Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa başı 11 ile 20 arası kadar sonuc gösteriliyor
    yigiido21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Aþýklama tezenesi

merhaba öncelikle benim bir konuda ricam olucaktý ben aþýklama tezenesini ögrenmek istiyorum bana yardýmcý olabilrmisiniz nasýl bir vuruþ yapýlýr nasýl çalýnýr bir videosu varmý ögretici þimdiden tþk ederim ihþallah sorunumu anlatmýþýmdýr

manibo45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Moderator
    Nereden
    YOZGAT
    Tecrübe Puanı
    8

Standart Ynt:Aþýklama tezenesi

Merhabalar. Üye olmanýz üzerinden 1,5 ay gibi bir zaman geçmiþ. Forum hakkýnda az çok bilginiz vardýr mutlaka, mesela bu konunun buraya açýlmamasý gerektiðini biliyorsunuzdur herhalde.
    *
    Moderatörlerimize de çok zahmet veriyoruz ama umarým uygun bölüme taþýrlar konuyu. Neyse...
    *
    Ýsteðinize yakýn anlamda daha önceden yapýlan paylaþýmlar var. Bi bakýn bu konulara isterseniz belki yardýmý olur.
    *
    Burada teorik bilgi var; http://www.sazkursu.com/forum/nota-v...vir-yorum.html
    *
    Burada da video paylaþýmý var; http://www.sazkursu.com/forum/baglam...emen-izle.html
    *
    Aþýklama: Sivas, Erzincan ve çevresi baþta olmak üzere deyiþ ve semahlarda uygulanan yaygýn bir tavýrdýr. Bu tavrýn en önemli özelliði tezenenin aþaðýdan yukarý doðru bütün telleri tarayarak çýkmasýdýr.

Kolay gelsin...
    Hiçbir þeyi olduðu gibi kabul etmeyin, aklýnýzdan soru iþaretleri eksik olmasýn...

temburvan2135 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

þu tezene meselesini biraz açýklar mýsýnýz ?

???????????

papatya_2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Moderator
    Tecrübe Puanı
    48

Alıntı temburvan2135 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ???????????
    Sorularýnýzý biraz daha açýk ve net yazabilir misiniz? Buradan ne demek istediðiniz anlaþýlmýyor maalesef. Bir önceki mesajýnýzda da "þu tezene meselesini biraz açýklar mýsýnýz ? " diye sormuþsunuz ama yine sorunuz net deðil. Daha açýk yazýn ki sizlere yardýmcý olabilelim...

Tavsiye
    Þimdi bu mesajýnýzý yazdýðýnýz konu iki sayfadan oluþmaktadýr. Birinci sayfasýna göz atmanýzý rica edeceðim. Konunun baþlýðý Tezene ve Mýzrap Örnekleri; konunun baþlangýcý olan birinci sayfada detaylý çok güzel bilgiler paylaþýlmýþ. Konuyla ilgili tüm yorumlarýný incelemenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin...
    Baþarýlar...

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Standart yeni saz aldim yardim

arkadaslar ben yeni saz aldim saz la hic alakam yok yani anlamam sifir rim
    UZUN SAP SAZ
    benim sizden ricam
    uzun sap saz öhrenmek icin burda bir sayfa veya program ariyorum burda genelde kisa sap icin bilgiler var
    yani kisaca ilk etapda evde ana bilgi olarak ne yapmaliyim yokmu burda bir program

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Jaguar35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar ben yeni saz aldim saz la hic alakam yok yani anlamam sifir rim
    UZUN SAP SAZ
    benim sizden ricam
    uzun sap saz öhrenmek icin burda bir sayfa veya program ariyorum burda genelde kisa sap icin bilgiler var
    yani kisaca ilk etapda evde ana bilgi olarak ne yapmaliyim yokmu burda bir program
    Öncelikle Hosgeldin ve hayirli olsun

Baglamaya alismak kadar önemli bir hususta internetten arastirma konusunda biraz daha gayret sarfederseniz sabir ve azimle bu isin üstesinden geleceginize eminim

Buyrun bu konular sizin derdinie derman olabilecek nitelikte
    http://www.sazkursu.com/forum/60-uzun-sap-kara-duzen/

