Sayfa 13 Toplam 13 Sayfadan BirinciBirinci ... 3111213
Toplam 130 adet sonuctan sayfa basi 121 ile 130 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cızırtılı bozuk ses, sap ve eşik problemleri (birleştirilmiş konu)

Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    3

Merhaba hayirli gunler ortak konu oldugu icin konu acmadim sorumu burdan aormak istedim.yeni yaptirdigim baglama aldigimda si karardaydi.sonra ben do karara cektim.3 4 gun kullandiktan sonra la karara cektim.la karara cekmeden once sikinti yoktu.sikintisi şudur ustalar.ust tel klavyeye carpiyor.ama cok degil bide orta telden alt telden ve ust telden re notasina bastigimda ayni sesi alamiyorum.tekne (boyu 39 cm.ardic ladin kapak gul burgu).ust teldeki do ile orta teldeki doyu kullanincada ayni aorun oluyo.net ses alamiyorum acaba sikinti ne olabilir sizce ustalar.sarkilarda alt teli calarken sikinti yok ama usttelden do falan kullandim mo saz calmaktan soguyorum bi yardimci olun lutfn saygilar
    Konu AyazBEy68 tarafından (05.Mart.2015 Saat 01:34 ) değiştirilmiştir.

Onaltılık Üye
    Tecrübe Puanı
    6

Beyler sazima ps201 taktirdim taktirmadan hic bi problem yoktu ama taktirdiktan 2 3 gun sonrra do perdesinde sanki hoparlore baglamissinda temassizlik var gibi cizirti yapiyo ne yapmaliyim sadece do la bi de la diyez bi de donun altindaki perdede yapiyo ne ypamlim

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

merhabalar, ortak konu için buraya yazdım.
    ankara da sazım tekne arkadan açılması ve sap için tamire verdim. aldım. yeni sap takıldı vs. aradan geçince en alt 3 perde de sez cırlamaya başladı yapan tanıdık vatandaşa götürdüm tanıdık kazığı yedim, kendi yaptığı üretime arıza nedeni ile verip iki hafta bekledikten sonra gel al yaptım dedi. ücret ne dedim 30 tl dedi. güvenerek verdiğim saza kendi hatası sonucu oluşan herhangi bir durum için hiç bir işlem yapmadan tel değiştirdim ayarları yaptım deyip ücret istemesi beni çok bozdu.
    sonrası sazı aldığım gibi çıktım.
    sazın en alt 3 perdesinde alt tellerde zayıf orta telde yüksek üst tellerde yüksek şekilde cırlama ve ayar tutmama var perdelerin araları ile oynasam da sonuç değişmedi. geriye üst eşik-alt eşik-sap- vs. ya da perde gevşek bağlama gibi benim pek anlamadığım bir durum kalıyor, ki bunlardan hangisi ya da sorun nerede olabilir,
    ankara da iyi dürüst bir usta lazım olacak gibi
    teşekkürler

Dörtlük Üye sultanim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Şu akortu bi yapamadım gitti ıkı gündür sesi bozuk diye elime alamıyorum yeni öğreniyorum bağlama çalmayı akort programından hiç bişey anlamadım ıbre ole sabit bekliyo

Sekizlik Üye By38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    çayırözü develi
    Tecrübe Puanı
    0

Aynı sorun bendede var hangi akorda cekersem cekim alt tel çızırtı yapıyor

Moderator siverekli2163 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Siverek
    Tecrübe Puanı
    5

Arkadaşlar benim de yeni sazımda alt tel ilk 3 perde cızırtı yapıyordu. Geçen gün tellerini temizledim cızırtı geçti. Yani cızırtı tellere yapışan kir -pastan da kaynaklanabilir

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı sultanim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu akortu bi yapamadım gitti ıkı gündür sesi bozuk diye elime alamıyorum yeni öğreniyorum bağlama çalmayı akort programından hiç bişey anlamadım ıbre ole sabit bekliyo
    ÜSTAD,
    gstrings akord programı var android telefon için onu indirin, sonra çalıştırın, karşınıza en yukarıda e-f-g--a-d-e vb. yazılar var ortada da ibre hareketsiz durur. en altta sağda tune auto var ona tıkladığında saz ayar işi başlar
    uzun sap kısa sap bu forumdan hangi ayarları yapacaksan onları bul
    telefona yakın şekilde saz en alt teline diğerlerine dokunmadan yukarıdan aşağı yavaş yavaş tezene dokundur. örnek si ayar do ayar la ayar gibi karşılıklarına gelen a-e-c vb. yazılar vardır sen de örnek:a sesine gelene kadar hem burgu hem an alt tele ayarlama yapıyorsun, a harfi tutuncu renk olduğunda ibre tam derecesini bulduğunda işlemin birinci tel için tamamdır, sonra diğer telleri aynı şekilde yapıyorsun.
    TUNE AUTO tuşuna basmazsan ibre de sabit durur işlem de yapmaz

kısa sap- uzun sap tuner ayarları arattır
    gerisi bu şekilde basit

Dörtlük Üye BeG1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

.........
    Konu BeG1 tarafından (11.Mart.2016 Saat 18:02 ) değiştirilmiştir.

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Üstadlar merhaba,

Benim 41 tekne kısa sap bir bağlamam var. Ağacını bilmiyorum ilk sahibi değilim. Bağlamanın alt tel fa perdesinde cızırtı vardı, metalik bir ses böyle sert vurduğunda acayip kötü bir ses çıkıyordu. Tel değiştirmeme rağmen o sorunu gideremeyince bende sorunun tellerden değil perdelerden kaynaklandığı sonucuna vardım geçenlerde bağlamanın tüm perdelerini kesip hepsini tekrar bağladım yeni tel taktım. İlk baştaki cızırtı gitti ama alt tel için geçerli olacak şekilde Mİb perdesine LAb perdesine cızırtı geldi. Birde alt telin sesi tizleşti. Bu iki perdeye cızırtı gelmesinin sebebi büyük ihtimalle o iki notadan sonra gelen perdeleri biraz gevşek bağlamış olmam, telleri değiştirirken onları tekrar bağlayabilirim sıkıntı yok ama bu tizleşme neden oldu onu çözemedim bir türlü. Nota programından baktığımda karar seste sıkıntı yok LA kararı ibrede sapma olmadan alıyorum ama tizleşme var.

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar istediğiniz solfejler var mi?
    Benim youtube kanalim var ismi TT_YOUTUBER

Sayfa 13 Toplam 13 Sayfadan BirinciBirinci ... 3111213