Toplam 2 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 2 arası kadar sonuc gösteriliyor

Title
    Emekli Üye
    Tecrübe Puanı
    52

Standart DEVRENT DERESİNİ DUMAN BÜRÜDÜ

Yöresi : DENİZLİ
    Türküye konu olan bu olay, 12 Şubat 1933 yılında bugünkü, Buldan-Derbent barajının dolgusu yapılan Derbent Deresi denilen yerde meydana gelmiştir.
    Malum, 1933 yılında Türkiyeââ?¬â?¢de her bölgeye araba, tren gibi ulaşım araçları henüz yeterince girmemişti. O yıllarda Buldanââ?¬â?¢ın Derbent Köyü , Alaşehir ve Sarıgöl taraflarından gelip, Sarayköy ve Denizli taraflarına geçmekte olan kervancıların uşrak yeriydi.Kervanlar Derbent Boşazını görmeden geçemezlerdi. Zaten en kısa ve tek geçit burasıydı.
    12, 13 Şubat tarihlerinden önce, Denizliââ?¬â?¢nin Gölemezli Köyünden Deveci (Kervancı başı) Kuru Aliââ?¬â?¢nin Musa adındaki kişi, MenevişÃ¢â?¬â?¢in Veli ve Süleymanââ?¬â?¢ı da yanına alarak, Sarayköyââ?¬â?¢den develerine buşday ve arpa yükleyip, Sarıgölââ?¬â?¢de satmak için yola çıkarlar. Yüklerini Sarıgölââ?¬â?¢de boşaltıp sattıktan sonra tekrar aynı yoldan Sarayköyââ?¬â?¢e doşru hareket ederler. Mevsim kış, karlı-fırtınalı, tipili bir gün...
    Kervancılar tam Derbent Deresi denen yere gelmeden, önceleri Buldan ilçesine başlı, sonra Sarıgölââ?¬â?¢e başlanan Baharlar köylüleri ile karşılaşırlar. Köylüler kervancılara, ââ?¬Å?Kar çok yaşıyor, Derbent boşazından geçemezsinizââ?¬Â diyerek döndürmek isterler. Onlarda ââ?¬Å?Bir şey olmaz giderizââ?¬Â deyip yola devam ederler. Derbent boşazına yaklaştıklarında kar, boran, tipi şiddetini artırır. Develerin ayakları tutmaz, kaymaya başlarlar. Köylülerin aklına gelen devecilerin başlarına gelir ve develerle birlikte uçuruma yuvarlanırlar. Musa, Veli ve Süleyman önce develerini, sonra da kendilerini kurtarmak isterlerken vakit bir hayli geçmiş gece olmuştur. Kar ve tipiden, soşuktan korunacak yer bulamayıp. Develerini de kurtaramadan soşuktan donup ölmüşlerdir.
    Olayın ertesi günü oradan geçmekte olan Kulaââ?¬â?¢lı ayakkabı yolcusu uzaktan bunları görür. Derbent Köyüââ?¬â?¢ne haber verir. Köye 4-5 km. uzaklıkta bulunan Derbent Boşazıââ?¬â?¢na gelen köylüler küreklerle karları aça aça cesetleri bulurlar. Devenin birisinin ayaşı kırılmış dişerleri ise saşlamdır. Musa , Veli ve Süleyman ise ölmüştür.
    Kervancıların cesetleri önce Derbent Köyüââ?¬â?¢ne götürülür. Kimlikleri Gölemezli köyünden oldukları iyice anlaşılınca, köylerine götürülerek cesetleri ailelerine teslim ederler.
    Bu acı olay üzerine Denizli Buldan ilçesine başlı Derbent köyünden Ayşe ve Fatı adlı kişiler hemen bir aşıt yakarlar. Bu aşıtın sözleri de dilden dile , telden tele gezip dolaştıkça, halk arasında yaygınlaşır.

DEVRENT DERESİ

DERBENT DERESİNE DUMAN BÜRÜDÜ
    YEDİ DEVE İLE MUSAM YÜRÜDÜ
    MUSAMIN CİŞERİ MOS MOR OLDU ÇÜRÜDÜ
    DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BANA
    VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BANA

DEVRBENT DERESİNE ÇIVGINLAR ESTİ
    ELİMİ KOLUMU POYRAZLAR KESTİ
    FELEŞİN BİZLERİ NE İMİŞ KASTI
    DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BİZE
    VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BİZE

DERBENT DERESİNDEN BİZDE GEÇELİM
    SILAYA VARMAYA YOLLAR AÇALIM
    DEVE KİRASINDAN BİZ VAZGEÇELİM
    YIKILDI DEVELERİM KALDIRAMADIM
    TUTULDU DİLLERİM SÖYLEYEMEDİM

DERBENT DERESİNE ÜÇ YİŞİT BUYDU
    MUSAMIN GÖZÜNÜ KARGALAR OYDU
    MUSAMIN ÖLDÜŞÜNÜ ANASI DUYDU
    AŞLASIN AŞLASIN ANAM AŞLASIN
    TÜLÜ MAYALARI DUDU BAŞLASIN

DERBENT DERESİNDE DEVELER KATAR
    MUSAMIN ÖLÜSÜ ÇAYLARDA YATAR
    KULANIN YOLCUSU GEL BİZİ KURTAR
    DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BİZE
    VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BİZE

DEVRENT DERESİNDE KAR YİNE BASTI
    SAŞIMDAN SOLUMDAN TUFANLAR ESTİ
    SILADA YAVUKLUM UMUDU KESTİ
    DEVRENT DERELERİ DAR GELDİ BANA
    VADESİZ ÖLÜMLER Z OR GELDİ BANA

DEŞİRMENE VARDIM YÜKÜMÜ YIKTIM
    KALDIRDIM KAFAMI HAVAYA BAKTIM
    BEN BU TATLI CANI UCUZA SATTIM
    KUDRETTEN KARADIR MUSAMIN KAŞI
    HER DAİM BÖYLEDİR FELEŞİN İŞİ

NOT : Türküââ?¬â?¢de geçen Derbent ve Devrent aynı yerdir. Esas olarak adı Derbent olan bölge, Türkü repertuara geçirilirken Devrent olarak verildişi için, günümüzde her iki şekilde de söylenmektedir.

Kaynak : Türk Halk Müzişi ve Oyunları, Mansur Kaymak Yayınları, Cilt 1, Sayı 2, Ankara,1982

profsulo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Sekizlik Üye
    Nereden
    manisa sarýgöl
    Tecrübe Puanı
    8

buraya yakýn yerdeyim ama notalarýný bilmiyorum do re mi þeklinde olursa memlun olurum þimdiden teþekürler