• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    yigiido21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Aşıklama tezenesi

merhaba öncelikle benim bir konuda ricam olucaktı ben aşıklama tezenesini ögrenmek istiyorum bana yardımcı olabilrmisiniz nasıl bir vuruş yapılır nasıl çalınır bir videosu varmı ögretici şimdiden tşk ederim ihşallah sorunumu anlatmışımdır

manibo45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderator
    Nereden
    YOZGAT
    Tecrübe Puanı
    8

Standart Ynt:Aşıklama tezenesi

Merhabalar. Üye olmanız üzerinden 1,5 ay gibi bir zaman geçmiş. Forum hakkında az çok bilginiz vardır mutlaka, mesela bu konunun buraya açılmaması gerektiğini biliyorsunuzdur herhalde.
    *
    Moderatörlerimize de çok zahmet veriyoruz ama umarım uygun bölüme taşırlar konuyu. Neyse...
    *
    İsteğinize yakın anlamda daha önceden yapılan paylaşımlar var. Bi bakın bu konulara isterseniz belki yardımı olur.
    *
    Burada teorik bilgi var; http://www.sazkursu.com/forum/nota-v...vir-yorum.html
    *
    Burada da video paylaşımı var; http://www.sazkursu.com/forum/baglam...emen-izle.html
    *
    Aşıklama: Sivas, Erzincan ve çevresi başta olmak üzere deyiş ve semahlarda uygulanan yaygın bir tavırdır. Bu tavrın en önemli özelliği tezenenin aşağıdan yukarı doğru bütün telleri tarayarak çıkmasıdır.

Kolay gelsin...
    Hiçbir şeyi olduğu gibi kabul etmeyin, aklınızdan soru işaretleri eksik olmasın...

temburvan2135 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

şu tezene meselesini biraz açıklar mısınız ?

???????????

papatya_2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    48

Alıntı temburvan2135 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ???????????
    Sorularınızı biraz daha açık ve net yazabilir misiniz? Buradan ne demek istediğiniz anlaşılmıyor maalesef. Bir önceki mesajınızda da "şu tezene meselesini biraz açıklar mısınız ? " diye sormuşsunuz ama yine sorunuz net değil. Daha açık yazın ki sizlere yardımcı olabilelim...

Tavsiye
    Şimdi bu mesajınızı yazdığınız konu iki sayfadan oluşmaktadır. Birinci sayfasına göz atmanızı rica edeceğim. Konunun başlığı Tezene ve Mızrap Örnekleri; konunun başlangıcı olan birinci sayfada detaylı çok güzel bilgiler paylaşılmış. Konuyla ilgili tüm yorumlarını incelemenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin...
    Başarılar...

Jaguar35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart yeni saz aldim yardim

arkadaslar ben yeni saz aldim saz la hic alakam yok yani anlamam sifir rim
    UZUN SAP SAZ
    benim sizden ricam
    uzun sap saz öhrenmek icin burda bir sayfa veya program ariyorum burda genelde kisa sap icin bilgiler var
    yani kisaca ilk etapda evde ana bilgi olarak ne yapmaliyim yokmu burda bir program

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Jaguar35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar ben yeni saz aldim saz la hic alakam yok yani anlamam sifir rim
    UZUN SAP SAZ
    benim sizden ricam
    uzun sap saz öhrenmek icin burda bir sayfa veya program ariyorum burda genelde kisa sap icin bilgiler var
    yani kisaca ilk etapda evde ana bilgi olarak ne yapmaliyim yokmu burda bir program
    Öncelikle Hosgeldin ve hayirli olsun

Baglamaya alismak kadar önemli bir hususta internetten arastirma konusunda biraz daha gayret sarfederseniz sabir ve azimle bu isin üstesinden geleceginize eminim

Buyrun bu konular sizin derdinie derman olabilecek nitelikte
    http://www.sazkursu.com/forum/60-uzun-sap-kara-duzen/

KOLAY GELSIN

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

t4hr1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Paylaşım çok güzel. Ancak bir şey sorucam ben hocamla çalışırken an kara veya iz mir seklinde birsey calısmadım onlarıda ilk defa burada goruyorum. Şuan temel bağlama eğitiminin sonlarındayım. Bu nota şekillerini illaha belli bu kalıplar şeklindemi vurmak zorundayız? Yani bunları ezberlemek zorundamıyız biz? Ben şuanda temel eğitimde parmak vuruşlarını oklara bakarak belirliyorum. Daha sonra elime standart bir nota aldığımda Bunları an kara iz mir şekline ezberlememmi gerekiyor yoksa başka bir yöntemi mi var tam olarak anlayamadım.?

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı t4hr1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paylaşım çok güzel. Ancak bir şey sorucam ben hocamla çalışırken an kara veya iz mir seklinde birsey calısmadım onlarıda ilk defa burada goruyorum. Şuan temel bağlama eğitiminin sonlarındayım. Bu nota şekillerini illaha belli bu kalıplar şeklindemi vurmak zorundayız? Yani bunları ezberlemek zorundamıyız biz? Ben şuanda temel eğitimde parmak vuruşlarını oklara bakarak belirliyorum. Daha sonra elime standart bir nota aldığımda Bunları an kara iz mir şekline ezberlememmi gerekiyor yoksa başka bir yöntemi mi var tam olarak anlayamadım.?
    Öncelikle bu kaliplara verilen isimler Müzik bilimi veya bilgileri icerisinde katiyyen yok. Bu isimlendirmeler Anlasilmasi kolay olsun diye kimi egitmen taraindan farkli farklida isimlendirilir Örnegin i-ne-bo-lu ile Ge-li-bo-lu gibi. Bu terimleri suna benzetelim ilk yazmayi ögrenene S harfini cizerken YILAN gibi denir .. Kolay anlasilsin ve akilda kalsin diye . Oysaki yilan her zaman S harfigibide durmaz .. Burda maksat heceleme usulu ile mizraplarin kaliplarini anlamaya ve anlatmaya yardimci olmak. örnegin Ankarayi günlük hayatta kullanirkern Annnn Kara seklinde kullaniriz yani Annn da biraz duraklar gibi veya N harfine biraz baski yaparak söyler KA-RA hecelerinide bir cirpida söyleriz .. Mizrap vuruslarini tek önemi Notalarin sürelerini kolaylikla uygulamaya yarar yani Annn kara kalibinda ilk notayi Annn diye uzattigimizda KaRa ile ayni esitlikte olur .. Ve bu süreyi saglamanin en kolay yolu ilk notada mizrabi yukardan asagiya vurup mizrabi tekrar vurmadan yukari cektigimizde ikinci seferde Ka derken yine yukardan asagi RA derkende Asagidan yukari vururuz ..

Bunlar zamanla ögrendikce kendiliginden bilinc altina yerlesecek görür görmek asagi yikari olup olmadigini anlayacaksiniz.

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

4telliaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

saqol abi ama bu eqzersiz 4 tellide işe yararmı ?

erknz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Merhabalar,öncelikle böyle değerli paylaşımlar yapararak bizlere yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim benim bir adet sorum olacaktı yaklaşık 3 aylık bir bağlama eğitimi aldım ve şuan farklı bir hoca ile eğitimime devam etmekteyim paylaşımdada belirttiğiniz kalıplardan ''karaman'' kalıbını ilk hocamdan aynen gösterdiğiniz şekilde öğrendim yani aşağı-yukarı-aşağı tezene vuruşu ile ancak şuanki hocam bu öğrendiğimin yanlış olduğunu belirterek aşağı-yukarı-yukarı yapmam gerektiğiniz söyledi ve her kalıbın yukarıda bittiğini çünkü bütün kalıplar aşağı olduğundan dolayı bi sonraki kalıba geçeriken süre kaybı olmaması için bu şuan bunun üzerine pratik yapıyorum şuan bir çelişkiye düşmüş durumdayım yardımcı olursanız sevirinirm kusura bakmayın uzun bir yazı oldu en net şekilde anlatmaya çalıştım

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu