Go Back   Sazkursu.com > S.O.S YARDIM-HELP-HILFE > Müzik,Saz(Baglama),Nota
Müzik,Saz(Baglama),Nota Müzik, Saz (Baglama), Nota Hakkinda Sormak istedikleriniz veya icinden cikamadiginiz konulari ve sorularinizi bu bölüme yazin.

Like Tree4Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-10-2009, 07:13   #1 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 hds251 is on a distinguished road
Standart Re kesik ve Do kesik

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Arkadaşlar Kısa sap bağlama için "Re kesik" veya "Do kesik" diye tabirler kullanıldığını duydum. Bunların ne olduğunu bilen arkadaşlar var mı?

Benzer Konular
Reklam Alani
hds251 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklam & Sponsor Alanı

Alt 23-10-2009, 08:22   #2 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 aliemrei is on a distinguished road
Standart Re: Re kesik ve Do kesik

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
sap ve tekne boyuna göre bir oranla kesiliyor. örneğin 38cm bir tekneye 38cm sap kesersen Sİ karar (Sİ kesik) bir bağlama oluyor ise 38cm tekneye atıyorum 40cm sap kestiğinde la kesik oluyor gibi... Bu arada bilgiler örnektir gerçek değerler değil.

Reklam Alani
aliemrei isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-04-2010, 16:04   #3 (permalink)
Moderator
GumrahGursoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: Eskişehir - Alanya
Tecrübe Puanı: 5 GumrahGursoy is on a distinguished road
Standart Ynt: Re kesik ve Do kesik

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
re kesik normal kısa sap bağlamadan 1 nota (3 perde) daha kısadır. daha ince akor yapabilirsin. bazı sazlar mi akor çekerken o fa akor çeker. bu da daha tiz bi ses almanı sağlar. şelpe içinde re kesik daha kolay oluyomuş diye duydum ama sadece duyum :) benim sazım re kesik ama do kesik almak daha mantıklı tabiki

Reklam Alani
GumrahGursoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür edenler:
smokeramazan (13-09-2011)
Alt 13-09-2011, 04:31   #4 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 insomniac is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
do kesik re kesik arasindaki farki soyle acıklayabiliriz.gumrah arkadasda yukarda ornek vermis mesela bazı baglamalar mi ceker re kesik fa ceker gibi mantik dogru ama akorlar olarak yanlıs.yanı kullandınız baglama do kesik bir baglama ise o baglamanın tekne ve sap uzunlugu olculeri karar sesi do baz alınarak yapılmıs demektir.do kesik baglamalarda genelde 38 ve 42 arası tekneler kullanılır.bunlarında akor aralıkları max do diyez nadiren re diyebiliriz.38 tekne bir baglama rahat bir sekilde do cekmelidir.do diyez bile cekebilir.simdi esas mesele sudur tekne buyudukce yeterlı olcude perde kullanmak ısterseniz o zaman sapda teknenın boyutune gore uzamalidir.tekneyı buyutursenız sapıda uzatmanız gerekmektedir.tekne boyu ve sap buyudukce tellerın kaldırabılecegi gerginlikte azalmaktadir.yani siz 38 tekne bir kısa sap do kesik bir baglamayı karar sesi olarak do cekebılırsınız ama fa cekemezsiniz.teller kırılır.re kesikde do kesik baglamaların re bıle cekmemesi re ve daha yuksek seslerinde kullanılma ıhtiyacindan ortaya cıkmistir.tekne boyunu aynı tutup sap boyunu kısaltma yontemine basvurulmustur.kısacası sap kısaltılıp bı kac perdeden heragat edilmistir. :) bu yontemlede tel boyu kısalacagından tellerın gergınlıge dayanma kuvvetı yukselecek ve o sayede baglama re mi fa gibi sesleri cekebilecektir.tabi her re kesik baglamada fa cekemez ordada devreye tekne buyuklugu giriyor yani 40 tekne bir re kesik baglama fa cekmeyebilir ama 36 tekne bı re kesik fa cekebilir.ve bir 2 yöntem daha var aynı bu konuyla ilgili.benim sahnede okudugum ses mi.ve do kesik bir baglamayla bu sesı almak ımkansiz.re kesik baglamada cok tiz geliyor bana onuda sevmiyorum.ustamla gorustum ve ben 39 tekne do kesik bir oyma dut yaptırdım 4 e 1 esik sistemi kullandı baglamamda ve mi ye kadar cekiyor.4 e 1 esik sistemindeki sihir surda.orta köprü daha bi one gelıyor sap biraz kısalıyor ama perde sayısı aynı tonuda re kesıktekı kadar tiz olmuyor.gayet memnunum baglamamdan.2. yontem ise daha pratik.bunu herkes kolayca uygulayabilir :) kalinlık olarak soleyeyim. alt tellere orta tel olarak kullandıgınız 0,28 tellerden 2 tane takıyosunuz ve bam takmıyosunuz.orta tellerede 1 tane 0,18 ve onun ustunede alt tellere kullandınız ince bam takıyosunuz.ust teller degısmıyo normal 0,22 ve kalın bam takıyosunuz.40 tekne bı bagalma ıse rahat mi fa cekebılırsınız.bunada ters düzen adi veriliyor.ama ters duzendeki sorun alt tellerınde ton olarak tatmin etmemesidir.orta ve ust teller cok doyurucu oluyor. ama alt tellere orta tellerı taktıgınız ıcın yeterınce tatmın etmıyor.yanına bam takılırsa tatmın edebılecegını dusunuyorum.ama alt tellere taktıgımız ınce bam taktıgımda oda mi cekmıyor kopuyor.kalın bam taktim ondada frekanslar carpıstı ve akor bastıgında ıgrenc bı ses cıktı ortaya.:) cozum olarak sunu buldum sadece alt tele taktiginiz ınce bamı dusunun ondan cok daha ınce bir bam olması lazım mi cekebılecek kalınlıkta ınce bır bamla alt telde doyurucu olur ve ters duzen daha kullanılır hale gelebilir.insallah tatmin edici cevaplar verebilmisimdir.saygılarımla

Reklam Alani
smokeramazan ve osonmez66 Yorumu Beğendi..

Konu insomniac tarafından (13-09-2011 Saat 04:36 ) değiştirilmiştir..
insomniac isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür edenler:
Alt 13-09-2011, 18:58   #5 (permalink)
Altmışdörtlük Üye
ayata70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: antalya
Tecrübe Puanı: 6 ayata70 is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
hocam güzel açıklamışsınzı bu anlattıklarınız kısa sap bağlama için değilmi arkadaşlara bende şöyle bir tavsiyede bulunayım bir tane uzun sap alın her sesten her tandan rahatlıkla çalarsınız hatta şöylede yapabilirler bir tane 4tel ve ya 5 tel bağlama yaptırırlar bağlama oktavıda bir buçuktan 3 e çıkar daha bir hoş olmazmı ...arkadaşlar hoş bir tını istiyorsanız kısaca bağlamanızın döşü ince olmalı ve kaliteli tel kullanmalısınız diğerleri artı teferruattır

Reklam Alani
smokeramazan ve atalay07 Yorumu Beğendi..
ayata70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür edenler:
Alt 14-09-2011, 03:33   #6 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 insomniac is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
ayata70 tesekkur ederim yorumların ıcın.sordugun soruylada ilgili olarak do kesik ve re kesik terimleri zaten kısa sap baglamalar ıcın kullanılan baglama ölcüleridir.simdi aslında uzun sap bır baglamayla dediginiz gibi kelepceyle beraber cogu akorlari elde edebilirsiniz.ama ne kadar doyurucu olur orası sıkıntılı tabiki.baglamayı alırken yada yaptırırken dıkkat etmeniz gereken 2 unsur var bence.eger baglamayi sadece icra icin kullanıyorsaniz kısa sap veya uzun sap tercıhiniz size kalmis biseydir.hangı sesler sızın hosunuza gıdıyorsa ona gore yaptırabılırsınız.bass bir ton ıstersenız ona gore bı baglma alırsınız sahnede kullancaksanız daha kalın bır kapak sadece akustık kullancaksanız daha ınce bir kapak taktırırsınız.hangı baglamada kendınızı rahat hıssedıyorsanız onu kullanırsınız.ama calıp beraberınde eseri seslendiriyorsanizda baglamanızı almadan once kendi sesinizi iyi tanımanız hangi seslerden eseri en iyi sekilde seslendirdiginizi bilmeniz gerekmektedir.baglamalarınızıda kendi ses aralıgınıza uygun sekılde kullanabılecegınız olculere gore yaptırmalısınız.simdi ornek verecek olursak cogu turkulerı okurken en rahat okudunuz ses eger sol ise gidip kısa sap do kesik 40 tekne bir baglama yaptırmak bence sacma.cunku o baglama max do veya do diyez cekecektir sizde bu sesten okurken bogulacaksınız ve rahat edemeyeceksiniz.ama sesinizin sol oldugunu bılırseniz gidip kendinize 41 tekne bir uzun sap yaptırıp onuda baglama duzenı akoruyla kullanırsanız hem baglamanız hem siz rahat edersiniz.kucucuk ama cok onemli bır detay olarak belirtmek gerekirse 40 tekne bır uzun sap yaptırırsanız baglamanızın en guzel tınlayacagı akor la dir.sol akorunda teller gevsek gelebilir.ama 41 tekne yaptırırsanız sol da baglamanız guzell tınlar ama bu seferde la akorunu cekmeyebilir.bunun ıcın baglama alırken veya yaptırırken once ses aralıgınızı ıı bılmenız ona gorede ustanıza danısmanızdir.saygılarımla...

Reklam Alani

Konu insomniac tarafından (14-09-2011 Saat 03:35 ) değiştirilmiştir..
insomniac isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-09-2011, 09:05   #7 (permalink)
Altmışdörtlük Üye
ayata70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: antalya
Tecrübe Puanı: 6 ayata70 is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
insomniac kardeşim ben bu anlattıklarınızı biliyorum ben şunu vurgulamak istedim daha önce de bahsettim insanın ses aralığı değişkendir ama rahat okuduğu tonlarda vardır ama önemli olan eserin yapısıdır hangi formatta yapılmış hangi sesten yapılmış çift sesle mi yapılmış bunun dışında ...kısa sapla bağlama çalıyorsunuz eseri okuyan reden okuyor veya do dan bağlamayı hangi akordda yapacaksın gerçi bunuda çözmüşler orgdaki mantığı bağlamayada getirmişler transpoz aleti kullanıp tek sesten istediği parçayı çalıyorlar... sonra bu amcamlara bir uzun sap veriyorum bak postacı geliyor onu bile çalamıyorlar ...kısa sap bağlama alanı çok dar ve evrensel bir müzik formatında bir alet değildir uzun sap ise evrensel bir müzikaletidir ayrıca şunu belirtmek isterim kadına ve erkeğe özgü ses tonları vardır birde ortak kullandıkları sesler vardır sol la si erkeğe özgü do re mi bayana özgüdür si sesini ortak kullanabilirler fa için ayrı bir parantez bu uzun bir hikayedir... tabi müzik tecihi bağlama seçimi eserin yapısı kişilere göre değişir uzun sap bağlama tek başına bir enstrumandır ama kısa sap bağlama kısır verimsiz uzun sapın içinde bir bölümdür bir part dır yani.. ton olayına gelelim zaten bağlamada ton olayını veren anfi eko ekolayzer, oktav aleti, ve reverb dir ..bağlamalar genelde sahnede kullanıldığı için maun ağacındanda bir bağlama yaptırsan kullandığın aparat eşik altı güzelse zaten babalar gibi tonu alıyorsun o yüzden haydi arkadaşlar uzun sapa diyelim kısa sap çalanlarada saygı duyalım...

Reklam Alani
ayata70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-02-2012, 11:23   #8 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 bedocan3 is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
sevgili üstadlarım.bu mükemmel yazılarınız için çok teşekkür ederim.efendim türküleri çok sevdiğimden dolayı bağlamayı çalmaya gönül verdim bundan 2 yıl önce.bana bir öğrenci bağlaması verildi.bağlamada 18 perde var şimdi ölçtüm tekne de sapta 38 cm.alır almaz kulaktan ve karadüzen çalmaya başladım.tabi acemice.sonra bir kursa gittim kursa 2 ay gidebildim sadece.bana bu konularda bağlama almaya ve kursa yönlendiren kişiye ben hep bağlamadaki sesin bana uymadığını izah ettim ama edemedim yada o sizin kadar anlamıyor.ap tuner kullanarak çeşitli akortlar denedim tel kopardım falan fistan ama başarılı olamadım.bu zaman zarfında acaba benim bağlama dandik öğrenci sazı da ondan dolayı mı diye düşünerek yeni bir bağlama aldım ardıç ağacından öğrenci sazına göre çıkardığı ses adeta beni mest eyliyor.her çalanında hoşuna gidiyor.çalıyorum çalmasına ama boğuluyorum arkadaş.kelepçe bir kaç eserde derman olabiliyor ama işin gerçeği net tınıyı veremeyince kulağa çok hoş gelmiyor.çalarken söyleyemeyince de bağlama da kendimi geliştiremiyorum hala odam kireç tutmuyor hala sazım düzen tutmuyor.yeni aldığım bağlamayı 5 gün önce tesfiyeye verdim.verirken de yine türkü söyleyemedimi boğulduğumu izah ettim ama yine edemedim sanki.sesimin ne olduğunu bulmam lazım ama nasıl.ne uzun sap bulabiliyorum denemeye ne re kesik bulabiliyorum.kendi bağlamamda do dieze çektim zorlayarak do diez de biraz sesime yaklaştım desemde gene boğuldum.şimdi ben ne yapmalıyım..
1-sazcıya=arkadaş al o bağlamayı yerine bana uzun sap ver.
2-bir şekilde sesimin tonunu bulsam ve mesela re kesik bir bağlamanın o akordu verebileceğini bilsem bağlamacıya sapı kısalt re yap desem ki bunda da 38 cm olaylarından dolayı sorun olurmu yine şüpheliyim.

bu karmaşık yazımı okuma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.sizce ne yapmalıyım.?

Reklam Alani
bedocan3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-02-2012, 13:40   #9 (permalink)
Moderator
GumrahGursoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: Eskişehir - Alanya
Tecrübe Puanı: 5 GumrahGursoy is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
kardeşim senin önce sesinin ne olduğunu bulman lazım. sesini bulduktan sonra bağlama üzerinde kestiricekmisin kelepçemi takıcaksın onları o zamn düşünmelisin. sesini de bulmak için anladığım kadarıyla çok müzik bilgin yok. ya bir müzisyenden yardım al yada bağlamanda kelepçe taka taka dene. re yi dene mesela kelepçe ile, mi yi dene ama geniş aralıklı bir parçayla dene mesela zeynep bu güzellik varmı soyunda mesela keklik gibi kanadını süzmedim bunlar bir buçuk oktava yakın parçalar. belki de ses aralığın çok dar onu genişletmen gerekebilir...

Reklam Alani
GumrahGursoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-02-2012, 09:24   #10 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 bedocan3 is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
sevgili üstadım;kelepçem bu aralar bende olmadığı için getirip işyerindeki öğrenci bağlamamda deneme şansım olmadı.ama öğrenci bağlamasında akordu si yapıp yazdığınız eserleri çalıp okumayı denedim.keklik gibi kanadımı süzmedim:bu eserde kader böyle imiş ağlarım bazı....ve sonrasında boğuluyorum..
zeynep bu güzellik:bu eserde de beş köyün içinde şanlı zeynebim.boğuluyorum..

bağlamacıya gittim tesfiyeye verdiğim bağlamama bakmaya (do kesik ardıç) ben tahminen akordu mi karara çekebileceğim bir düzene bağlamamın gelebilirliğini konuştum usta bana hayır dedi.peki çözüm nedir diye sorduğumda bana elimde yeni bağlamalar var 1 ay içinde çıkacak bir kısa sapı gösterdi bu bağlama ters tel takım tekniğiyle mi çeker dedi.yada uzun sap dedi ben tercihimi uzun sapta kullandım.her ne kadar da do kesik bağlamada kelepçesiz sesimi yakalayamasam da bağlama çok güzeldi.çok ünlü bir halk müziği üstadımızdan aldığı bağlama siparişini kullandığı ağaç ve yapım serisi ile benim ki aynı.
bu tercihim hakkında ne düşünüyorsunuz.

Reklam Alani
bedocan3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
kesik, ve

Seçenekler
Stil