Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 46 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title

Erdal Ibili

Nereden
    Viyana
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Baðlamada Doðru Tel Seçimi

Elektro baðlamalar için Tekne boyuna ve akorduna göre Tel kalýnlýk numaralarý UZUN SAP 40 cm teknesi olan baðlamalar: Sol ve La Akordu Alt ve üst teller : 0.25-028 mm. orta teller: 035 mm
    Si ve Do Akordu Alt ve üst teller : 0.22 mm. orta teller: 0.30 mm.
    Do# Akordu Alt ve üst teller : 0.20 mm. Orta teller: 0.28 mm.
    Re Akordu Alt ve üst teller: 0.18 mm. Orta teller : 0.25-0.26 mm.

DAHA ÇOK YAYGIN OLAN 38 ile 37 cm Tekneliler için
    Sol ve La Akordu Alt ve üst teller: 0.30 mm. Orta teller: 0.35 mm.
    Si ve Do Akordu Alt ve üst teller: 0.25-0.28 Orta teller: 0.30 mm.
    Do ve Do# Akordu Alt ve üst teller : 0.22-0.25 orta teller: 0.28 mm.
    Re ve Re# Akordu Alt ve üst teller: 0.20 mm. Orta tel: : 0.26-0.28 mm.
    Mi ve Fa Akordu Alt ve üst teller: 0.18 mm. Orta tel : 0.25-0.26 mm.

Yukarýda verilen tel kalýnlýklarý normal þartlar dahilindedir. Ýcracý tercihine göre bir alt veya bir üst kademedeki sýnýfý seçebilir. Çünkü bazý müzisyen çok yumuþak çalým ister; bazý müzisyen de sert tansiyon ses isteyebilir.(örnek Akustik gitar tellerinde 0.8-0.9-0.10-0.11 ve 0.12 tel serileri vardýr) KISA SAP BAÐLAMA ÝÇÝN GERÇEK TAKIM TEL SÝSTEMÝ Önce takým tel nasýl hesaplanýr onu açýklýyayým;
    Alt tel ile üst tel arasýnda 4 nota (ses) var
    Üsttel ile Orta tel arasýnda 1 nota (ses) var Telleri hazýrlarken alt tele her nota için 0.02 mm ilave edeceðiz yani üsttel için 4x0.02= 0.08 mm eder, orta tel içinse; alttel ile ortatel arasýnda 5 ses var 5x0.02= 0.10 eder.Baþka tarifle üsttel ile orta tel arasýnda 1 ses var. Þimdi bu hesaba göre sazlara notaya göre tel takmayý
    yapalým...
    Sol ve La Akordu Altteller : 0.22 mm Orta teller : 0.32 mm Üst teller:0.30mm
    Si Akordu Alt teller: 0.20 mm Orta teller: 0.30 mm Üst teller: 0.28 mm
    Do Akordu Alt teller: 0.18 mm Orta teller: 0.28 mm Üst teller: 0.26 - 0.25 - 0.24 Do için alta 0.18 ortaya 0.30 ve üste 0.28 takýyor ve sonucu çok daha güzel sonuçlanýyor. DO# olur ise orta 0.28 üst 0.25 olabilir. DÖRT TELLÝ ELEKTRO BAÐLAMALAR ÝÇÝN TEL Düþük akord yapanlar için: Alt tel (1 nci sýra) : 0.20 mm ( 2 nci sýra) : 0.28 mm ( 3 ncü sýra) : 0.18 + ince bam ( 4 ncü sýra) : BamBam + kalýn bam Dik akord yapanlar için; ( 1 nci sýra ) : 0.18 mm ( 2 nci sýra ) : 0.24- 0.25 mm ( 3 ncü sýra ) : 0.16 + ince bam ( 4 ncü sýra ) : BamBam + kalýn bam Üçüncü tavsiye : 4 tellinin akordu 5 li aralýkla olduðu için gitar teli (4 ncü sýra hariç)diðerlerine kullanýlabilir. Akorda göre gitarýn; mi - si ve sol kullanýlýr. si - sol ve re kullanýlýr. sol - re ve La kullanýlýr. Bu tel sisteminin farký; yaygýn olarak kullanýlan 4 telli akordu 3 ncü tele geçildiðinde ses tizleþirken. Gitar telinde üstte doðru çýkýldýkça ses kalýnlaþýr. Bu bilgiler bilgilendirme amacý ile verilmektedir. Profesyonel kullaným için doðacak sorunlardan sitemiz sorumlu deðildir. Katkýlarýndan dolayý Sinan ÞAHÝN'e teþekkürler ediyoruz.
    Necarman.com Sitesinden Alintidir.
    Dikkat

Resmi Hesaplarýmýz Lütfen Abone ve takip edin
    Facebook Fan Sayfamýz
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

güzel bilgiler... ben bir þey soracaðým. peki tezeneler nasýl olmalý. int ten online baðlama aldým. yanýnda 8 9 tane tezene göndermiþler. kimisi kalýn kimisi ince. ben ince kullanýyormuþum. eskidi kalýný kullandým ses çok deðiþti. kalýnlaþtý. acaba ikisiniin de kullaným yeri farklýlýðý mý var.. bilgilendirirseniz sevinirim... teþekkürler..

fthdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Tecrübe Puanı
    8

tezenelerýn numaralarý olur ... yumusak mýzraplar genellýkle turku calarken rahat oluyor kýsa baglamada carpma yaparken daha raht olur tel gecýslerýnde takýlmaz ... özgünde geçiþler cok daha belýrgýn oldugundan býraz daha sert kullanýlabýlýnýr ... ama kesýnlýkle bu kullanýlacak dýe kesýn býr yargý yok . siz hangýsýnde rahatsanýz onu kullanýn ... internet üzerinden tezene almayýn muzýk merkezlerýnden elýnýzle kontrol ederek yumusaklýgý fýlan alýrsanýz daha býr faydalý olur

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

benim tezene ince ve sert bir tezene. kulaðým buna alýþtý. bu eskiyince diðerini aldým bu daha kalýn ve yumuþaktý. ses bir garip geldi. sanýrým diðeri yani ince ve sert olan daha çok hoþuma gidiyor. int ten paket olarak almýþtým içine geldi. bundan sonra alacagým zaman bizzat kendim alýrým. çok sað ol bilgilerin gayet faydalý oldu. teþekkürler...

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba ustalar,
    benim kisa sap baglamam 1metre boyunda tekne boyu 39cm
    alt esikden üst esige 70cm
    Si karar da calmak icin teller nasil olmasi lagzim
    ve Do karar sesi icin hangi kalinlikta olmasi lagzim
    lütfen yardim edin ben alt telleri orta tellerdenden takdim do ya cekmek icin ama berbat oldu :S

smokeramazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    VIP Üye
    Tecrübe Puanı
    13

burada telin kalitesi önemlidir bildiðim kadarýyla.tabi baðlamanýn özelliðide etkili. 0.18 ya da 0.16 lýk kaliteli teller tahminimce iþinizi görecektir.sazýnýzýn uzunluðu önemli deðil,bütün teller genelde uzun sapa göre düzenlenir uzunluk olarak.

bir de alt tel ile orta teli ayný yapmanýz teknik olarak bence yanlýþtýr.çünkü telin kalýnlýðý arttýðý için gerekli incelikte ve de uyumlu sesi hangi akorda çekerseniz çekin almanýz mümkün deðildir o þekilde..
    Erkek diþi sorulmaz, muhabbetin dilinde,
    Hak’kýn yarattýðý her þey yerli yerinde.
    Bizim nazarýmýzda, kadýn erkek farký yok,
    Noksanlýkla eksiklik, senin görüþlerinde.
    Hacý Bektaþi Veli

Title
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    0

cevap isin tskler

mustafakanat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Sekizlik Üye
    Nereden
    Akþehir
    Tecrübe Puanı
    0

39 luk tekne kýsa sap ceviz baðlamam var profesyonel sayýlýr daha önce denemedim ama merak ediyorum alt telleri 0,20 lik taksam nasýl olur ? deneyen ustalarýmýz vardýr

tanium57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Altmýþdörtlük Üye
    Tecrübe Puanı
    7

hangi karar sese çekmeyi düþünüyon

osonmez66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Title
    Onaltýlýk Üye
    Nereden
    KAYSERÝ
    Tecrübe Puanı
    5

sevgili erdal hocam; 1 nolu mesajdaki yazýnýzdan anladýðýma göre,41,5 tekne kýsa baðlamada devamlý si akordunda çalmak için tel gurubunun 0,20 lik olmasýmý lazým diyorsunuz yani.tel deðiþimi için cevabýnýzý bekliyorum teþekkürler...

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu