Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title

Erdal Ibili

Nereden
    Viyana
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Baðlamada perde düðümü nasýl atýlýr?

Örnek filmlerde görüleceþi gibi, perdelerin elimi kesmemesi ve misinayý daha gergin tutabilmem için parmaklarýma bazý -deri eldivenden bozma-deri kýlýflar geçiriyorum. Bunu bütün ustalar yapmayabilir, siz de yapmak zorunda deþilsiniz. Diþer bir nokta, perdeler ,asgari üç sarým yaparak baþlanmalýdýr. Ben dört sarýmý tercih ediyorum. Düþümler mutlaka benim yaptýþým þekilde ve sayýda atýlmak zorunda deþil. Baþka düþüm þekilleri de var, ancak ben buna alýþtýþým için, bu þekli uyguluyorum.

Misinalarý nasýl boyayabiliriz? Bir daha boyama amacý dýþýnda kullanmayacaþýnýz bir çaydanlýk veya hafif derin bir tencere ayarlayýn. Ýçine yarým ile bir litre arasýnda su doldurup, 3-4 paket misinaya kadar atabilirsiniz. Tuhafiyecilerde veya kýrtasiyelerde satýlan hazýr kumaþ boyalarýndan 1 paket atýn. Siyah dýþýnda isterseniz bordo renk de kullanabilirsiniz. Hazýr bordo boya yoksa, kahverengi ve kýrmýzýyý eþit þekilde karýþtýrýn. Misinalar, paketlerinde baþlarý çözülmesin diye sýkýca iki yerden baþlýdýrlar. Eþer bu baþlarýn düþümlerini gevþetmezseniz, tam bu noktalar boyanmaz, beyaz kalýr, onun için bu düþümleri gevþetin, yada kesip daha gevþeþini baþlayýn.

Ocak üzerinde ýsýtýn ve kaynamaya baþlamasýndan itibaren yarým saat daha bekleyin ve ocaktan alýn. Soþumasýný beklemeden, içindeki suyu döküp soþuk su ile perdeleri durulayýn. Bu iþlemi, perdeler suyu boyamayý kesene kadar tekrarlayýn. Perdeleri bir gazetenin üzerine yayýp kurumalarýný bekleyin. Perdeleriniz servise hazýrdýr

Perdeler, herkesin bildiþi, balýk tutma amaçlý üretilmiþ misinalarýn, siyah yada baþka bir renk kumaþ boyasýyla boyanmasý ile baþlanmaya hazýr hale getirilirler. Perdeleri boyamak þart mýdýr? Hayýr, kendi þeffaf renklerini de kullanabiliriz. Ama siyah perde kullanýmý bir gelenek haline gelmiþtir. Misinalar çok çeþitli ambalajlarda satýlmaktadýrlar. Farklý kalýnlýklarý vardýr. 0,35/0,40/0,45/0,50 baþlamanýn farklý boylarýnda kullanýlabilecek kalýnlýklardýr. Kabaca, cura boylarý için 0,35 , kýsa saplý baþlamalar ve tanburalar için 0,40, abdal sazlarý ve divanlar için 0,45/50 çapýnda misina kullanýlabilir. Baþtan sona bütün perdeler de ayný çapta misina kullanýlmalýdýr. Aksi takdirde tellerde çarpmalar meydana gelir.

Bunun iki istisnasý vardýr. Bu vereceþim uygulama bazýlarýnýzýn çok iþine yarayabilir. Diyelim ki , bozuk düzene göre alt tel en pest (kalýn) perde olan sibemol perdesinde bir çarpma var ve bu sizi çok rahatsýz ediyor. Hatta diyelim ki sadece sibemol deþil sibemol2 de de bir çarpma var ve bunu sapý tesviye ettirerek çözemiyorsunuz. Sibemol perdesine 0,45, sibemol2 perdesine 0,40 ve diþer bütün perdelere 0,35 perde baþlayýn veya baþlatýn, soru ortadan kalkacaktýr.Hatta 0,50-0,45-0,40-0,35 sýralamasý ile, naturel si perdesini dahi kurtarabilirsiniz, ki bu perde özellikle baþlama düzenin de çok kullanýlýr. Bu uygulamayý tiz perdelerde de yapabilirsiniz. Ancak burada, farklý baþlayacaþýnýz perdelerin, bir önceki uygulamadan deþiþik olarak, daha ince olmasý gerekir. Yani örneþin, bozuk düzene göre alt tel do ve dodiyez perdelerinde çarpma var. (Tek baþýna en tiz perde olan re perdesinde çarpma olma olasýlýþý hayli düþüktür.) Perde kalýnlýklarý þöyle olmalýdýr. Tiz do perdesine kadar ve do da dahil olmak üzere 0,45, do diyez perdesi 0,40 , re perdesi 0,35

Kaynak: www.sazadair.com
    Dikkat

Resmi Hesaplarýmýz Lütfen Abone ve takip edin
    Facebook Fan Sayfamýz
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Title
    Onaltýlýk Üye
    Tecrübe Puanı
    48

Standart Re: Başlamada perde düşümü nasıl atılÃ?

Tesekkurler. Merak ettigim konulardan biriydi...

admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title

Erdal Ibili

Nereden
    Viyana
    Tecrübe Puanı
    10

sahane bilgiler bende ilk defa berde nasil baglanirmis görmüs oldum hic denk gelmemistim ama asla baglamak istemem cünkü cok zahmetli is vede parmaklari cok acitiyor yapan usta eldiven kullanmis videoda
    Dikkat

Resmi Hesaplarýmýz Lütfen Abone ve takip edin
    Facebook Fan Sayfamýz
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Title
    Forum Admini
    Tecrübe Puanı
    49

Paylasim icin Tesekkürler Erdal Hoca Bunuda Görmüs olduk..Tskler
    Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Harika bir bilgi paylaşımı,
    Teşekkürler.

bach-other - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Emekli Admin
    Tecrübe Puanı
    51

gerçekten süper
    Güzel Bir Göz Beni Attý Bu Derin Sevdaya...

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

cok sagol kardes vallaha cok isime yaradi :o

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Ynt: Baðlamada perde düðümü nasýl atýlýr?

perde baðlamanýn nasýl yapýldýðý hkk. video galiba kaldýrýlmlþ mý, yoksa ben mi bulamadým. Arkadaþlarýn sorularý benim için de geçerli.
    Bilen var mý?

ozanaltun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Re: Baðlamada perde düðümü nasýl atýlýr?

gercekten cok süper bir paylasim. Herkesin merak ettigi gibi benimde cok görmek istedigim bir konuydu. Cok tesekkür ederim

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Re: Baðlamada perde düðümü nasýl atýlýr?

harbiden helal olsun cok sagol

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu