Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kullanıcının Sesi belirlemek ve Bağlama Sesi

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Question Kullanıcının Sesi belirlemek ve Bağlama Sesi

Merhaba,

Site site gezmekten bıktım ve hala yanıt arıyorum. Umarım sizler bana yardımcı olabilirsiniz.Yardım severlere de şimdiden teşekkürler..

Forumunuzu inceledim ama net bir yanıta ulaşabildiğim söylenemez. Bu sebepten bu konuyu açtım.

9 yaşımdan beri Bağlama çalıyorum. Bu iş babamdan kaptım. Müziği notaların adını bilmeden duyarak hissederek bakarak öğrendik ve çaldık. Kısa sap ve uzun sap bağlamalarım oldu. Sesimle eşlik etmek için bağlamaya her zaman kelepçe taktım ve öyle kullandım. Akort denilen şeyi hiç bir teknolojik cihaz, telefon sesi vs. kullanmadım yaptım, Bağlamayı insanlara gitarlara eşlik edecek kadar da iyi çaldım.

Artık yeni bir kısa sap bağlama almak istiyorum daha doğrusu yaptırmak istiyorum ve yardım istiyorum.. Fakat o kadar ilginç şeylerle karşılaştım ki tam anlamıyla şaşırmış durumdayım.

Bağlamanın benim sesime uyması için sesimi bilmem gerekiyormuş.Bu sesimi nasıl bulabilirim ? İlk sorum bu olacak, Lütfen şan dersleri demeyin kendim çözmek istiyorum.Profesyonel yardımlar pekte bana çare olmuyor çünkü.

Az çok araştırdım ama net bir yanıt yok hala.

http://www.youtube.com/watch?v=zo6tfSeoz1c

Bu videodaki gibi çalıp söylemem gerekiyor. Sadece bunu biliyorum.

İkinci sorum ise kendi sesimi (ses aralığımı desek daha doğru olacak sanırım )bulduktan sonra bağlamanın hangi ses tonunda olması gerektiğini nasıl anlarım veya kara veririm ?

Ya da bunu bağlama ustasına nasıl anlatırım?

Cehaletim için kusuruma bakmayın. İlgi alaka gösterip yanıt verenlere tekrar teşekkürler.

Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    9

benim bildiğim bağlamayı kendi sesine akort ediyosun usta.. yani bağlamanın senin sesinde olmasına gerek yok akortu çekiosun zaten kendi sesine

Altmışdörtlük Üye ayata70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    antalya
    Tecrübe Puanı
    8

ARKADAŞIM her insanın kendine has ve özgü ses aralığı vardır ve her parçanın insana göre farklı tondan okunuşu vardır. örneğin mihribanı re den okuyan biri olduğu gibi fa ve sol de tiz oktavlarından okuyanlarda vardır ..ayrıca bir eseri mi okuyabildiğin gibi aynı eseri re de okuyabilirsin..hatta yarım seslerden de okursun belki akoduğun koma seslerden daha rahat okursun...şimdi sana tavsiye çift oktavlı sesler sol la fa ile okunur orta sesler ise mi ve re dir si de ortak sestir hem bayan hem erkek rahatlıkla okuyabilir şimdi sen re kesit bir bağlama alıp do ve re kararda uzun hava okumak istersin okuyamazsın si ve la daha rahat okursun yani sesine göre bağlama yoktur esere göre ses tonları yani notalar vardır

Onaltılık Üye
    Tecrübe Puanı
    6

ustam hangı akora cektıgınde daha raht okuyorsan çalışın söylemene engel teşkil etmediği düzen senın sesıne uyan duzendır bunu senden baska kımse bılemez

Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

ben 5 aydır nette solfej çalışarak kısa sap bağlama çalıyorum kara düzen bilmiyorum elektro bağlama çalmak istiyorum elektro bağlama kısa sap bağlama gibi çalınıyor farkları ne bana yardım ederseniz sevinirim

Onaltılık Üye rewolwer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    6

Alıntı ozan021 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 5 aydır nette solfej çalışarak kısa sap bağlama çalıyorum kara düzen bilmiyorum elektro bağlama çalmak istiyorum elektro bağlama kısa sap bağlama gibi çalınıyor farkları ne bana yardım ederseniz sevinirim
    Konuyu batırmaya gerek yok yeni konu açmanı tavsiye ederim..

Sekizlik Üye Battalbagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Tecrübe Puanı
    5

Merhaba kardes. Önceki yazan arkadaslarin yorumlarina katiliyorum ve sunu ekliyorum. Kendimden örnek vereyim. Komali akorlarda daha rahat okuyorum. 41 tekne baglamam Bb (Hb) akorunu götürmüyor. Mecburen yarim nota tizden ayarliyorum ve sesim bu düzende hosuma gitmiyor. 45 tekneli bir baglamada bu akoru rahatca cekebilirim ve söyleyebilirim. Yani kisacasi sesinin gitdigi akoru bul, Hangi ebatdaki baglamaya gitdigini belirle ve hayirlisiyla sazi yaptir ve videodaki amca gibi cal ve söyle

Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    48

42 lik kisa sap si akordu bu video.
    Konu jackalkoray tarafından (09.Kasım.2014 Saat 16:47 ) değiştirilmiştir.

Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    48

Alıntı ayata70 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARKADAŞIM her insanın kendine has ve özgü ses aralığı vardır ve her parçanın insana göre farklı tondan okunuşu vardır. örneğin mihribanı re den okuyan biri olduğu gibi fa ve sol de tiz oktavlarından okuyanlarda vardır ..ayrıca bir eseri mi okuyabildiğin gibi aynı eseri re de okuyabilirsin..hatta yarım seslerden de okursun belki akoduğun koma seslerden daha rahat okursun...şimdi sana tavsiye çift oktavlı sesler sol la fa ile okunur orta sesler ise mi ve re dir si de ortak sestir hem bayan hem erkek rahatlıkla okuyabilir şimdi sen re kesit bir bağlama alıp do ve re kararda uzun hava okumak istersin okuyamazsın si ve la daha rahat okursun yani sesine göre bağlama yoktur esere göre ses tonları yani notalar vardır
    Dogru söylemissin usta , fakat arkadas daha basitinden bu videodaki adamin sesinden (si den okumus kulagim beni yaniltmiyorsa ) okuyabilmek icin nasil bir baglama yaptirmam lazim diyor , kisa baglama yaptiracak sanirim arkadas , o yüzden 42 lik bir baglamayi si karar sesine akordlarsa isi cözülecektir ya da 38 ila 42 cm arasi bir uzun baglama da is görür alt teli si ye ceker calar,söyler :)

arkadasim bence 42 lik bir kisa sap yaptir , agacini sen sec kafana göre.
    saygilar

Onaltılık Üye S35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    almanya
    Tecrübe Puanı
    3

----------------
    Konu S35 tarafından (21.Şubat.2015 Saat 20:16 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler