Go Back   Sazkursu.com > Halk Müzigi ve Baglama icin Genel Bilgiler > Temel Bilgiler VIDEO anlatim
Like Tree31Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-10-2007, 19:15   #1 (permalink)

Erdal Ibili

admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: viyana
Tecrübe Puanı: 10 admin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of light
Standart Akort Nasil Yapilir ( Program ve Videolu aciklama )

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
VIDEO DIREK IZLEMEK ICIN ALTTAKI LINKE TIKLAYIN !!!

http://video.google.de/videoplay?doc...36359890&hl=de

Izlemek icin Play e TIKLAYIN

Akort Programini indirmek icin TTIKLAYIN

ACIKLAMASI alt tarafta olan Akort Programininin yeni sürümünü indirmek icin buraya TIKLAYIN

Aciklamali Video indirmek icin buraya TIKLAYIN

Merhaba Dostlar

Bir cogunuzun şu ana kadar akort yapma sıkıntısı vardı.bende elimden geldigince sizler için bir seyler hazırlamaya çalıştım. Gerek anlatım Gerek Tasarımda biraz zorlandım bunu itiraf etmeliyim

Öncelikle Belirtilen Programı Bilgisayarınıza indirip Kurup açıyorsunuz Programın hiç bir ayarıyla oynamanıza gerek yok.Baglamanızın sesini Programa aktarmanız için iyi bir Bilgisayar Mikrofonuna ihtiyaç ola bilir.

Her Türlü Sorularınızı buraya yaza bilirsiniz elimden geldigince yardımcı olmaya çalışacam...
Sevgilerimle

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
-------------------------------------------------
inan58
LÜTFEN DIKKATLICE OKUYUN Güncelleme Tarihi=Ekim-2010
Video olmasina ragmen DETAYLI bir ACIKLAMA yapma ihtiyaci hissetim.
Birde videoda verilen program eski sürüm olmasindan dolayi da bu aciklamaya gerek vardi.

-------------------------------------------------
Degerli arkadaslar Site Admini tarfindan güzel bir Video anlatimi olmasina ragmen, kimilerinin dikkatinden kacan, hatta asagidaki yazdiklarimi DIKKATLE okumanizi tavsiye edecegim halde dahi, bir cok seye deger ve önem vermeden kabaca okuyup cabucak kavramaya calisacaksiniz! Altini cizerek belirteyim ki , Biraz sonra anlatacagim HER Kelimeye hatta HECEYE DIKKAT edin!

Bu anlatim KISASAP icin olup bir baska baslik altinda UZUNSAP icinde ayni aciklamalari yaptim. TIKLA

Gerektiginde bu konuyu degistirerek güncellemeye calisacagim.. Buna ragmen yinede anlamassaniz SIZDEN BIR RICAM VAR.. örnek: "anlamadim" "yapamadim" "yardim edin ben beceremdim" "nasil yapacagim biri anlatsin" "misal ben F4 yada Sol yapsam olmaz mi" "program calismiyor" gibi sorular sormayin. Cok detayli bir video ve anlatim sonunda sadece "anlamadim " demek, bizleri cok üzüyor.. Sorunuzu öyle yazin ki, nereleri anlamadiniz veya yaptiniz, veyahut nereye kadar yapmadinizda nerde takildiniz sazinizin ölcüleri perde sayisi gibi cok detayli bildirin ki , biz tekrar soru sorma ihtiyaci hissetmeden cevaplayabilelim .

Öncelikle videoda genel olarak Program nasil Kullanilir ve nasil Akort edilir cok güzel aciklanmis.. Onu bir kac sefer izleyin. Programi indirip kuramiyorsaniz mutlak birisinden yardim isteyiniz.

Daha sonra tavsiyem,
Önce Programi verilen adresten indirin. Programi kurun.

biraz kurcalayin ...anlamassaniz tekrar tekrar videoyu izle..

yine tekrar edeyim: ASLINDA COK ANLASILIR SEKILDE ANLATILMIS...

buna ragmen yapamassaniz veya herhangi bir yerde zorluk cekerseniz...
NERDE TAKILDIGINIZI yada neresini yapamadiginizi sorun..

Cok detayli anlatilmis bir konuyu "nasil kullanacagim" demek hic sanki anlatamamissin demek gibi birsey..

Maalesef internette ögrenmenin yolu okumak.. Normalde birisi 1 kere gösterdigi zaman anladiginiz konuyu okuyarak belki 10 seferde bile anlayamayabirlirsiniz.. BU GAYET NORMAL ..
PROGRAMIN YENI SüRüMüNü BiRDE BU SEKILDE ANLATATAYIM
Videoda gösterilen eski SüRüM ama ikiside ayni görevi yapiyor eski sürümde rakamlar göstermiyor sadece harfler var

Yeni SüRüM icin ÖNCELIKLE.......................
PROGRAMI ASAGIDAKI INTERNET ADRESINE TIKLAYARAK INDIR
http://www.aptuner.com/cgi-bin/aptun...Install308.exe
Programi bedava kullanabilirsiniz, sadece her actiginizda kodunu soruyor.
Bu sizi rahatsiz ederse simdilik bu kodu verin 027977 ama bu olmadanda calisir.
Daha sonra gerekli olan bir herhangi bir mikrofon veya Baglamayi bilgisayara baglamak gerekir.
gerekirse bilgisayarin mikrofon ayarini yapmak
(normalde bunu yapmaniza gerek yok program kuruldugunda otomatik olarak microfonu bulur)

Programi kurduktan sonra calistir.
Program asagidaki resimde gürüldügü gibi aciliyor.

Herseye ragmen ses/mikrofon ayariniyapma ihtiyaci hissederseniz, Recording yazan yere tiklayarak acilan menüde Windows Recording Conrol yere tiklayip acilan pencerede bilgisayrin ses alicisini yani Mikrofonu isaretlemeniz gerekir. Mikrofonu bilgisayrinizdaki yesil Jak girisine takmaniz gerekiyor. Bilgisayar ses algiladikca, Programdaki harfler sayilar ve ortadaki mavi ibre hareket ediyorsa dogru yoldasin. en azindan sol tarafta 1 yazan bölümde bir hareketlilik olmasi gerek. Eger bilgisayardan cikan seslerde hareket ediyorsa ses ayarlarini kontrol edip az önceki islemi mikrofonu bulana kadar tekrar edin.

Resimdeki yesil daire icinde 4 veya 1 yazan yerdeki mavi ibre haraket ediyorsa Mikrofon dogru baglanmis demektir ama resimde rakamlarla 2,3,4,5 yazan yerlerde herhangi bir degisiklik yok ve sadece sol tafaftaki yesil daire icindeki 1 yazan yerde hareketlilik oluyorsa , yapman gereken soldaki rakamla 1 yazan yerde ortada ince bir yatay cizgi var ona fare ile tiklayarak asagi cekersen ses algilama ayarini hassaslastirisin.

daha sonra yapman gereken
En alt telden baslayarak sirasyla 2 yazan yerdeki harflere ve rakamlara ayarlamaya calis ve 3 yazan yer hepsi SIFIR olana kadar ince ayar yapmaniz gerek. Asagida kisaca Karar sesine nedir degindim ve KISASAP 19 perdelik sazinizi BAGLAMA DÜZENI ne göre hangi harf ve notalara akort yapilabilir acikladim ...

Alttelden üste dogru asagidaki harf ve rakamlara göre ayarlayacaksin
1. Tel = E4 2. Tel= E4 3. Tel= E3 (alt ince Bamteli)

4. Tel= A3 5. Tel= A3

6. Tel= B3 7. Tel= B2 (üst kalin Bamteli)

KISA SAP BAGLAMA DÜZENi´ni RE SOL LA dir!
ama bunu genelde Mi LA Si olarak yapiyoruz.

BU GENELDE YAPILMAKTA OLAN Si KARAR AKORDUDUR.
TOPLU SEKILDE CALARKEN YAPILAN vede KURSLARDADA KULLANILAN Bu Si KARAR AKORDUDUR. ama ismi LA karadir.
Bunun nedenini ve olayi KAVRAYABiLMEK iCiN ASAGIDAKI yorumumu ve AKORT CiZELGESiNi / TABELASINI iNCELEYiN

BiR SESE ESLiK ETMEYECEKSENiZ , ASAGIDAKi CiZELGECEN ARZU ETTiGiNiZ BiR AKORDU SECEBILiRSiNiZ..
HANGiSiNi SECERSENiZ SECiN. SAZINIZDAKi PERDE iSiMLERi DEGiSMEYECEKTiR

YANI ALT TELI "Mi" YAPTIGIMIZ HALDE BiZ "RE" KABUL EDECEGIZ.
Orta teli "LA" yapip "SOL" , üst telleride "Si" yapip "LA" kabul edecegiz!
Bu ses "Si KARAR" olur. Verilen notalar genelde LA karar verilir ama biz AKORDUMUZU Si karar yapitigimizdan dolayi LA karar notayi calmamiz zor olcaktir.

KARAR SESI BIR ESERIN SON SESIDIR.. YANI NOTANIN BITTIGI YERDEKI NOTA veya Sanatcinin son cikardigi ses hangi notaya denk ise ona KARAR SESI DENIR
kisaca: Bir eserin durak veya bitiş sesi, dizinin ilk sesidir.
KARAR SESI KONUSUNDA ASAGIDAKI ADRESI INCELEYIN
http://www.sazkursu.com/forum/nota-v...i-nedemek.html

LA, Si, DO, DO diyez AKORT (veya KARAR) denildiginde "SES" den bahsedilmektedir. AMA bu degisimlere ragmen PRENSIP (DÜZEN)HEP AYNIDIR !
ASAGIDAKi CiZELGEYi DiKKATLiCE iNCELEYiN

Baglamaya Tel Nasil Takilir? ( Videolu Anlatim ) http://www.sazkursu.com/forum/video-...u-anlatim.html
http://www.sazkursu.com/forum/temel-bilgiler-video-anlatim/2965-baglamaya-tel-nasil-takilir-videolu-anlatim.html

Alıntı:
nurettingundogmus Nickli Üyeden Alıntı
Sevgili arkadaşlar sizlerin paylaşımlarınızı okuyorum ve izliyorum.Bu konuda sizlere katkı saglamak amacıyla hemen hemen hiçbir yerde bulamayacagınız çok önemli bilgileri paylaşmak istiyorum.N.Gündogmuş/Öğretmen
AKORT ALETİ VE KISA/UZUN BAGLAMA AKORDLARI

Akort etmek için akord aletinin harf kodlaması
LA-A Sİ-B DO-C RE-D Mİ-E FA-F SOL-G

UZUN SP AKORDU(KARA DÜZEN)

Karar sesi Alt Tel Orta Tel Üst Tel Tekne Boyu
La A D G 44cm
Si B E A 42cm
Do C F A# 40cm
Re D G C 38cm
Mi E A D 36cm
Fa F A# D# 34cm
Sol G F B 32cm
KISA SAP BAGLAMA AKORDU(Bağlama Düzeni)
Karar Sesi Alt Tel Orta Tel Üst Tel Tekne Boyu
La D G A 44cm
Si E A B 42cm
Do F A# C 40cm
Re G C D 38cm
Mi A D E 36 cm
Fa A# D# F 34cm
Sol C F G 32cm
GİTAR AKORDU
İnce Telden kalın tele doğru
Mi-E La-A Re-D Sol-G Si-B Mi-E
KEMAN AKORDU
İnce Telden kalın tele doğru

Mi-E La-A Re-D SOL(G)
KEMENÇE AKORDU
ALT TEL-Mİ (E) ORTA TEL-LA(A) ÜST TEL-SOL(G)

Benzer Konular
    Reklam Alani
    Imza ( Signatürü )

Dikkat

Resmi Hesaplarımız Lütfen Abone ve takip edin
    Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
    Teşekkür edenler:
    abdulhey_1986 (03-05-2011), ado41 (17-09-2012), ahmetboz2005 (04-03-2012), AhmetcanErgin (28-04-2012), Avdilo (17-11-2012), BAYRAKTAR (21-02-2014), bkocum (12-02-2012), busra-k (08-05-2012), cixstar06 (13-07-2013), CSCO (16-01-2012), erdem39 (01-08-2011), gursel66 (31-10-2011), HuseyinMoskova (03-10-2012), karasaz (29-09-2012), kead (02-03-2012), kederle26 (10-02-2012), maths (29-10-2012), Mersin33 (18-05-2012), metin2243 (14-05-2011), oranabi (13-09-2012), ozdem (10-08-2011), ozhansuat (14-08-2013), Prof4x4 (11-11-2012), savas zorlu (28-09-2011), serhatbinserhat (16-03-2014)
    Reklam & Sponsor Alanı

Alt 13-11-2007, 17:29   #2 (permalink)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı: 0 onurkartal58 is on a distinguished road
    Standart Re: Akort Nasil Yapilir ( Program ve Videolu aciklama )

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    kardeş paylaşımın için saol.
    bu program gitar akort etmek için yani programda yazan nota isimleri gitar için düzenlenmiş sen bize bu programla sazı akort ederken hangi telin programda hangi notayı göstermesi gerektişini yazarsan daha iyi olur
    mesela alt tele vurunca programda hangi nota deşerini görmemiz lazım orta telde hangi nota üst telde hangi nota olduşunu yazarsan sevinirim

Reklam Alani
    onurkartal58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
    Alt 13-11-2007, 20:37   #3 (permalink)
    Forum Admini
    Tecrübe Puanı: 46 hasanfirhat-21 is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    onurkartal58, Erdal Hoca Anlasilir Bir Sekilde Gayet iyi Anlatmis Akort Yapmayi. Bu Program Sadece Gitar icin Degildir, Istedigin Enstrüman"i Akort Edebilirsin. Bati"da Notalar Harfler ile Adlandirilir...( A=La , B/H= Si , C= Do , D= Re , E= Mi , F= Fa , G=Sol )...Sen Video"yu indirip Tam izlemedin Galiba, Erdal Hocam Cok Güzel Anlatmis...Ben Anlasilmayacak Birsey GÖremiyorum Tekrar Eline Saglik Hocam..Tesekkürler...

Reklam Alani
    Imza ( Signatürü )

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

hasanfirhat-21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
    Alt 13-11-2007, 21:23   #4 (permalink)

Erdal Ibili

Tecrübe Puanı: 10 admin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of light

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    Alvozemi sende Sahol xizir seninde yardimcin olsun

Onur Kartal video tam izlememissin Hasan arkadasimizin dedigi gibi birde bana " Kardes " diye hitap edilmesinden Hoslanmam ya ismimi yada nicki mi kullan Lütfen !

Reklam Alani
    Imza ( Signatürü )

Dikkat

Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Alt 16-11-2007, 18:21   #5 (permalink)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı: 0 SeMaCaN is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    çok tesekkurler , ancak bu kadar detayli anlatilabilir herhalde...

Reklam Alani
    SeMaCaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
    Alt 16-11-2007, 19:22   #6 (permalink)

Erdal Ibili

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    Alıntı:
    SeMaCaN Nickli Üyeden Alıntı
    çok tesekkurler , ancak bu kadar detayli anlatilabilir herhalde...
    Sende Sagol semacan...

Arkadaslar Elimden geldigince Anlatimlari Basitlestiriyorumki anliyasiniz. Hepimizin bildigi gibi Müzik yeni basliyanlar icin Yeni bir dildir Benimde anlatimlarimin sizlerin seviyesinde olmaliki anliyasiniz beni....

Gerek Derslerimde Gerek Burda cok Klassik ( Basit ) Örnekler vermeye calisiyorum,ola bilirki yinede anlamadiniz yerler olmustur ama her zamanda diyorum biz her türlü sorulara acigiz cekinmeden anlamadiginiz seylerleri sora bilirsiniz, Sizler Bize Ne kadar soru sorarsaniz bu bizim icin o kadar iyidirki ahaaaa bu kisi ( kisiler) bunu anlamadi ? ne yapmak Gerek ? Daha farkli Alternativler sunmak ve kisi ( kisilerin ) anlamasini saglamak. Egerki bunu basariyorsak Ne mutlu bize

Hocam Hep derdi Bir dersi Sinifin En düsük seviyesindeki Ögrenciye Göre vereceksin. Zaten anliyan aradan cikiyor ya anlamiyan ?

Sevgilerimle

Reklam Alani
    Imza ( Signatürü )

Dikkat

Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Alt 25-11-2007, 13:11   #7 (permalink)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı: 0 eferest is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    sy admin kısa sapta kalite bir ses almak için üstteki proşrama göre telleri hangi seslere göre akart yamalıyız yardımın için teşekkürler

Reklam Alani
    eferest isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
    Alt 25-11-2007, 19:21   #8 (permalink)

Erdal Ibili

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    Alıntı:
    eferest Nickli Üyeden Alıntı
    sy admin kısa sapta kalite bir ses almak için üstteki proşrama göre telleri hangi seslere göre akart yamalıyız yardımın için teşekkürler
    kisa sap icin Karar ses i SI tavsiye ederim

Alttan basliyarak E A B

Reklam Alani
    Imza ( Signatürü )

Dikkat

Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Alt 04-12-2007, 02:10   #9 (permalink)
    Dörtlük Üye
    Tecrübe Puanı: 0 SeRk4N is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    ya sazimda yada bu programda bir sorun var
    bende teler koptu :(
    sorun bendede olabilir ama :)

Reklam Alani
    SeRk4N isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
    Alt 04-12-2007, 02:38   #10 (permalink)

Erdal Ibili

Sosyal Sitelerde Paylas
    Bu Mesajı Paylaş |
    Alıntı:
    SeRk4N Nickli Üyeden Alıntı
    ya sazimda yada bu programda bir sorun var
    bende teler koptu :(
    sorun bendede olabilir ama :)
    Baglama Kisa Sapmi ?

Reklam Alani
    Imza ( Signatürü )

Dikkat

Facebook Fan Sayfamız
    Instagram
    Twitter
    Youtube

Etiketler
    aciklama, akordu, akort, ap-tuner, ayarlama, baglama akordu, bilgisayarda akort, karar sesi, kisa, kisa sap akort, nasil, program, saz, tuner, ve, videolu, yapilir

Seçenekler
    Stil