• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Orhancılar

mow1122 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Otuzikilik Üye
    Tecrübe Puanı
    4

Standart Orhancılar

Gönül dostlarının gencebay müziği ve eserleri hakkında konuşabilceği bir başlık açmak istedim. hayırlı uğurlu olsun

edacpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Bağlamaya bu yaştan sonra başlamama sebep olan üstad!
    Diyorum, iddia ediyorum gencebay bir dehadır.. Notalara akıl sır ermiyor. Ve onun gibi kimsenin bağlama çalabileceğine inanmıyorum..

Otuzikilik Üye
    Tecrübe Puanı
    4

Alıntı edacpt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bağlamaya bu yaştan sonra başlamama sebep olan üstad!
    Diyorum, iddia ediyorum gencebay bir dehadır.. Notalara akıl sır ermiyor. Ve onun gibi kimsenin bağlama çalabileceğine inanmıyorum..
    katılıyorum hocam. eserlerindeki geçişler,armonik yapı ve ezgiler... muhteşem. üstelik bu adam 1000 civarında eser bestelemiş. söylediği eserlerin çoğunda sözler de kendine ait. müthiş bir üretkenlik

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Ben yalnız şuna katılmıyorum, biliyorsunuz bazıları bazıları ile kıyaslamayı sever. Erzurumluyum arif Sağı da çok severim ama arif Sağ ile Sayın gencebayı kıyaslayan kesimi anlamıyorum. Çok eski dostlarmış bildiğim kadarı ile ve sonra yolları ayrılıyor müzikal anlamda. İkisinin tadı da farklıdır. Nota yazana saygı duymak lazım hele ki nota önünde olduğu halde ben onu çalamayan virtüöz gördüm. Bence sayın gencebay gelmiş geçmiş muhteşem bir değerdir. Ve bu yaşayan Efsane orhan hakalmaz gibi bir bağlama cd si çıkarmalıdır.

Otuzikilik Üye
    Tecrübe Puanı
    4

bir gün bizim bahadırla , orhanın etilerdeki stüdyosuna kayda gittik. orhan bizi karşıladı, çayımızı kahvemizi söyledi, başladık muhabbete. bi ara orhan piyanosunun başına geçti. yüksek ritmli bir melodiyi hızla çalmaya başladı. bahadırla ben eseri bi bi türlü çıkaramadık. sonra orhan dedi ki, al şu nota kağıdını, ben şimdi yavaş çalacağım besteyi, ben çalarken sen de notalarını yaz. orhan yeniden çalmaya başladı, ben de harıl harıl notaları yazarak takip etmeye başladım. 1.5 sayfaya yakın nota tuttu. tabii ben bazı notaları kaçırdım. sonra orhan kalktı piyanonun başından. sitarını eline aldı. başladı beethovenin 9. senfonisini çalmaya. eee dedim. ne bu şimdi. orhan beni şok eden cevabı verdi. barış kardeş şimdi ben eseri yeniden çalacağım. elindeki nota kağıdını sondan başa doğru takip et dedi. başladım takibe. tabii bende ışık o sıra yandı. orhan beethovenın senfonisinin, 1.5 sayfasını önünde nota kağıdı olmadan tersten çalmıştı. o an dedim ki bu adamı biz 50 sene geriden takip ediyoruz.
    bu sayfadan aldım
    https://eksisozluk.com/orhan-genceba...manco--3576340

notasyon bilgisi üzerine daha fazla şey söylemeye hacer yok sanırım.

arif sağ ile bi ara bir tartışmaları olmuştu alevi deyişleriyle ilgili. sanırım araları iyi değil hala. ama arif sağ ı da severiz tabi. o da bizim sanatçımız. bi de müyorbir de öyle yapmasaydı daha iyiydi de, neyse.

Otuzikilik Üye
    Tecrübe Puanı
    4

ayrıca cd değil de, gencebay külliyatı yapacağını söylemişti. bütün eserlerinin notalarının olduğu bir kitap. ama yıllardır yapacak..

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Hocam bize gencebay bağlama dersi lazım. Bu adam ordinaryüs resmen.
    Evet o alevilik Vs olaylarındandı doğru.. Arif Sağ haklı gibi dursa da tavrı uygun değildi. Neysee.

Otuzikilik Üye
    Tecrübe Puanı
    4

ya öyle bir cengaver yok ki.video ile yavaşca solfejini yapacak eserlerin. ben akşam güneşi ve dil yarasını biliyorum sadece. sömestr da paylaşcam elimden geldiğince. bursada orhancı bi hoca bulursam ders de alacam. onun kayıtlarını da oaylaşırım burdan.

Otuzikilik Üye
    Tecrübe Puanı
    4

Orhancı Nasıl Olunur ?

Orhan Gencebay Türkiye müzik tarihine son 45 yıldır şarkıları ve besteleriyle damga vurmuş büyük bir sanatçıdır. 1944 yılında Samsun’da doğan Orhan Gencebay Türkiye’de arabesk müziğin babalarından sayılsa da aslında kendi yaptığı müzik için arabesk tabirini kullanmaz. Serbest müzik der. Çünkü Orhan Gencebay’ın müziğinde sadece bağlama ya da vurmalı zilli enstrümanlar yoktur. Zaman zaman basgitar, elektronik klavye, bateri kullanarak kimi zaman caz tarzını konuşturarak yaptığı parçalar herkes tarafından bilinmekte ve herkes tarafından sevilmektedir. Binin üzerinde bestesi bulunan Gencebay bunlardan 300 kadarını seslendirmiştir. 31 sinema filminde rol almış, korsanla birlikte 300 milyona varan albüm satmıştır. Bu tiraja henüz dünyada ulaşabilen yoktur.
    Orhancı nasıl olunur sorusu akla hemen farklı manalar getirebilir. Ancak bu doğru değildir. Bir profesörden tutun bir doktora, bir mühendisten bir rock yıldızına kadar her yelpazeden kendisini Orhancı olarak tanımlayacak çeşitlilikte insanlar bulunmaktadır. Bu neden Orhancı nasıl olunur sorusunun cevabını ve kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz:
    Orhancı adı üstünde ilk önce Orhan Gencebay’ın müziğini ve felsefesini seven ve hayatına tatbik eden kişi demektir. Orhan Gencebay’ın tüm şarkılarını ezbere bilmek gerekmez. Zira 5.sınıf gazinoların şarkıcıları bile oturup bunları orhanbabaezberleyebilir. Önemli olan bu şarkıların içindeki mesajları alabilmektir.
    1. Maddede belirttiğimiz felsefeyi bilen ve hayatına tatbik eden dedik. Peki bu felsefe nedir? Gencebay Felsefesinin birçok farklı boyutu vardır. Mesela aşk boyutu, toplumsal boyut, sosyal boyut gibi. Kısaca değinecek olursak Orhan GENCEBAY aşk adamıdır, gönül adamıdır. Yani sevilmenin değil sevmenin önemli olduğu bir düşünce yapısıdır onun ki. “sevmek yaşamanın temelidir“, “Sevmektir yaşatan, inan sevilmek değil” sözleriyle bunu açıklamıştır. Toplumsal manada eşitlikçidir. Demokrattır ve sosyal adaletten yanadır. 1980lerdeki bir gazete röportajında kendisine arabeskin kralı denmesine şu şekilde tepki göstermiştir: “Demokrasilerde krallık olmaz” Yine bir parçasında “hepimiz Tanrı’dan bir parça değil miyiz, hepimiz o eşsiz duygunun esiriyiz” diyerek herkesin eşit olduğunu vurgulamıştır. Felsefenin tarihsel ve geleneksel boyutunu ise yine kendisini açıklamıştır: ”Bizler Yunus Emre’nin Hacı Bektaşların yolunu takip ediyor günümüzde bu yolu devam ettiriyoruz”.
    Orhan GENCEBAY’ın topluma bakış açısı nasıl ki eşitlikçi ise müziğe bakış açısı da o denli çeşitli enstrümanların bir arada ahenkle çalması gibi eşitlikçidir. Gencebay demek sadece bağlama demek değildir, Gencebay bunların hepsini birleştiren ilk Türk müzisyenidir. “Ben Türk Müziğinin devamıyım. Çağdaşlığın ve teknolojinin imkanlarını özgürce kullanarak ülkemin tüm değerlerini zenginleştirmeye çalışan bir Türk sanatçısıyım” sözleri ile bunu tescillemiştir.
    Orhancı olabilmek için Batsın bu dünyadaki mantığı da anlamak lazımdır. Orhan Gencebay yine bir röportajında “Ben de anarşistim ama terörist değilim. Karıştırmasın bu iki kavramı kimse. “Batsın bu dünya” bir anarşist cümlesidir. Bunu batırıp yerine yenisini koyalım” dedik” sözleriyle daha iyiye ulaşmak için şiddet dolu olmayan anarşiye evet dediğini açıklamıştır.
    Herkesin gönlünde bir Orhan Gencebay şarkısı yatar. Sizinki hangisi ?

alıntı:http://www.nasilolunur.net/orhanci-nasil-olunur.html

muzikruhuu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Selamlar cümleten..

Bu Konu için Etiketler