Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Mýzrap vuruþlarý önemi?

Mewrhaba ben baðlamada mýzrap vuruþlarýnýn önemini öðrenmek istiyorum bir türküyü çalarken mýzrap vuruþlarýna uymazsak ne farkeder? çok önemi varmýdýr?Çünkü ben baðlama çalmayý evde kendim öðreniyorum ve mýzrap bilgim yok ama türküleri çaldýðýmda çýkýyor mýzrap öðrenmem þartmý??

Title
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Ynt: Mýzrap vuruþlarý önemi?

ben de notadan çalýyorum hocam. sanki zamanla mýzrap vuruþlarý çýkýyor. önceleri hep alttan geliyordu vuruþlar. daha sonra düzelltitim þimdi iyi gibi. tabi daha zamnla geliþiyor. farkýna varýrsýn zamanla sende. burdaki üstadlar daha ii bi yorum yapar yinede.

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Özellikle sevgili SERO49´nin yazisini bas tarafa yerlestirmek isterim :-)

Alıntı SERO49 Nickli Üyeden Alıntı

... kardeþ vuruþ yönlerine uymadan çalmak parçayý çok fazla bozmasa da vuruþ yönlerine uyarak çalan biri kadar da zevk vermez.Yani ayný parçayý sen vuruþ yönlerine uymadan çal bir baþkasý da vuruþ yönlerine uyarak çalsýn iþte o zaman arada ne kadar lezzet farký olduðu görülecektir.Bu yüzden benim tavsiyem kendine çok fazla alýþkanlýk yapmadan vuruþ yönlerine uyarak çalmaya çalýþ.Bunu baþarmak için vuruþ yönlerine uyarak Önce parçayý çok aðýr aðýr çal.Yani parçayý normal temposunun çok çok altýnda,aðýr çekimde çal.Bir süre sonra ellerin buna alýþacaktýr.Daha sonra hýzlandýrýrsýn...

Mizrap vuruslari cok hemde cok önemli.
    Zaten notalari ögrendikten sonra nota süreleri ve mizrap vuruslari gelir ki mizrap vuruslari nota sürelerini belirlemek icin cok yardimci bir etkendir..

Mesala birbirine bagli notalar görürsünüz, kimi dörtlü, kimi üclü, kimi ikili, kimide bir, kimiside besli yada altili sekizli birbirine kuyruklarindan 1-2-3-4- cizgi ile bagli notalidir ve bu birbirlerine bagli notalara biz bir DÖRTLÜK deriz. Bir notasyon icersinde bu dörtlüklerin icinde ne kadar nota bagli olursa olsun, bu gruptaki notalar ile diger guruptaki yani dörtlüklerin süresi aynidir. Ve her dörtlükte vuruslar ilk üstten baslar. Bu dizilerin bir kurali vardir ki bu calmayi kolaylastiri ve notalarin süre seviyelerini otomatik ayarlamamaya yardimci olur. ileri seviyeye gelebilmeniz icin bunlara dikkat etmek gerekir yoksa belli bir seviyeye geldimi TIKANIR kalirsiniz..

"Ge-Li-Bo-Lu" dedigimiz kalip 4 notanin birbirini iki cizgi ile baglanmis sekline denir kelimeyi heceledigimizde (konusurken) 4 esit sürede söyleriz, buda Mizrap ayni hizlilikla Asagi Yukari Asagi Yukari gidecek ki uyum saglayabilelim demektir.

"An-Ka-Ra" dedigimiz kalip konusurken dikkat ederseniz AnnnKaRa seklinde "An" i "Ka ve Ra" ile ayni esit sekilde söyleriz. yani An dedigimizde "n" üzerinde biraz duraklariz Ka-RA yi bir cirpida söyleriz . Ve burda Mizrap "Asagi Asagi Yukari" hareket eder ki, ikincide yukari vurmadan mizrabi yukari cekeriz ve mizrabi üstten "Asagi" tekrar vurmak icin yukari cikardigimiz zaman kazandigimiz zaman bize ilk yaptigimiz "gelibolu" süresinde o dörtlügü icra etmis oluruz. "Annnkara ile Gelibolu" ayni süreye denk gelir..

yukarda bahsettigim konu anlasilmadiysa önceikleNota süresi ve DÖRTLÜK nedir onu kavramaya calisin. (forumda var )

yukarda bahsettigim gibi KaRAMannnn kalibinda ise "asagi yukari asagi" burda son asagi dogru vurdugumuzda yukari cikacak kadar bekliyoruz yada bir sonraki dörtlüge yine asagi yuracagimiz icin yukariya vurmadan cikiyoruz.
    Özet:" Gelibolu Ankara Karaman izmir ve van" gibi kaliplarin hepsi ayni sürede olmasi gerek (dikkat ederseniz kunusurkende bu 5 kelimeyi nerdeyse ayni sürede konusuruz) bunu gibi her dörtlügü ayni sürede calabilmek icin vuruslarin düzgün olmasi gerek!

Digerlerinin prensibi ayni! Videodan seyredin piratigini görün..

Anlayana kadar tekrar tekrar okumanizi tavsiye ederim cünki bilmeyen biri icin bu basitce anlatim bile karmasik .

Baslica Ritm Kaliplari Mizrap vuruslari asagidaki adreste incelemni tavsiye ederim.
    bazi egzersizler link:

( Van ) 1/4

( Iz mir ) 2/8 lik

( An kara) 1/8 2/16 lik

( Kara Man ) 2/16 lik 1/8 lik

( inebolu veya gelibolu ) 4/16 lýk

( Teraaazi, senkop)

ASAGIDAKI LINKLER ESKI FORUMA AITTIR
    Adminler icin silinmemistir !
    Ayni videolar yukarda verilmistir

ders 1: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-2526.html
    ders 2: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-2527.html
    ders 3: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-2525.html
    ders 3: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-3057.html
    ders 4: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-2596.html
    ders 4: http://www.sazkursu.com/Forum-topic-3640.html

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

slmlar bende arkadaþ gibi kendim evde çalmaya çalýþýyorum..parçalarý kaðýt üzerinden notalarla deðilde daha çok kulaktan çýkarýyorum ve internetten videolarla düzeltiyorum pekiþtiriyorum..ayrý bu doðru vuruþlarla çalmayý denedim olmadý:((..el alýþkanlýðý olmuþ sürekli yukarýdan aþaðýy aþaðýdan yukarýya..ayný düzende çalýyorum..süslüyorum..benim farkettiðim bir kirlilik veya bozukluk yok sanki çaldýðým parçalarda..ben hobi olarak çalýyorum yani profosyonel anlamda çalmýycam çok teknik istemiyorum yani..ustalara sorum,,çok fazla bozarmý parçalarý farkedilirmi bu???..çok bozar diyorsanýz..ben nasýl düzeltebilirim kendimi?. çok pratik yapmayý denedim ama elim alýþmýþ farkýnda olmadan ayný düzen gidiyor..geri dönüþ yokmu:(((....teþekkürler þimdiden!!

Title
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    8

albatros kardeþ vuruþ yönlerine uymadan çalmak parçayý çok fazla bozmasa da vuruþ yönlerine uyarak çalan biri kadar da zevk vermez.Yani ayný parçayý sen vuruþ yönlerine uymadan çal bir baþkasý da vuruþ yönlerine uyarak çalsýn iþte o zaman arada ne kadar lezzet farký olduðu görülecektir.Bu yüzden benim tavsiyem kendine çok fazla alýþkanlýk yapmadan vuruþ yönlerine uyarak çalmaya çalýþ.Bunu baþarmak için vuruþ yönlerine uyarak Önce parçayý çok aðýr aðýr çal.Yani parçayý normal temposunun çok çok altýnda,aðýr çekimde çal.Bir süre sonra ellerin buna alýþacaktýr.Daha sonra hýzlandýrýrsýn.Kolay gelsin.

Title
    Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

albatros0033 bir önceki yorumuma ekleme/düzeltme yaptim Okursan konuya aciklik getirmis olursun. Notasiz caldigin sürecede mizrap vuruslarin kendiliginden düzelmesi imkansiz gibi olabilir, yani o eksikligi hep hissedersin.. Notayi veya benzer bilgileri ögrendikten sonra illa herseyi notasiyla calacak degilsin .. ama ögrendigin zaman yanlis yaptigin seyleri notaya bakmadan kendiliginden düzeltirsin.. Bu Yazim kurallarini ögrenmek gibi birsey.. Nerde nokta veye virgül koyacagini nerde parantez acip kapatacagini nerde satir basi yapman gerektigini ögrenmek gibi birsey.

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

ilginize teþekkürler..bu arada site çok yararlý hoþ olmuþ emeðinize saðlýk!

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba bende 11 senedir uzun sap baðlama çalýyorum. bir kaç defa kurslara gittim ama notayý öðrenmeyi bi türlü beceremedim. Benim sýkýntým baðlamada mýzrap vururken tel deðiþtirmeye kalktýgýmda özellikle ritimi hýzlý parcalarda mýzrap senkronizasyonum bozuluyor. yani mesela üst tele üstten vurup alt tele geçtiðimde alttan vurmam lazýmki senkronizasyon bozulmasýn ama ben üst tele üstten alt tele geçtiðimdede yine üstten vurunca vuruþlarý birbirine karýþtýrýyorum bi anda dagýlýp gidiyor. Çok aþmayý denedim ama bir türlü düzeltemedim. Bir yöntemi varmýdýr acaba? þimdiden teþk ederim herkese

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart tezene vuruþlarý

baðlama çalarken yaptýðýmýz tezene vuruþlarýnýn türküye etkisi nedir ve çok önemlimidir ?ben fazla önemsemeden çalýyorum da

Title
    Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Mýzrap Tezene vuruþlarý ve önemi !

Alıntı zerbek Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba bende 11 senedir uzun sap baðlama çalýyorum. bir kaç defa kurslara gittim ama notayý öðrenmeyi bi türlü beceremedim. Benim sýkýntým baðlamada mýzrap vururken tel deðiþtirmeye kalktýgýmda özellikle ritimi hýzlý parcalarda mýzrap senkronizasyonum bozuluyor. yani mesela üst tele üstten vurup alt tele geçtiðimde alttan vurmam lazýmki senkronizasyon bozulmasýn ama ben üst tele üstten alt tele geçtiðimdede yine üstten vurunca vuruþlarý birbirine karýþtýrýyorum bi anda dagýlýp gidiyor. Çok aþmayý denedim ama bir türlü düzeltemedim. Bir yöntemi varmýdýr acaba? þimdiden teþk ederim herkese
    TEK CARESi BIKMADAN USANMADAN ISRARLA VURUSLARA DIKKAT EDEREK CALMAYA CALISMAK... VE BOLCA EGZERSIZ..

Alıntı enviousboy Nickli Üyeden Alıntı
    baðlama çalarken yaptýðýmýz tezene vuruþlarýnýn türküye etkisi nedir ve çok önemlimidir ?ben fazla önemsemeden çalýyorum da
    Selam Delikanli öncelikle hosgeldin.. Daha önce olan bir konu ile senin sormus oldugun bu soruyu birlestirdim .. Bu konuyu bastan incelersen Soruna cevap almis olursun.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu