var kısa sap derken hangisi yani lütfen yardımcı alın hangisini tercih edeyim
    Öncelikle Aramiza hosgeldin delikanlim

Bu konuda dahga önce fikir belirten cok arkadasimiz oldu
    Site ici arama ya UZUN KISA gibi kavramlar yaz ve arama yap!
    cikan sonuclari gözden gecir ...
    http://www.sazkursu.com/forum/search.php

Forumda buna benzer cok defa bilgi paylasimi oldu
    konu ayni oldugu icin oralari okumani tavsiye ederim

Uzun Sapta 23 perde vardir Kisa Sapta 19
    Boyutlari farklida olsa genelde halk arasinda yogun olarak bu iki farkli katagoriye ayrilir.
    senin boy boy gördügün baglamalarin tekne büyüklükleri farklidir.
    35cm ile 45cm arasi degisir durur belli bir satandati yoktur kimi ufak sever kimi büyük.

kendi kendine ögreneceksen farketmez hangisini alirsan al derim
    ama internet ortaminda kisaSap ile egitim videolari veya benzeri seyler daha cok .

Eger bir Kursa gitmeyi düsünüyorsan ders verecek Hocaya sor sonra al

okcucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

çok saru soruyorum kusura bakmayın ama kısa sapla çalınabilen türkülerin kısıtlı olduğunu duydum istediğimiz herhangi bir parçayı kısa sapla çalamazmıyız acaba bide size soruyu başkasının sormuş olduğu soruların altına yazıyorum kendi sorumu yeni sayfada nerden sorabilirim acaba

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı okcucan Nickli Üyeden Alıntı
    çok saru soruyorum kusura bakmayın ama kısa sapla çalınabilen türkülerin kısıtlı olduğunu duydum istediğimiz herhangi bir parçayı kısa sapla çalamazmıyız acaba bide size soruyu başkasının sormuş olduğu soruların altına yazıyorum kendi sorumu yeni sayfada nerden sorabilirim acaba
    SORU SORACAKSIN Ki, ÖGRENESiN...
    Hatta sormana bile gerek yok cünki forumda daha önce senin sordugun veya soracagin sorulari birileri mutlaka sormustur ve bu konularda bilgisi olan arkadaslar cevaplamislardir.

Forum ici Arama adresi vermistim öncelikle ONU KULLAN !!

Uzun - KISA konusunda da cok fikir belirtilmistir
    ama biraz önce okudugum su makaleyi dikkate al
    http://www.sazkursu.com/forum/baglam...iklerimiz.html

Yinede sunu belirtmekte tekrarlamakta fayda görüyorum;
    "kendi kendine ögreneceksen farketmez hangisini alirsan al
    Eger bir Kursa gitmeyi düsünüyorsan ders verecek Hocaya sor sonra al
    Cünki bir hocanin balangic seviyesindeki ögrencilere hem uzunla hem kisa ile egitim veremez.

Sormak istediklerini asagidaki konu basliginda,
    üst sag tarafta YENI KONU ´ya tiklayarak yazabilirsin
    Forum > Paylaşım > SORU-CEVAP

TEKRAR ediyorum önce ARAMA YAP sonra sor.

saz06saz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    0

bence uzun sapla başla tavırları filan bitir sonra kısa sap a geçbide sabır lazım bağlama için ben onu öğrendim

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler