Go Back   Sazkursu.com > Paylaşım > SORU-CEVAP
SORU-CEVAP Siz Sorun Biz Cevapliyalim...

Like Tree3Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28-03-2010, 14:45   #1 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 vahapxx is on a distinguished road
Standart Bağlama Satın Almak İstiyorum Yardımcı Olun ?

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
ben yeni başladım kısa sap bağlama çalıyorum notaları öğrendim sayılır bağlama hocam bağlama istedi bağlama çalmaya başlıcaz bağlama satın almak istiyorum ama alırken nelere dikkat etmeliyim ne gibi özellikleri olmalı nsl bi bağlama öneriyorsunuz beni bu konuda bilgilendirirmisiniz...

Benzer Konular
Reklam Alani
vahapxx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklam & Sponsor Alanı

Alt 28-03-2010, 17:16   #2 (permalink)
Onaltılık Üye
ozanersoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: paris
Tecrübe Puanı: 6 ozanersoy is on a distinguished road
Standart Ynt: Bağlama Satın Almak İstiyorum Yardımcı Olun ?

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
selam oncelikle nerde kaliyorsun,saz almak icin ne kadar para ayridin ?
ben iyi bir calisma sazi yani orta sinif bir saz oneririm sana,oturdugun bolgeyi soyle,ben veya arkadaslar yardim edecektir

Reklam Alani
Imza ( Signatürü )

Gönlümün Sol Anahtarına Dizilmiş Adın ,Hangi Notaya Bassam Sen Çalıyor...

ozanersoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-03-2010, 20:11   #3 (permalink)
Dörtlük Üye

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
izmir-altındağda oturuyorum bornova küçükpark içindeki uğurmumcu kültür ve sanat merkezine gidiyorum kursa saz için öle kafamda bi fiyat belirlemedim kazık yemiyelimde farketmez fiyat...

Reklam Alani
Alt 28-03-2010, 21:35   #4 (permalink)
Onaltılık Üye
ozanersoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: paris
Tecrübe Puanı: 6 ozanersoy is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
ankaraya giedebilrisen bir yer tavsi ederim
anka muzik serkan secer arkadasima yonlendirebilirim
ama izmirde yessi disinda baska saz evi tanimiyorum

Reklam Alani
Imza ( Signatürü )

Gönlümün Sol Anahtarına Dizilmiş Adın ,Hangi Notaya Bassam Sen Çalıyor...

ozanersoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-03-2010, 22:15   #5 (permalink)
Onaltılık Üye
Tecrübe Puanı: 5 Tarik_58 is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
sivasta senturk iyidogan usta var, 4 eylul sanayisinde, turkiyede insanin sesine gore saz yapan 5 ustadan biri, bana su an bir saz yapiyor, erdal erzican, ahmet turan san, mahsuni serif gibi ustalarla calismis ve calisan bir usta? Elinde mutlaka guzel ogrenci sazi vardir.

Reklam Alani
Tarik_58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-03-2010, 23:24   #6 (permalink)

Erdal Ibili

admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: viyana
Tecrübe Puanı: 10 admin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of lightadmin is a glorious beacon of light

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Ismi gecen ustamizi ilk tarik üyemizden duydum....hakkinda bazi haberler

4 Eylül Sanayi Sitesi`nde el yapımı saz üreten Şentürk İyidoğan`nın iş yerinde bulunan yaklaşık 120 yıllık bağlama, yıllara meydan okuyor.

Sivas`ın Ulaş ilçesine bağlı Ovacık köyünde yapıldığı belirtilen bağlama, değişik görünümü ve yapım tarzıyla dikkati çekiyor.

Şentürk İyidoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu bağlamanın, Ovacık köyünde 1858 doğumlu Hüseyin Yılmaz`ın yaptığı bir saz olduğunu söyledi.

Bu sazın kopuz tarzı olduğunu ifade eden İyidoğan, `Yaklaşık 120 yıl önce yapılmış. Yapımı da bizim çalışmalarımızdan farklı. Sapı bal mumuyla tutturulmuş` dedi.

Ovacık köyünde böyle bir sazın olduğunu duyduğunu, kendisinin de merak ederek gidip sazı gördüğünü anlatan İyidoğan, oradaki arkadaşlarının vasıtasıyla ve daha iyi koruyabileceği düşüncesiyle, sazı kendisine verdiklerini bildirdi.

Saz üzerinde herhangi bir değişiklik yapmayacağını, olduğu gibi muhafaza edeceğini belirten İyidoğan, `Zaten sazın dengesi gayet yerinde, hiç bozulmamış. Şu anda bununla çalıp söyleyebiliyorum` diye konuştu.

İyidoğan, daha önce bu kadar eski bir bağlama görmediğini ve duymadığını kaydetti. Kaynak:www.timeturk.com

SİVAS`TA saz imal eden Şentürk İyidoğan, dut ağacına baltayla şekil vererek hiç yapıştırıcı kullanmadan bağlama yaptı.

Sivas 4 Eylül Sanayi Sitesi`ndeki iş yerinde el yapımı saz üreten Şentürk İyidoğan, atölyesinde dut ağacına baltayla şekil verdi. Dut ağacına şekil veren ve bağlama görünümünü almasını sağlayan İyidoğan, yaklaşık 1 yıllık bir çalışmanın ardından hiç yapıştırıcı kullanmadan bağlamayı yapmayı başardı. Şentürk İyidoğan, bu tür sazlara ``balta saz`` adı verdiklerini ve sazın 3 telli olduğunu belirterek, ``Balta saz, diğer aletler kullanılmadan, baltayla şekil verilen bir sazdır`` dedi. Bağlamanın dünyada ilk kez hiç yapıştırıcı kullanılmadan yapılan tek bağlama olduğunu ileri süren İyidoğan, ``Bunu hiç yapıştırıcı kullanmadan yaptık. `Yapılabilir mi?` dedik ve yaptık`` dedi. Bağlamayı nasıl yaptığı hakkında da bilgi veren İyidoğan, çalışmasının yaklaşık 1 yıl sürdüğünü, çok zor ve keyifli bir çalışma olduğunu bildirdi. Sazın sap kısmına Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası`ndaki caminin dengesinin bozulup bozulmadığının takip edildiği denge taşından esinlenerek bir denge taşı koyduğunu anlatan İyidoğan, ``Ve sazın oynayıp oynamayacağını, esneyip esnemeyeceğini buradan takip ediyoruz`` ifadesini kullandı.

Divriği Ulu Cami

Normalde bağlama üretiminde tutkal kullandıklarını, ama yaptığı bağlamada hiçbir yapıştırıcı kullanmadığını anlatan İyidoğan, sazı kesinlikle satmayı düşünmediğini ve yapıştırıcının yerine giydirme sistemiyle monte ettiği bağlamayı sergilemek için bir camekân yapmayı planladığını anlattı. Kaynak:SanatAlemi

Sivaslı saz imalatçısı Şentürk İyidoğan, sanatçının sesine özel saz üretiyor. Küçük yaşta saz imalatına merak saran İyidoğan`ın yaptığı kişiye özel sazlar, dünyanın dört bir tarafına gönderiliyor.