KOLAY GELSIN

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

t4hr1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Paylaþým çok güzel. Ancak bir þey sorucam ben hocamla çalýþýrken an kara veya iz mir seklinde birsey calýsmadým onlarýda ilk defa burada goruyorum. Þuan temel baðlama eðitiminin sonlarýndayým. Bu nota þekillerini illaha belli bu kalýplar þeklindemi vurmak zorundayýz? Yani bunlarý ezberlemek zorundamýyýz biz? Ben þuanda temel eðitimde parmak vuruþlarýný oklara bakarak belirliyorum. Daha sonra elime standart bir nota aldýðýmda Bunlarý an kara iz mir þekline ezberlememmi gerekiyor yoksa baþka bir yöntemi mi var tam olarak anlayamadým.?

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı t4hr1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paylaþým çok güzel. Ancak bir þey sorucam ben hocamla çalýþýrken an kara veya iz mir seklinde birsey calýsmadým onlarýda ilk defa burada goruyorum. Þuan temel baðlama eðitiminin sonlarýndayým. Bu nota þekillerini illaha belli bu kalýplar þeklindemi vurmak zorundayýz? Yani bunlarý ezberlemek zorundamýyýz biz? Ben þuanda temel eðitimde parmak vuruþlarýný oklara bakarak belirliyorum. Daha sonra elime standart bir nota aldýðýmda Bunlarý an kara iz mir þekline ezberlememmi gerekiyor yoksa baþka bir yöntemi mi var tam olarak anlayamadým.?
    Öncelikle bu kaliplara verilen isimler Müzik bilimi veya bilgileri icerisinde katiyyen yok. Bu isimlendirmeler Anlasilmasi kolay olsun diye kimi egitmen taraindan farkli farklida isimlendirilir Örnegin i-ne-bo-lu ile Ge-li-bo-lu gibi. Bu terimleri suna benzetelim ilk yazmayi ögrenene S harfini cizerken YILAN gibi denir .. Kolay anlasilsin ve akilda kalsin diye . Oysaki yilan her zaman S harfigibide durmaz .. Burda maksat heceleme usulu ile mizraplarin kaliplarini anlamaya ve anlatmaya yardimci olmak. örnegin Ankarayi günlük hayatta kullanirkern Annnn Kara seklinde kullaniriz yani Annn da biraz duraklar gibi veya N harfine biraz baski yaparak söyler KA-RA hecelerinide bir cirpida söyleriz .. Mizrap vuruslarini tek önemi Notalarin sürelerini kolaylikla uygulamaya yarar yani Annn kara kalibinda ilk notayi Annn diye uzattigimizda KaRa ile ayni esitlikte olur .. Ve bu süreyi saglamanin en kolay yolu ilk notada mizrabi yukardan asagiya vurup mizrabi tekrar vurmadan yukari cektigimizde ikinci seferde Ka derken yine yukardan asagi RA derkende Asagidan yukari vururuz ..

Bunlar zamanla ögrendikce kendiliginden bilinc altina yerlesecek görür görmek asagi yikari olup olmadigini anlayacaksiniz.

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

saqol abi ama bu eqzersiz 4 tellide iþe yararmý ?

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

Merhabalar,öncelikle böyle deðerli paylaþýmlar yapararak bizlere yol gösterdiðiniz için teþekkür ederim benim bir adet sorum olacaktý yaklaþýk 3 aylýk bir baðlama eðitimi aldým ve þuan farklý bir hoca ile eðitimime devam etmekteyim paylaþýmdada belirttiðiniz kalýplardan ''karaman'' kalýbýný ilk hocamdan aynen gösterdiðiniz þekilde öðrendim yani aþaðý-yukarý-aþaðý tezene vuruþu ile ancak þuanki hocam bu öðrendiðimin yanlýþ olduðunu belirterek aþaðý-yukarý-yukarý yapmam gerektiðiniz söyledi ve her kalýbýn yukarýda bittiðini çünkü bütün kalýplar aþaðý olduðundan dolayý bi sonraki kalýba geçeriken süre kaybý olmamasý için bu þuan bunun üzerine pratik yapýyorum þuan bir çeliþkiye düþmüþ durumdayým yardýmcý olursanýz sevirinirm kusura bakmayýn uzun bir yazý oldu en net þekilde anlatmaya çalýþtým

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu