Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 20 adet sonuctan sayfa başı 11 ile 20 arası kadar sonuc gösteriliyor
    Mallah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    Almanya / Köln
    Tecrübe Puanı
    6

ama bencede devran kardesimin dedigi dogru .. bencede biri pes biri tiz cikiyor

Devran Yasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    KAHRAMANMARAÞ
    Tecrübe Puanı
    7

þimdi arkadaþým ayný olduðunu söylüyor bu konu hakkýnda pek tartýþmak istemiyorum ap tuner programýný açýn bir üst teldeki do notasýna vurun frekansýna yani ap tunerde ki harfine yada adýna bakýn birde orta telde ki do notasýna vurun bide ona bakýn bu deðerler eþitse ben saygý duyup bu konuda susacaðým yanlýþ biliyormuþum deyip öðreneceðim bilmemek deðil öðrenmemek ayýp :)

Mallah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    Almanya / Köln
    Tecrübe Puanı
    6

ben simdi denedim... uzun sapli da ...

Akor (kara düzen) - frekanslar bos da bu sekilde
    alt tel (alt) - 262,4
    alt tel (orta) - 262, 4
    alt tel (üst) - 130,8

orta tel (alt) - 174,9
    ortal tel (üst) - 174, 9

üst tel (alt) - 235,3
    üst tel (üst) - 117,1

FA yi alt telden calinca.. yani 11. Perde 415Hz diyor.. orta telde ki FA ya basinca yani 4. Perde .. ozaman 207,7Hz diyor.. yani gercekten farkli.. ama gelelim.. alt teldeki (3 telden olusuyor), sadece üstekine vurunca oda 207,7Hz diyor

Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    KAHRAMANMARAÞ
    Tecrübe Puanı
    7

yani sonuçta farklýlýklar mevcut deðil mi

Title
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı mesutkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaþlar notayý karþýmýza alýp çalarken,hangi natayý hangi telden çalacaðýz buna nasýl karar vereceðiz.örneðin do notasý 3.teleden mi,yoksa 2 telden mi basacaðýz bunu nasýl belirliyeceðiz.yardýmcý olan arkadaþlara þimdiden teþekkürler.
    bu her çaldýðýn parça için deðiþir. Müziðin akýþýna göre hangi telden alacaðýn belirlenir biraz. Bunun içinde saza hakim olmak gerekir. Önceleri bende düþünürdüm hangi telden do sesini almak doðru olur diye zamanla kendinin çözebileceði bi sorun. orta telle üs tel aynný sesi vermiyo demiþsin. Sesler ayný ama tellerdeki kalýnlýk ve incelikten dolayý farklý gibi geliyo insana. ben bam telini aðýrlýklý olarak kullanýyorum ama do ile birlikte sol notasýnada basacaksan orta telden alman doðru olur. Umarým yardýmcý olabilmiþimdir.

Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    KAHRAMANMARAÞ
    Tecrübe Puanı
    7

kýrmýzý ve beyaz elma gibi ikiside elmadýr ama birisi kýrmýzý birisi beyaz :)

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı Mallah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

FA yi alt telden calinca.. yani 11. Perde 415Hz diyor.. orta telde ki FA ya basinca yani 4. Perde .. ozaman 207,7Hz diyor.. yani gercekten farkli.. ama gelelim.. alt teldeki (3 telden olusuyor), sadece üstekine vurunca oda 207,7Hz diyor
    arkadaþým alt teldeki yani 11. perdedeki Fa notasýnýn orta telde olaný 21. Perdedekidir. 4. perde kalýn olanýdýr ayný olmaz ama 21. perdedeki fa ile ton aynýdýr.

nesimicy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Dörtlük Üye
    Nereden
    Angara
    Tecrübe Puanı
    0

bana göre müziðin akýþýna göre seste sýrýtmayacak þekilde ve yorum açýsýndan daha güzel ve renkli olucak ise ve en kolay hangisi ise onu tercih ediyorum örneðin topal oyun havasýnda vb bazý eserlerde özellikle geçiþlerde kýsap baðlamada orta teldeki do kullanýlmasý hem hýz hemde ses açýsýnda bulunduðu ölçüdeki diðer seslere daha iyi uyum saðlýyacaðýndan onu kullanmak lazým konuyu açan arkadaþýn burdan yola çýkarak sorusunun cevabýný bulabilir

Title
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    48

kýsa baðlama için konuþuyorsanýz o konuda zaten notalarýn yeri belli bi do yu nereden aldýðýn konusu deðiþir paraçanýn acelitesine göre fakat kýsa için 100 de 100 olmasa da genel bir yargýdan bahsedersek : acelitesi yüksek yani hýzlý geçiþlerde örneðin pancar pezik gibi ya da kan çiçekleri gibi parçalarýn hýzlý geçiþlerinde orta teldeki do yu almak 3. bir tele tezene sallama gereksinimini ortadan kaldýrdýðýndan daha kullanýþlý ve daha nettir. yavaþ parçalarda ise do nun üst telden alýnmasý bamýn getirdiði ses hacminden dolayý tercih edilir. uzun sapa gelecek olursak bu tam bir fenomendir yani örneðin bir nihavent longa çalarken 10 farklý kombinasyon çýkar karþýnýza bunlardan hangisini seçmek gerektiðinde ise ben hepsini seçiyorum :) özellikle en zor olanlarla da uðraþýyorum ki parmaklar çalýþsýn ustalýk artsýn. çalýþan kazanýr yani kolayý seçip yatan deðil :) fakat bozuk düzende o iþ tanýdýðým en meþhur ustalarý bile bazý yerlerde zora sokar :) yok olmadý þurdan alalým burdan mý alsak gibi kafa karýþtýrýr çok fakat zamanla tecrübeyle oturuyor bazý þeyler

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

bu konu nota okumaya baglı arkadaslar yani portre üzerinde hangi la notası gosteriliyor pes mi tiz mi ? uzun sap icin mesela la notası veriliyor eger la notasi portre üzerinde aralıkta ki la ise nota en alt tel boştan vurulur olay bu

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12

Bu Konu için TurkCoderler