İyidoğan, Türkiye`de kişiye özel saz yapan 5 ustadan biri. 8 yaşından beri yaptığı mesleğini, kendi imkanlarıyla kurduğu atölyede sürdürüyor. Sazı üretmenin yanı sıra çalan İyidoğan, en son Viyana Üniversitesi`nde hem konser vermiş hem de sazın imalat aşamalarını anlatmış.

viyanaya gelisinden haberim olmadi :(

Reklam Alani
Imza ( Signatürü )

Dikkat

Resmi Hesaplarımız Lütfen Abone ve takip edin
Facebook Fan Sayfamız
Instagram
Twitter
Youtube

admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-03-2010, 00:03   #7 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 ecolkusu is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
ben güzel bir bağlama için ankara da törem saz evi olabilir diye düşünüyorum. törem saz evinin sahibi irfan akyol musa eroğlu arif sağ engin nurşani güler duman özlem özdil ve daha bi çok sanatçıya bağlama yapan bi usta. o üstadların bi bildiği var demek ki ona yaptırmışlar bağlamalarını. ben irfan akyol dan bi bağlama alacağım aldıktan sonra yorumumu yazarım buraya orta derece bağlama çalan birisi olarak

Reklam Alani
ecolkusu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-03-2010, 00:14   #8 (permalink)
inan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: Berlin
Tecrübe Puanı: 10 inan58 is a glorious beacon of lightinan58 is a glorious beacon of lightinan58 is a glorious beacon of lightinan58 is a glorious beacon of lightinan58 is a glorious beacon of lightinan58 is a glorious beacon of light

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Tarik_58
Selamimi söyledin mi !?

Ayrica HOCAM Sentürk üstayi TARIKDA ilk BENDEN DUYDU :)
benim ustam kimseye kaptirmam ;D

BENiM Profildeki ortadaki yesil kisa sap ve cura ondan aldim.

Tek kelime ile SEKER GiBi BIR INSAN.. Ustaligina diyecek sözüm yok

Buda benim Curam ve Sentürk USTA

ILETISIM ADRESI Tel lazimsa ekleyebilirim (gerci youtubede video aciklamalar bölümündede yeralmakta)

Reklam Alani
Ziffft Yorumu Beğendi
Imza ( Signatürü )

Lütfen Konulara "tsk" "tesekkürler" "sagol" gibi iki kelimelik yorumlarin yerine BUTTONU´ nu Kullanin

Gold Üyelik hakkinda bilgiler icin TIKLAYIN

inan58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-03-2010, 07:20   #9 (permalink)
Moderator
Mehmet7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tecrübe Puanı: 48 Mehmet7 has a spectacular aura aboutMehmet7 has a spectacular aura aboutMehmet7 has a spectacular aura about

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
İZMİR BAĞLAMALARININ İYİ OLDUĞUNU DUYMUŞTUM.BENCE BAĞLAMA YAPTIRMA.SESİNİ BEYENDİĞİN BİR BAĞLAMAYI ALMANI ÖNERİRİM.ÖĞRENCİLER İÇİN DAHA ÇOK MAUN BAĞLAMALAR SATILMAKTADIR.MAUN BAĞLAMALAR 100 LİRADAN BAŞLAR KALİTESİNE GÖRE FİYATI YÜKSELİR.BENİM SANA TAVSİYE EDECEĞİM BAĞLAMA ,YAPRAK MAUNDAN, KENARI FLETO İLE ÇEVRİLMİŞ ,KAPAĞI BUDAKSIZ VE TEMİZ ,BURGULARI PELESENK YADA ABANOZ 39 TEKNE BOYU OLAN BİR BAĞLAMADIR.BÖYLE BİR BAĞLAMAYI İSTANBULDA 350 TL YE SATIYORLAR.İZMİRDEN DAHA HESAPLI ALACAĞINA EMİNİM.ALACAĞIN BAĞLAMA ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN.

Reklam Alani

Mehmet7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-03-2010, 15:43   #10 (permalink)
Dörtlük Üye

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
ANKARAYA MI GİDİYİM BAĞLAMA İÇİN YAPMAYIN ALLAH AŞKINA.MEHMET7 ARKADAŞDAN BAŞKA KİMSE YARDIMCI OLMADI EYW MEHMET KARDEŞ.BEN NE SORDUM NE CWP WERİOLAR...

Reklam Alani

Etiketler
almak, balama, istiyorum, olun, satin, yardimci

Seçenekler
Stil