• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    muddi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Mızrap vuruşları önemi?

Mewrhaba ben bağlamada mızrap vuruşlarının önemini öğrenmek istiyorum bir türküyü çalarken mızrap vuruşlarına uymazsak ne farkeder? çok önemi varmıdır?Çünkü ben bağlama çalmayı evde kendim öğreniyorum ve mızrap bilgim yok ama türküleri çaldığımda çıkıyor mızrap öğrenmem şartmı??

everyday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Ynt: Mızrap vuruşları önemi?

ben de notadan çalıyorum hocam. sanki zamanla mızrap vuruşları çıkıyor. önceleri hep alttan geliyordu vuruşlar. daha sonra düzelltitim şimdi iyi gibi. tabi daha zamnla gelişiyor. farkına varırsın zamanla sende. burdaki üstadlar daha ii bi yorum yapar yinede.

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Özellikle sevgili SERO49´nin yazisini bas tarafa yerlestirmek isterim :-)

Alıntı SERO49 Nickli Üyeden Alıntı

... kardeş vuruş yönlerine uymadan çalmak parçayı çok fazla bozmasa da vuruş yönlerine uyarak çalan biri kadar da zevk vermez.Yani aynı parçayı sen vuruş yönlerine uymadan çal bir başkası da vuruş yönlerine uyarak çalsın işte o zaman arada ne kadar lezzet farkı olduğu görülecektir.Bu yüzden benim tavsiyem kendine çok fazla alışkanlık yapmadan vuruş yönlerine uyarak çalmaya çalış.Bunu başarmak için vuruş yönlerine uyarak Önce parçayı çok ağır ağır çal.Yani parçayı normal temposunun çok çok altında,ağır çekimde çal.Bir süre sonra ellerin buna alışacaktır.Daha sonra hızlandırırsın...

Mizrap vuruslari cok hemde cok önemli.
    Zaten notalari ögrendikten sonra nota süreleri ve mizrap vuruslari gelir ki mizrap vuruslari nota sürelerini belirlemek icin cok yardimci bir etkendir..

Mesala birbirine bagli notalar görürsünüz, kimi dörtlü, kimi üclü, kimi ikili, kimide bir, kimiside besli yada altili sekizli birbirine kuyruklarindan 1-2-3-4- cizgi ile bagli notalidir ve bu birbirlerine bagli notalara biz bir DÖRTLÜK deriz. Bir notasyon icersinde bu dörtlüklerin icinde ne kadar nota bagli olursa olsun, bu gruptaki notalar ile diger guruptaki yani dörtlüklerin süresi aynidir. Ve her dörtlükte vuruslar ilk üstten baslar. Bu dizilerin bir kurali vardir ki bu calmayi kolaylastiri ve notalarin süre seviyelerini otomatik ayarlamamaya yardimci olur. ileri seviyeye gelebilmeniz icin bunlara dikkat etmek gerekir yoksa belli bir seviyeye geldimi TIKANIR kalirsiniz..

"Ge-Li-Bo-Lu" dedigimiz kalip 4 notanin birbirini iki cizgi ile baglanmis sekline denir kelimeyi heceledigimizde (konusurken) 4 esit sürede söyleriz, buda Mizrap ayni hizlilikla Asagi Yukari Asagi Yukari gidecek ki uyum saglayabilelim demektir.

"An-Ka-Ra" dedigimiz kalip konusurken dikkat ederseniz AnnnKaRa seklinde "An" i "Ka ve Ra" ile ayni esit sekilde söyleriz. yani An dedigimizde "n" üzerinde biraz duraklariz Ka-RA yi bir cirpida söyleriz . Ve burda Mizrap "Asagi Asagi Yukari" hareket eder ki, ikincide yukari vurmadan mizrabi yukari cekeriz ve mizrabi üstten "Asagi" tekrar vurmak icin yukari cikardigimiz zaman kazandigimiz zaman bize ilk yaptigimiz "gelibolu" süresinde o dörtlügü icra etmis oluruz. "Annnkara ile Gelibolu" ayni süreye denk gelir..

yukarda bahsettigim konu anlasilmadiysa önceikleNota süresi ve DÖRTLÜK nedir onu kavramaya calisin. (forumda var )

yukarda bahsettigim gibi KaRAMannnn kalibinda ise "asagi yukari asagi" burda son asagi dogru vurdugumuzda yukari cikacak kadar bekliyoruz yada bir sonraki dörtlüge yine asagi yuracagimiz icin yukariya vurmadan cikiyoruz.
    Özet:" Gelibolu Ankara Karaman izmir ve van" gibi kaliplarin hepsi ayni sürede olmasi gerek (dikkat ederseniz kunusurkende bu 5 kelimeyi nerdeyse ayni sürede konusuruz) bunu gibi her dörtlügü ayni sürede calabilmek icin vuruslarin düzgün olmasi gerek!

Digerlerinin prensibi ayni! Videodan seyredin piratigini görün..

Anlayana kadar tekrar tekrar okumanizi tavsiye ederim cünki bilmeyen biri icin bu basitce anlatim bile karmasik .

Baslica Ritm Kaliplari Mizrap vuruslari asagidaki adreste incelemni tavsiye ederim.
    bazi egzersizler link:

( Van ) 1/4

( Iz mir ) 2/8 lik

( An kara) 1/8 2/16 lik

( Kara Man ) 2/16 lik 1/8 lik

( inebolu veya gelibolu ) 4/16 lık

( Teraaazi, senkop)

ASAGIDAKI LINKLER ESKI FORUMA AITTIR
    Adminler icin silinmemistir !
    Ayni videolar yukarda verilmistir

ders 1: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-2526.html
    ders 2: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-2527.html
    ders 3: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-2525.html
    ders 3: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-3057.html
    ders 4: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-2596.html
    ders 4: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-3640.html

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

albatros0033 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

slmlar bende arkadaş gibi kendim evde çalmaya çalışıyorum..parçaları kağıt üzerinden notalarla değilde daha çok kulaktan çıkarıyorum ve internetten videolarla düzeltiyorum pekiştiriyorum..ayrı bu doğru vuruşlarla çalmayı denedim olmadı:((..el alışkanlığı olmuş sürekli yukarıdan aşağıy aşağıdan yukarıya..aynı düzende çalıyorum..süslüyorum..benim farkettiğim bir kirlilik veya bozukluk yok sanki çaldığım parçalarda..ben hobi olarak çalıyorum yani profosyonel anlamda çalmıycam çok teknik istemiyorum yani..ustalara sorum,,çok fazla bozarmı parçaları farkedilirmi bu???..çok bozar diyorsanız..ben nasıl düzeltebilirim kendimi?. çok pratik yapmayı denedim ama elim alışmış farkında olmadan aynı düzen gidiyor..geri dönüş yokmu:(((....teşekkürler şimdiden!!

SERO49 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    7

albatros kardeş vuruş yönlerine uymadan çalmak parçayı çok fazla bozmasa da vuruş yönlerine uyarak çalan biri kadar da zevk vermez.Yani aynı parçayı sen vuruş yönlerine uymadan çal bir başkası da vuruş yönlerine uyarak çalsın işte o zaman arada ne kadar lezzet farkı olduğu görülecektir.Bu yüzden benim tavsiyem kendine çok fazla alışkanlık yapmadan vuruş yönlerine uyarak çalmaya çalış.Bunu başarmak için vuruş yönlerine uyarak Önce parçayı çok ağır ağır çal.Yani parçayı normal temposunun çok çok altında,ağır çekimde çal.Bir süre sonra ellerin buna alışacaktır.Daha sonra hızlandırırsın.Kolay gelsin.

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

albatros0033 bir önceki yorumuma ekleme/düzeltme yaptim Okursan konuya aciklik getirmis olursun. Notasiz caldigin sürecede mizrap vuruslarin kendiliginden düzelmesi imkansiz gibi olabilir, yani o eksikligi hep hissedersin.. Notayi veya benzer bilgileri ögrendikten sonra illa herseyi notasiyla calacak degilsin .. ama ögrendigin zaman yanlis yaptigin seyleri notaya bakmadan kendiliginden düzeltirsin.. Bu Yazim kurallarini ögrenmek gibi birsey.. Nerde nokta veye virgül koyacagini nerde parantez acip kapatacagini nerde satir basi yapman gerektigini ögrenmek gibi birsey.

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

albatros0033 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

ilginize teşekkürler..bu arada site çok yararlı hoş olmuş emeğinize sağlık!

zerbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba bende 11 senedir uzun sap bağlama çalıyorum. bir kaç defa kurslara gittim ama notayı öğrenmeyi bi türlü beceremedim. Benim sıkıntım bağlamada mızrap vururken tel değiştirmeye kalktıgımda özellikle ritimi hızlı parcalarda mızrap senkronizasyonum bozuluyor. yani mesela üst tele üstten vurup alt tele geçtiğimde alttan vurmam lazımki senkronizasyon bozulmasın ama ben üst tele üstten alt tele geçtiğimdede yine üstten vurunca vuruşları birbirine karıştırıyorum bi anda dagılıp gidiyor. Çok aşmayı denedim ama bir türlü düzeltemedim. Bir yöntemi varmıdır acaba? şimdiden teşk ederim herkese

enviousboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart tezene vuruşları

bağlama çalarken yaptığımız tezene vuruşlarının türküye etkisi nedir ve çok önemlimidir ?ben fazla önemsemeden çalıyorum da

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Mızrap Tezene vuruşları ve önemi !

Alıntı zerbek Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba bende 11 senedir uzun sap bağlama çalıyorum. bir kaç defa kurslara gittim ama notayı öğrenmeyi bi türlü beceremedim. Benim sıkıntım bağlamada mızrap vururken tel değiştirmeye kalktıgımda özellikle ritimi hızlı parcalarda mızrap senkronizasyonum bozuluyor. yani mesela üst tele üstten vurup alt tele geçtiğimde alttan vurmam lazımki senkronizasyon bozulmasın ama ben üst tele üstten alt tele geçtiğimdede yine üstten vurunca vuruşları birbirine karıştırıyorum bi anda dagılıp gidiyor. Çok aşmayı denedim ama bir türlü düzeltemedim. Bir yöntemi varmıdır acaba? şimdiden teşk ederim herkese
    TEK CARESi BIKMADAN USANMADAN ISRARLA VURUSLARA DIKKAT EDEREK CALMAYA CALISMAK... VE BOLCA EGZERSIZ..

Alıntı enviousboy Nickli Üyeden Alıntı
    bağlama çalarken yaptığımız tezene vuruşlarının türküye etkisi nedir ve çok önemlimidir ?ben fazla önemsemeden çalıyorum da
    Selam Delikanli öncelikle hosgeldin.. Daha önce olan bir konu ile senin sormus oldugun bu soruyu birlestirdim .. Bu konuyu bastan incelersen Soruna cevap almis olursun.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu