• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Erdal Ibili

Nereden
    Viyana
    Tecrübe Puanı
    10

Standart TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI

ASAGIDAKI KONULARDA VIDEO ANLATIMI ve UYGULAMASI VAR..

KONULARI ASAGIDAKI MENÜYE TIKLAYARAK ACABILIRSINIZ

( Van ) 1/4

( Iz mir ) 2/8 lik

( An kara) 1/8 2/16 lik

( Kara Man ) 2/16 lik 1/8 lik

( inebolu veya gelibolu ) 4/16 lık

( Teraaazi, senkop)
    Dikkat

Resmi Hesaplarımız Lütfen Abone ve takip edin
    Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Erdal Ibili

Nereden
    Viyana
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Ritimsel Tezene Vuruslari

__________________________________________________ _________________________________
    inan58:
    Bu videolari da incelemenizi tavsiye ederim

Asagidaki Linklerde video örnekleri var! izlenirse Mizrap vuruslarini daha kolay anlasilir
    Egzersizlerde uzun kisa-sap farketmez aynisini herhangi bir perdede yapmaya calisabilirsiniz !
    Önemli olan Mizrap vuruslarini kavramak veya Kavramaya calismak

( Van ) 1/4

( Iz mir ) 2/8 lik

( An kara) 1/8 2/16 lik

( Kara Man ) 2/16 lik 1/8 lik

( inebolu veya gelibolu ) 4/16 lık

( Teraaazi, senkop)

Dikkat

Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Erdal Ibili

Nereden
    Viyana
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI

Alıntı nefi Nickli Üyeden Alıntı
    sayin hocam resimdeki 9 ve 10 nolu notadaki vurus degisikligi bagdanmi kaynaklaniyor?? tesekkürler
    9 uncu gruptaki notalara Triole deriz 3leme,ordaki 3sekizlik notayi bir dörtlük zamanda calmalisin
    Örnek:

10 uncu Gupta ise 3 sekizlik yan yana gelmis üstündeki Mizrap yönlerine göre calis
    Dikkat

Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

MuZizYeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Nereden
    Mersin - Bozyazı
    Tecrübe Puanı
    48

Standart Tartım Kalıpları Ve Mızrap Teknikleri

Arkadaşlar yardım bölümünde böyle bir istek gördüm. Daha önce farklı bir şekilde hazırlanmış sanırım. Onu görmediğim için bende hazırladım. Farklı bir arşiv olur diye siteye ekledim. Umarım işinize yarar.

İyi çalışmalar!

Konu inan58 tarafından (19.Nisan.2011 Saat 02:50 ) değiştirilmiştir.
    Notist Üye. Notaya dökülmesini istediğiniz eserleri bana PM ile ulaştırınız.

Esmer_38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Tecrübe Puanı
    8

Standart Ynt: Tartım Kalıpları Ve Mızrap Teknikleri

Evet arkadaslar, tellere hangi yone dogru vuracagiz?
    Bana gore, assaga, assaga, yukariya, assaga, yukariya

Erdal Ibili

Nereden
    Viyana
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Ynt: Tartım Kalıpları Ve Mızrap Teknikleri

esmer vuruslar dogru
    An-KaRa-iz-mir in HIZLI bir hali diyebiliriz
    Dikkat

Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI

"6-7 nota birbirine bağlantılı olduğu zaman onlara nasıl ritim tutturacağız"
    diye bir soru gelecek olursa bende böyle bir resim hazirladim.

http://img832.imageshack.us/img832/120/mizrap.png

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI

Alıntı ERANOK Nickli Üyeden Alıntı
    ....... kısa sapbağlamada ana nota yerlerinin olduğu linki gönderirmisin.......
    http://www.sazkursu.com/temelbilgiler/klavye2.jpg
    böyle bir resim sanirim yardimci olur ..

Sevgili admin ben kısa sap bağlamayı elime alalı 3 gün oldu...Siteden aldığım do re mi şeklinde parçaları az çok çalabilğiyorum.yazdıklarınızı okudumda tamamiyle yanlış başlamışım.Bana yardımcı olabilirmisin??Birde bu üztteki tezene kalıplarından pek bişey anlamadım bunlar ne anlama geliyor??
    ilk baslarda Konulara ekledigim VIDEO ANLATIMI ve UYGULAMASI VAR..
    onlari seyret ve aynisini yapna kadar calis ..

Basit türkülerle birlikte Mizrap vuruslarini farkli perdelerde uygulamaya calismani tavsiye ederim..
    en az hergün yarimsaat tekrar et..
    Bu videolari Seyredip gecmenin sana hic bir faydasi olmaz ..

Madem yenisin sana tavsiyem TEMELINI iyi ZEMiNE oturt.
    Do-Re-MI notadan ziyada notalari okumayi ögren
    Videolardan önce surayi bir okumanida ayrica tavsiye ederim
    http://www.sazkursu.com/forum/soru-c...rdim-edin.html

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

b0reas6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

1/64 lük genelde taramalarda atılır .... eger no üzerinde kurallara göre calıyosan ögrenmende fayda var

mesala bunlarıda ögrenmende fayda var ... Diyezlerin Simgeleri ve Ne ise yaradıkları

Nereden
    Berlin
    Tecrübe Puanı
    10

Standart 3 BENZER KONU BIRLESTIRILDI ve bu 3 Farkli Konudaki Sorular Burada TOPLANDI

30-10-2007, 07:40
    Alıntı Mentese Nickli Üyeden Alıntı
    çok faydalısağol eline sağlık ama bieşey sormak istedim arkadaşım bu kesik çizgilerde tellere vurulmuyor değilmi.
    Cevap:ADMIN EVET kesik cizgiler bos vuruslardir yani o zamani doldurmak icin
    __________________________________________________ ___________________________________

Alıntı cybersaz Nickli Üyeden Alıntı
    zor türkülerde; 32'lik,64'lük,noktali karisik notalarda ankara,karaman,gelibolu... mizraplarini göremiyom... onun icin sadece basit türküleri calabiliyorum; mizrap vuruslari "kuru" halinde, notada gözüken türküleri... bilmiyom anlatabildimmi derdimi.. :)
    Alıntı inan58 Nickli Üyeden Alıntı
    Bir resim hazirladim umarim yazdimci olur
    http://img832.imageshack.us/img832/120/mizrap.png
    08-11-2007, 14:46
    Alıntı esrefkara Nickli Üyeden Alıntı
    Ya ben kursa gidiyorum nota bilgisi verilmedi bize yani şöyle bişey var bizde.parmak numaraları var notanın ismi var .ben burdan anlıyorum ve çalıyorum ama normal mesela sizin siteden baktım hiç bişey anlamadım yani konyalımnotası mesala anlamadım parmak numarası olmayınca nota adı olmayın ca yabancı kalıyorum.hoca bize veriyor evde çalışınca oluyor yani bi nevi orda yazanlar ı uygulayınca (tabi kalıpları öğrendik)türkü ortaya çıkıyor.
    08-11-2007, 15:01 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı bach-other Nickli Üyeden Alıntı
    eşrefkara arkadaşım nota paylaşım bölümünde genç-sazci adlı üyenin yapmış olduşu paylaşımların çoşu tam sana göre Notaların adları ile hazırlanmış bir sürü türkü notası mevcut.bir göz at derim
    08-11-2007, 19:24 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı ADMiN Nickli Üyeden Alıntı
    Ya ben kursa gidiyorum nota bilgisi verilmedi bize yani şöyle bişey var bizde.parmak numaraları var notanın ismi var .ben burdan anlıyorum ve çalıyorum ama normal mesela sizin siteden baktım hiç bişey anlamadım yani konyalımnotası mesala anlamadım parmak numarası olmayınca nota adı olmayın ca yabancı kalıyorum.hoca bize veriyor evde çalışınca oluyor yani bi nevi orda yazanlar ı uygulayınca (tabi kalıpları öğrendik)türkü ortaya çıkıyor.
    Kurs aliyormussun vede Temel Egitimi almadin ? Kursa gidiyorsan bence Temel egitimi al Ilerliyen konulari kendinde inceler kendini gelistirirsin...ama kursa gidiyor altinda do re mi yaziyorsa vede aliskanlik yapiyorda öyle ögreniyorsan bu senin zararinadirki altinda Nota ismi vede Parmak Numarasi olmiyan notalari calamiyor vede calamazsin !
    10-11-2007, 10:24 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    admin ve modaretör arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim ben eskişehirdeyim buradyım belediyenin açmış olduşu bir kurs var.Aslında ortam çok güzel.Hatta hocamız şeymiş yani duyduşum arif sağın öşrencisiymiş.Ben notaya girersem en az altı ay diyor bu işle uğraşmamız lazım vede bize verilen süre 2 ay yani 2 ayda ne öğrenirsen ben şimdi konyalı , urfanın etrafını çalabiliyorum ama tam deil yani kulağa daha hoş gelmiyr.ilginize gerçekten çok teşekkürler .artı bu kursu değerlendirdikten sonra gerekirse özel bir kursa yazılıp bu işi kapcam çünkü çok seviyorum bağlamayı.
    10-11-2007, 19:04 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    admin ve modaretör arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim ben eskişehirdeyim buradyım belediyenin açmış olduğu bir kurs var.Aslında ortam çok güzel.Hatta hocamız şeymiş yani duyduşum arif sağın öğrencisiymiş.Ben notaya girersem en az altı ay diyor bu işle uğraşmamız lazım vede bize verilen süre 2 ay yani 2 ayda ne öğrenirsen ben şimdi konyalı , urfanın etrafını çalabiliyorum ama tam deil yani kulağa daha hoş gelmiyr.ilginize gerçekten çok teşekkürler .artı bu kursu değerlendirdikten sonra gerekirse özel bir kursa yazılıp bu işi kapcam çünkü çok seviyorum bağlamayı.

