• facebook
  • google plus
  • twitter
  • youtube
  • linkedin
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Erdal Ibili

Nereden
    Viyana
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Bağlamada Doğru Tel Seçimi

Elektro bağlamalar için Tekne boyuna ve akorduna göre Tel kalınlık numaraları UZUN SAP 40 cm teknesi olan bağlamalar: Sol ve La Akordu Alt ve üst teller : 0.25-028 mm. orta teller: 035 mm
    Si ve Do Akordu Alt ve üst teller : 0.22 mm. orta teller: 0.30 mm.
    Do# Akordu Alt ve üst teller : 0.20 mm. Orta teller: 0.28 mm.
    Re Akordu Alt ve üst teller: 0.18 mm. Orta teller : 0.25-0.26 mm.

DAHA ÇOK YAYGIN OLAN 38 ile 37 cm Tekneliler için
    Sol ve La Akordu Alt ve üst teller: 0.30 mm. Orta teller: 0.35 mm.
    Si ve Do Akordu Alt ve üst teller: 0.25-0.28 Orta teller: 0.30 mm.
    Do ve Do# Akordu Alt ve üst teller : 0.22-0.25 orta teller: 0.28 mm.
    Re ve Re# Akordu Alt ve üst teller: 0.20 mm. Orta tel: : 0.26-0.28 mm.
    Mi ve Fa Akordu Alt ve üst teller: 0.18 mm. Orta tel : 0.25-0.26 mm.

Yukarıda verilen tel kalınlıkları normal şartlar dahilindedir. İcracı tercihine göre bir alt veya bir üst kademedeki sınıfı seçebilir. Çünkü bazı müzisyen çok yumuşak çalım ister; bazı müzisyen de sert tansiyon ses isteyebilir.(örnek Akustik gitar tellerinde 0.8-0.9-0.10-0.11 ve 0.12 tel serileri vardır) KISA SAP BAĞLAMA İÇİN GERÇEK TAKIM TEL SİSTEMİ Önce takım tel nasıl hesaplanır onu açıklıyayım;
    Alt tel ile üst tel arasında 4 nota (ses) var
    Üsttel ile Orta tel arasında 1 nota (ses) var Telleri hazırlarken alt tele her nota için 0.02 mm ilave edeceğiz yani üsttel için 4x0.02= 0.08 mm eder, orta tel içinse; alttel ile ortatel arasında 5 ses var 5x0.02= 0.10 eder.Başka tarifle üsttel ile orta tel arasında 1 ses var. Şimdi bu hesaba göre sazlara notaya göre tel takmayı
    yapalım...
    Sol ve La Akordu Altteller : 0.22 mm Orta teller : 0.32 mm Üst teller:0.30mm
    Si Akordu Alt teller: 0.20 mm Orta teller: 0.30 mm Üst teller: 0.28 mm
    Do Akordu Alt teller: 0.18 mm Orta teller: 0.28 mm Üst teller: 0.26 - 0.25 - 0.24 Do için alta 0.18 ortaya 0.30 ve üste 0.28 takıyor ve sonucu çok daha güzel sonuçlanıyor. DO# olur ise orta 0.28 üst 0.25 olabilir. DÖRT TELLİ ELEKTRO BAĞLAMALAR İÇİN TEL Düşük akord yapanlar için: Alt tel (1 nci sıra) : 0.20 mm ( 2 nci sıra) : 0.28 mm ( 3 ncü sıra) : 0.18 + ince bam ( 4 ncü sıra) : BamBam + kalın bam Dik akord yapanlar için; ( 1 nci sıra ) : 0.18 mm ( 2 nci sıra ) : 0.24- 0.25 mm ( 3 ncü sıra ) : 0.16 + ince bam ( 4 ncü sıra ) : BamBam + kalın bam Üçüncü tavsiye : 4 tellinin akordu 5 li aralıkla olduğu için gitar teli (4 ncü sıra hariç)diğerlerine kullanılabilir. Akorda göre gitarın; mi - si ve sol kullanılır. si - sol ve re kullanılır. sol - re ve La kullanılır. Bu tel sisteminin farkı; yaygın olarak kullanılan 4 telli akordu 3 ncü tele geçildiğinde ses tizleşirken. Gitar telinde üstte doğru çıkıldıkça ses kalınlaşır. Bu bilgiler bilgilendirme amacı ile verilmektedir. Profesyonel kullanım için doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu değildir. Katkılarından dolayı Sinan ŞAHİN'e teşekkürler ediyoruz.
    Necarman.com Sitesinden Alintidir.
    Dikkat

Resmi Hesaplarımız Lütfen Abone ve takip edin
    Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

mbasri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

güzel bilgiler... ben bir şey soracağım. peki tezeneler nasıl olmalı. int ten online bağlama aldım. yanında 8 9 tane tezene göndermişler. kimisi kalın kimisi ince. ben ince kullanıyormuşum. eskidi kalını kullandım ses çok değişti. kalınlaştı. acaba ikisiniin de kullanım yeri farklılığı mı var.. bilgilendirirseniz sevinirim... teşekkürler..

fthdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Onaltılık Üye
    Tecrübe Puanı
    7

tezenelerın numaraları olur ... yumusak mızraplar genellıkle turku calarken rahat oluyor kısa baglamada carpma yaparken daha raht olur tel gecıslerınde takılmaz ... özgünde geçişler cok daha belırgın oldugundan bıraz daha sert kullanılabılınır ... ama kesınlıkle bu kullanılacak dıe kesın bır yargı yok . siz hangısınde rahatsanız onu kullanın ... internet üzerinden tezene almayın muzık merkezlerınden elınızle kontrol ederek yumusaklıgı fılan alırsanız daha bır faydalı olur

mbasri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

benim tezene ince ve sert bir tezene. kulağım buna alıştı. bu eskiyince diğerini aldım bu daha kalın ve yumuşaktı. ses bir garip geldi. sanırım diğeri yani ince ve sert olan daha çok hoşuma gidiyor. int ten paket olarak almıştım içine geldi. bundan sonra alacagım zaman bizzat kendim alırım. çok sağ ol bilgilerin gayet faydalı oldu. teşekkürler...

sazci57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba ustalar,
    benim kisa sap baglamam 1metre boyunda tekne boyu 39cm
    alt esikden üst esige 70cm
    Si karar da calmak icin teller nasil olmasi lagzim
    ve Do karar sesi icin hangi kalinlikta olmasi lagzim
    lütfen yardim edin ben alt telleri orta tellerdenden takdim do ya cekmek icin ama berbat oldu :S

smokeramazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    VIP Üye
    Tecrübe Puanı
    12

burada telin kalitesi önemlidir bildiğim kadarıyla.tabi bağlamanın özelliğide etkili. 0.18 ya da 0.16 lık kaliteli teller tahminimce işinizi görecektir.sazınızın uzunluğu önemli değil,bütün teller genelde uzun sapa göre düzenlenir uzunluk olarak.

bir de alt tel ile orta teli aynı yapmanız teknik olarak bence yanlıştır.çünkü telin kalınlığı arttığı için gerekli incelikte ve de uyumlu sesi hangi akorda çekerseniz çekin almanız mümkün değildir o şekilde..
    Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde,
    Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde.
    Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok,
    Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde.
    Hacı Bektaşi Veli

sazci57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

cevap isin tskler

mustafakanat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sekizlik Üye
    Nereden
    Akşehir
    Tecrübe Puanı
    0

39 luk tekne kısa sap ceviz bağlamam var profesyonel sayılır daha önce denemedim ama merak ediyorum alt telleri 0,20 lik taksam nasıl olur ? deneyen ustalarımız vardır

tanium57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Altmışdörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    6

hangi karar sese çekmeyi düşünüyon

osonmez66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Onaltılık Üye
    Nereden
    KAYSERİ
    Tecrübe Puanı
    5

sevgili erdal hocam; 1 nolu mesajdaki yazınızdan anladığıma göre,41,5 tekne kısa bağlamada devamlı si akordunda çalmak için tel gurubunun 0,20 lik olmasımı lazım diyorsunuz yani.tel değişimi için cevabınızı bekliyorum teşekkürler...

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu