• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 42 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    nurettingundogmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

KISA SAP BAGLAMADA KARAR SESLERİ NASIL ELDE EDİLİR...
    38–40 cm tekne boyu olan Bağlamalarda sadece LA-Sİ-DO-DO# karar sesleri elde edilir:
    1-Sİ-karara akorda edilir-Mİ-LA-Sİ şeklinde, bu şekilde akordu yapılan kısa bağlamanın 4.Perdesine kelepçe takarsan RE karar sesi elde edilir.
    2-Yine kısa sap bağlamamız karar akontunda iken 7. Perdeye kelepçe takarsak MI karar sesini elde etmiş oluruz.
    3-DO karara bağlamamız akortlu iken yani F-A#-C şeklinde iken;
    4.perdeye kelepçe atarsak DO# karar sesini elde etmiş oluruz, yine aynı akorda iken bağlamamız 7.perdeye kelepçe atarsak FA karar sesini elde etmiş oluruz.
    8- Yukarıdaki bahsettiğim konulara istinaden sadece bağlamamızın 30–40 cm tekne boyu olanlar için, baglamamızın alt telini boşta FA# yaparak orta ve üst telleri ona göre akortlar ve bağlamamızın bu akorda göre 4.ve 7. Perdelerine kelepçe taktığımızda değişik karar seslerini elde etmiş oluruz. Sevgili can dostlar Lütfen FA# şeklinde boşta alt teli kulaktan çekmemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu ses bağlamamızın alt tellerinin en son çekilebileceği sestir. Aksi takdirde telimiz kopar. Birde bu ses için piyasada alınan her el bu akort için gerekli yükü çekmez. Ben yalnızca alt telleri yılmaz saz evinden aldım 6–7 adet gayet güzel akort ediliyor. Diğer teller için sorun değil. Musa Eroğlu Hocamız “Nalın Dilber” türküsünü bu akorttan çalıyor. Sizlere naçiz hane tavsiyem özellikle alt teli FA# şeklinde akort edecekseniz lütfen akort cihazı kullanın. Şimdilik, emekli İngilizce öğretmeniniz olarak, sizlerle kesin doğru bildiğim bilgileri paylaşmaktan mutlu olurum. Hepinize başarılar dilerim.
    Nurettin GÜNDOĞMUŞ

Avusturyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Nereden
    Avusturya
    Tecrübe Puanı
    0

Öncelikle buradaki tum yardimci olmak isteyen arkadaslara cok tesekkur ederim.Cevremde Tanidigim muzikle ugrasan cogu insan bilgisini paylasmaya korkuyor nedense.Ama burada goruyorumki insanlara cok yardimci oluyosunuz burada yeni uyeyim ve nereye yorum yazacagimida cozebilmis degilim insallah dogru yere yazmisimdir.benim anlayamadigim şu uzun sap sazi kelepce kullanmadan kisa sap duzeninde caliyorum akorum La Re Mi (mi karar) cogu parcalarda soylerkene mi karardan rahat soyluyebiliyorum ama bazi parcalarda bu deyisiyor.buna gore kararimi nasil akort etmeliyim ayni (Uzun Sapa Kelepce Takmadan).yani hangi akorlari denemeliyim parcaya gore umarim anlatabilmisimdir derdimi :)

Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345