6 ay süre iyide ama cok sen en iyisi kisa vadeli isin aslini cözecek sekilde bir ders al bence hocayla konus bire bir ders almaya calis en azindan temel bilgileri ögrene bilmen icin bunlari altiktan sonra kendini gelistirme imkanina sahip olacaksin. basarilar
    16-11-2007, 17:06 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı dincerim Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar benim sorunum notalarla daha dogrusu notalardaki vurus sekilleri notalara bakarak vurus sekillerini (yukaridan asagiya yada bir asagi iki yukari vb. gibi) daha iyi nasil anlariz kolay bir yolu varmi özellikle yukarida tezene örneklerinde verilen 3,4 6,7,8,9,10 numarali örnekler tesekkürler
    16-11-2007, 18:33 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı dincerim Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar benim sorunum notalarla daha dogrusu notalardaki vurus sekilleri notalara bakarak vurus sekillerini (yukaridan asagiya yada bir asagi iki yukari vb. gibi) daha iyi nasil anlariz kolay bir yolu varmi özellikle yukarida tezene örneklerinde verilen 3,4 6,7,8,9,10 numarali örnekler tesekkürler
    [b]Merhaba[b]

Sana Tavsiyem Eger Bir Türküyü calmak istiyorsan daima Ölcü ölcü Kalip Kalip Saglamlastirdiktan sonra bir sonraki Ölcü veya Kalip a gec.
    Asagidaki Grafikteki Kaliplar Hemen Hemen Her türküde karsina cikabilecek kaliplardir senin önce sag bilegini bu kaliplara alistirman Gerek. Bu kaliplarin videolari Forumda Mevcut.

http://www.sazkursu.com/fotos/tezene/002.jpg

Umarim seni anlamis vede yardimci olmusumdur

sevgilerimle
    05-12-2007, 19:31 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı kara_sahin Nickli Üyeden Alıntı
    sagolun hocam cok iyii olmus.peki hocam bir sorum var simdik ben uzun sap ögreniyorum.burdaki baglama notalarini uzun sapda da calsam bir farki olurmu?
    05-12-2007, 20:01 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı kara_sahin Nickli Üyeden Alıntı
    sagolun hocam cok iyii olmus.peki hocam bir sorum var simdik ben uzun sap ögreniyorum.burdaki baglama notalarini uzun sapda da calsam bir farki olurmu?
    bu Mizrap Örnekleri kisa veya uzun fark etmez her ikisi icinde kullana bilirsiniz

bu calismadaki gaye sag bileginizi calistirmak vede nota degerlerine dogru vuruslar kullanmak.....

sonucta bu gruplardan olusuyor türküler sizler bu gruplara iyi calistiktan sonra türkülerde zorluk cekmezsiniz
    Alt 14-01-2008, 22:18
    Alıntı nefi Nickli Üyeden Alıntı
    sayin hocam resimdeki 9 ve 10 nolu notadaki vurus degisikligi bagdanmi kaynaklaniyor?? tesekkürler
    29-11-2008, 23:46
    Alıntı furkan1510 Nickli Üyeden Alıntı
    hocam ben bu kalıpları çalabiliyorum.benim sorum 1/32 notalar nasıl çalınır?
    06-01-2009, 17:36 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı Husam Nickli Üyeden Alıntı
    slm alekum arkadaslar ben bir sey anlamadim bu oklar bir ust var ve bir alt var hangi telere vurmak lazim altmi ortami ustmu
    07-01-2009, 05:04 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı dmode Nickli Üyeden Alıntı
    istedigin tellere vura bilirsin.
    önemli olan mizrap vuruslarini dogru calmak.
    resimdeki mizrap vuruslari sag el icin.
    nota calmak farklidir. ozaman üst, orta ve alt teller önemli.
    20-02-2009, 22:54 Ynt: Tartım Kalıpları Ve Mızrap Teknikleri
    Alıntı asmeveciya Nickli Üyeden Alıntı
    ben bu siteye yeni üye oldum bursadan katılıyorum.gerçekden herkesin emeğine sağlık bütün arkadaşlarıma ve hocalarıma binlerce defa teşekkür.kaç defa bağlama kursuna gittim ama inanın bütün hocaların derdi para.sadece bir hocadan bilgi aldım onuda işden dolayı bırakdım.allahdan 2 sene konservatuara gittimde nota eğitimim var.herkese selamlar
    06-03-2009, 15:14 Ynt: Ritimsel Tezene Vuruslari
    Alıntı heskicak Nickli Üyeden Alıntı
    üstadım ellerinize sağlık . mükemmel bir paylaşım portu oluşturmuşsunuz. bende bu sevdaya gönül bağlıyanlardanım . yeni bağlama aldım bağlama çalmayı yeni yeni öğreniyorum. linkinizi youtube de gördüm . biraz forumda dolaştıktan sonra başka sitelere girme ihtiyacı duymuyorum. var olun arkadaşlar
    29-08-2009, 17:21 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı vacco Nickli Üyeden Alıntı
    sa usta ben yani bağlama çalmaya başladım..bağlamayı alırken yanında bir cd verdiler..orda 4lük notada 4 tezene 8lik notada 2 vuruş diyo..benim aklım karıştı..bir arkadaşada sorudm oda dediki vuruşlar şarkıya göre değişiyormuş...Bunu bana açıklayabilrmisin?? çok acil ...
    29-08-2009, 18:14 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı emo338 Nickli Üyeden Alıntı
    hocam 9 ve 10 uncu ornekler aynı ama tezene yonlerı farklı dıkkat ettım altında 3 yazıyor hangı durumlarda hangısını vurucaz acıklarmısınız
    31-08-2009, 21:00 Re: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı vacco Nickli Üyeden Alıntı
    sa usta ben yani bağlama çalmaya başladım..bağlamayı alırken yanında bir cd verdiler..orda 4lük notada 4 tezene 8lik notada 2 vuruş diyo..benim aklım karıştı..bir arkadaşada sorudm oda dediki vuruşlar şarkıya göre değişiyormuş...Bunu bana açıklayabilrmisin?? çok acil ...
    slm
    ilk vurus yapilip daha sonrakiler tellere vurulmadan yapilir böylelikle notanin süresini doldurmus oluruz....
    27-12-2009, 16:08 Ynt: Tartım Kalıpları Ve Mızrap Teknikleri
    Alıntı dadaloglu_12 Nickli Üyeden Alıntı
    Elinize sağlık hocam benim bi sorum oalcak.uzun sap bağlama öğreniyorum.Mehmet Saçan'ın kitabından o da bu tartımlarla öğretiyor "ankara" dan başladım fakat benim anlamadığım sadece bastığımız teelre mi tezene vuruşu yapacağım.çünkü kitap da sık sık bu tartımlarla çalınan örneğin maçka yolları gelin ayşe gibi parçalar da Mehmet saçan hoca "Alt tellerin sesini duyabiliyor muyuz?" diye sormuş sadece alt tele vurmam gerekiyorsa anlamsız bir soru gibi geldi acaba tüm tellere mi vurmam lazım diye düşündüm kafam allak bullak oldu.hepsine vurarak denedim saçma geldi basmadığım tellere de vurmak.bir iki "maçka yolları" nı çalan yeni öğrenen bebelerin videolarına baktım bazısı tüm tellere vurarak çalıyor.yardımcı olursanız sevinirim.
    27-12-2009, 19:11 Ynt: Tartım Kalıpları Ve Mızrap Teknikleri
    Hangi Perde ve tele basiyorsak o tele vuruyoruz Tezenemizi
    benim videolarim var bu Tartimlar icin onlari izle
    Uzun Üzerinde uygula
    16-06-2010, 21:17 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Sevgili admin ben kısa sap bağlamayı elime alalı 3 gün oldu...Siteden aldığım do re mi şeklinde parçaları az çok çalabilğiyorum.yazdıklarınızı okudumda tamamiyle yanlış başlamışım.Bana yardımcı olabilirmisin??Birde bu üztteki tezene kalıplarından pek bişey anlamadım bunlar ne anlama geliyor??
    17-06-2010, 15:32 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    İnan58 hocam ilginiz için teşekkür ederim ama rapid'e üyeliğim olmadığı için videoları indiremedim.Bunları bulabileceğim veya temin edebileceğim başka bi yer var mı?
    Tekrar teşekkür ederim...
    17-06-2010, 15:50
    İnan abi senin forumdaki diğer yazılarınıda okudum da.Abi bana kısa sapbağlamada ana nota yerlerinin olduğu linki gönderirmisin.Üstte verdiğin linktekine baktımda çok karışıktı o kafam karıştı biraz abi.
    18-06-2010, 11:43
    Abi ilgin için çook teşekkür ederim.Bütün videoları aldım çok saol.Yalnız orda (Iz mir)2\8 lik yerine iki tane ( inebolu veya gelibolu ) 4/16 lık yüklemişsin.İzmiri alamadım.sanada bi sürü zahmet veriyorum abi kusura bakma ya.
    18-06-2010, 12:11 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı b0reas6 Nickli Üyeden Alıntı
    erdal hocamız 1/64 lügü koymayı unutmus galiba 2 cengelliler 1/16 lık 3 cengenliler ise 1/64 lüktür arkadaslar
    18-06-2010, 13:28 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    b0reas6 2,3 çengelliyi anladım da bunlar arasında ne fark var tam olarak.Birde erdal hocam 1/64 lüğü koymayı unutmuş ya, bunu öğrenmemize gerek yokumu??

2 çengeliyle 3 çengelliden kastın tam olarak ney açıklayabilirmisin bu işte epey yeniyimde.
    Birde 2 çengelli olunca ne yapcaz 3 olunca ne yapcaz??
    18-06-2010, 13:38 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Sorduğum her soruya verdiğin cevapta yeni bir terimle karşılaşıyorum bilmediğim.Kısaca demek istediğin inan hocadan aldığım videoları onun söylediği şekilce iyice öğrenip kavramam değil mi?
    18-06-2010, 13:41 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı b0reas6 Nickli Üyeden Alıntı
    inan hoca ne videosu vermis bilmiyorum ama eger benim dedigim gibiyse ewt öyle yapacaksın 1/64 1/32 ligi falan bunları hep oyun havası calarken kullanırsın ... Ama sana tahsiyem Diyezleri falan iigi ögren Nota bilgin varsa tabi... Ama diyezler - nota degerleri ve tezene vurusları bu ücünü ögrendinmi sazı ögrendin demektir
    18-06-2010, 20:42 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Sorduğum her soruya verdiğin cevapta yeni bir terimle karşılaşıyorum ................
    TAVSIYEM Asagidaki dosyani indir
    hatta yazicidan cikart bastan baslayarak hergün yeni birseyler ögren
    4shared.com - free file sharing and storage
    yada burdan indir
    zSHARE - Teorik Bilgi.docx - Free File Hosting Service | Audio and Video Sharing | Image Uploading | Web storage

sadece resimlere sekillere bakip gecme yaziyida oku ne demek istedigini anlamaya calis .. gerekirse birkac kere oku.. ondan sonra terimler ve resimler sana yabanci gelmez

Eksik olan videoyu bir inceler bildirim
    18-06-2010, 22:58 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    İnan abi elimden geleni yapacağım, hiç merak etme.Ememğin için çok teşekkür ederim abi.gönderdiğin linkteki dosyayı aldım ve en kısa zamanda bitiripi eri dönerim abi.
    İyi geceler.:)
    01-08-2010, 13:56 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı dr karaman Nickli Üyeden Alıntı
    son yazılan yazıların tarıhıne baknca neredeyse 3 yıl olmus ama sormadan edemıyecegm : bende bı aydr kursa gdıyorm ve kısa sap calıyorm,tezene vuruslarndan AN-KARA,KARA-MAN İ-NE-BO-LU VE İSTANBUL vuruslarını ögrendk sadece ve bunlarla ılgılı muallım,gelın ayse,toycular,hekımoglu,leylimley,gonul gel sennle,kıbrıs turkusu gbı turkulerı calmayı ogrendm,sormak ıstedgm ıse su yukarıdakı kalıplarda 2 ve 7 yada 2 ve 8 arasınbdakı fark veya 6 ve 9 arasındakı fark??? bunları nasıl uygulayacagımı anlamadm.ayrıca hehangı bır tavsıyenz varsada ogrenmek ısterm,tesekkurler...
    07-08-2010, 22:48 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı listless Nickli Üyeden Alıntı
    HOCAM BU TEZENE ÖRNEKLERİNİN KALIPLARIN VİDEOSU YOK GALİBA Bİ YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?NASIL OLACAĞINI DA BİLMİYORUM.ORDA YAZIYOR TAMAM DA NASIL YAPICAZ.YANİ BİLGİ VAR AMA PRATİK YOK..LÜTFEN YARDIM :(
    08-08-2010, 14:10 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Alıntı yasin_07 Nickli Üyeden Alıntı
    hocam bu dörtlük oayı nedir?
    08-08-2010, 17:56 Ynt: TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI
    Basitce söyle anlatayim..
    Notayi harf olarak kabul edersek, bir dörtlük kelime, bir ölcü cümle, notaya alinmis bir eserlerinde tamamina makale ya benzetebiliriz..

Aslinda notayi harfe benzetmek pek dogru olmaz cünki bir dörtlük nota. bir tam notanin 4 e bölünmüs seklidir .. ama bu 4lük notanyi 8lik 16lik 32lik notalarlarla esit zamanlara bölünür.. onlari harfe benzetebiliriz.. yine kafa karistirayim ;D iste bir dörtlük notanin icinde bulunan bu 8lik 16lik 32lik paylasimlarida heceye benzetebiliriz..
    31-01-2011, 14:03 UZUN SAP-Vuruşlar ve nota yardım edebilecek var mı ?
    Alıntı kabakayzer89 Nickli Üyeden Alıntı
    Öncelikle Merhaba, Foruma yeni üye oldum ve çok beğendim, ben 2-3 sene önce saz çalmaya başladım, imkanım vardı ama 2-3 ay sonra hocamız vefaat etti ve biraz da tembellik olsa bir daha kursa gitmedim. Ama içimde bir saz aşkı doğdu ve iyi bir şekilde çalmak istiyorum, Tavsiyelerinizi bekliyorum. Bunun yanında kulaktan çalamadığım için nota şeklinde alarak çalmaya çalışıyorum. Ve sağolun ki forumda bunlarda var. Ama ben sadece 1-2 vuruş stillerini biliyorm. Bana tüm vuruşları öğretebilir misiniz? bununla ilgili konu var mı ? varsa link verebilir misiniz ? Ve Burda nota şeklinde verilmiş bu güzel ama yanlarında hangi vuruş stili ile çalınacağını eklememişler, bunu nerden anlayabiliriz? bazı linklerden baktm ama anlamadım yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşşekür eder, iyi forumlar dilerim
    01-02-2011, 13:52 Ynt: UZUN SAP-Vuruşlar ve nota yardım edebilecek var mı ?
    kabakayzer89 Video örneklerini izlersen Mizrap vuruslarini daha kolay anlarsin
    Egzersizlerde uzun kisa-sap farketmez aynisini herhangi bir perdede yapmaya calis !
    Önemli olan Mizrap vuruslarini kavramak.

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu