Go Back   Sazkursu.com > Paylaşım > SORU-CEVAP
SORU-CEVAP Siz Sorun Biz Cevapliyalim...

Like Tree5Beğeni
  • 1 Post By ali85
  • 4 Post By manibo45

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-06-2011, 12:37   #1 (permalink)
Sekizlik Üye
gangalar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tecrübe Puanı: 0 gangalar is on a distinguished road
Standart tartımlar ve ritimlerle ilgili soru

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
slm arkadaşlar bu güzel ve faydalı forumda çok iyi bilgiler ediniyorum fakat bir sorum olacak uzman arkadaş ve hocalarımıza tartımların bir kısmını forum içerisinde buldum ama hepsi yok örnegin van te raa zi ka ra man gibi yanlız bu konu altına ekleyecegim tartımları bilemiyorum sizden ricam ya o ritmin sesini yada van te raa zi gibi örneklerini bana çözebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim üst kısımdaki akoru ne olarak basacagım uzun sapta

resim arızalı olduğu için kaldırdım

Reklam Alani

Konu gangalar tarafından (23-06-2011 Saat 12:38 ) değiştirilmiştir..
gangalar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklam & Sponsor Alanı

Alt 22-06-2011, 12:37   #2 (permalink)
BOOT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tecrübe Puanı: 0 BOOT is on a distinguished road
Standart Bu bir Otomatik Cevap Sistemidir

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Bilgilendirme
Forum/Site Yönetimi veya diğer üyeler en kısa sürede size yardımcı olmaya çalışacaktır.
Lütfen sorunuzun açık, net ve anlaşılır bir şekilde olmasina özen gösterinki size kisa bir sürede cevap verelim.
Konunuzu butonuna tıklayarak yeniden düzenleyebilirsiniz.
Sorunuza benzer soruların sorulmuş vede cevaplanmış olma ihtimali cok yüksek.
Bunun için TAVSiYEMiZ buraya TIKLAyıp farklı kavramlar vererek, "Site içi arama" yapmanızdır. Ayrıca her konunun ilk yorumu içerisinde bulunan "Benzer konular"ı incelemeyi ihmal etmeyin sistem benzer ve ayni Konulari sizler icin siralamaktadir.

Reklam Alani
BOOT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2011, 12:48   #3 (permalink)
Moderator
manibo45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: YOZGAT
Tecrübe Puanı: 6 manibo45 will become famous soon enough

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Merhaba Murat.

Alttaki konuda tartım, tezene vuruşu gibi konularda sorulan birçok soru, bu sorulara verilen cevaplar, hem görsel hem yazılı yapılmış birçok açıklama var. Atlamadan, tamamını okumanı tavsiye ederim. Aklına takılan soruların hemen hemen hepsinin cevabını bulacaksın.
Biraz uzun sıkılabilirsin ama öğrenmek için biraz çaba sarfetmek lazım di mi

http://www.sazkursu.com/forum/nota-v...ornekleri.html

Reklam Alani
Imza ( Signatürü )

Hiçbir şeyi olduğu gibi kabul etmeyin, aklınızdan soru işaretleri eksik olmasın...

manibo45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür edenler:
smokeramazan (22-06-2011)
Alt 22-06-2011, 12:50   #4 (permalink)
Sekizlik Üye

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
anladım ama tartımların tamamı örnegi yok olanları notuma aldım üstteki parçadaki tartımların çogunu bilmiyorum

Reklam Alani

Konu gangalar tarafından (22-06-2011 Saat 14:35 ) değiştirilmiştir..
Alt 22-06-2011, 13:01   #5 (permalink)
VIP Üye
ali85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: Almanya
Tecrübe Puanı: 6 ali85 will become famous soon enough

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
aradigin belirli bir tür tartimmi var? verilen linkte tezenesiyle birlikte onlarca tartim var..genelde en cok lazim olan tartimlar.

Reklam Alani
manibo45 Yorumu Beğendi

Konu ali85 tarafından (22-06-2011 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir..
ali85 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür edenler:
manibo45 (22-06-2011)
Alt 22-06-2011, 13:20   #6 (permalink)
Moderator
manibo45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: YOZGAT
Tecrübe Puanı: 6 manibo45 will become famous soon enough

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Alıntı:
gangalar Nickli Üyeden Alıntı
anladım ama tartımların tamamı örnegi yok olanları notuma aldım üstteki parçadaki tartımların çogunu bilmiyorum

üst tarafta ekledigim resimin üzerine yazılırsa bana msn olarak atılırsa daha kolay ve güzel olur tercih siz arkadaşlarımındır

Kişisel istek yapmak hiç hoş olmamış Murat. Sonuçta bu forum "PAYLAŞIM" üzerine kurulmuş. Yani bir kişiye yönelik değil. Üyelerin bildiği konularda yardımda bulunması ve bundan diğer tüm üyelerin faydalanabilmesi. Neyse...

Bildiğim kadarıyla açıklama yapmaya çalışayım.
Tartım yaparken notalara verilen isimler kendi içindeki süresi ile alakalı. Zaten tek başına ise nota birleştirilmemişse "Van" dır tartımı. Eser içinde ister 4lük ister 8lik "Van" olur. Ama birleştirilmiş bir nota ise birleştirildiği notanın kendi içinde süresine göre diğer tartımlardan uygun olanı ile isimlendirirsin.
Peki bunu niçin anlattım şunun için; demişsin ki "tamamı örneği yok". Hayır var. Ama sana düşen kısmı da var işin. Elbette tüm ihtimaller oraya yazılacak değil. Biraz dikkatli olup uygun olan tartımı kendin uyarlayacaksın.

Örneğin; verdiğin örnekteki 21. ölçüde 6 tane nota birleştirlmiş değil mi? Peki nedir bunun tartımı, verdiğiniz örneklerde yok diye düşünebilirsin. Halbuki var. Yukarıda ne demiştim "birleştirildiği notanın kendi içinde süresine göre" Bu 6 notaya bakıyorum ve hepsinin süresi eşit değil mi? O zaman ben şu şekilde yapabilirim tartımını: 3 tane eşit süreli bağlandığında ne denmiş; Ce be ci. demek ki ben de bu 6 notaya 2 kez arka arkaya "cebeci cebeci" diyerek yapabilirim tartımını.

Yani verilen tartım örneklerini kendin uyarlayacaksın notalara. ve dediğim gibi unutma her notanın süresini kendi içinde değerlendireceksin tartım yaparken.
Diyelim ki örneklerde hep şu verilir; 1 8lik 2 16lık birleştiğinde An-kara tartımı. Ama sen karşılaştığın bir notada 1 16lık 2 32lik birleştirildiğinde "bunun tartımı yok" demek yerine onun da Ankara olduğunu bulacaksın.

Yeni öğrenen birine karmaşık gelebilir belki ama öğrendikten sonra gözün kapalı yapacaksın tartımı. Umarım yardımı olur bu açıklamanın. Kolay gelsin...

Reklam Alani
Imza ( Signatürü )

Hiçbir şeyi olduğu gibi kabul etmeyin, aklınızdan soru işaretleri eksik olmasın...

Konu manibo45 tarafından (22-06-2011 Saat 13:33 ) değiştirilmiştir..
manibo45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür edenler:
ali85 (22-06-2011), smokeramazan (22-06-2011)
Alt 22-06-2011, 14:34   #7 (permalink)
Sekizlik Üye

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
çok teşekkür ederim arkadaşım sağol

Reklam Alani

Etiketler
ilgili, ritimlerle, soru, tartimlar

Seçenekler