Go Back   Sazkursu.com > S.O.S YARDIM-HELP-HILFE > Müzik,Saz(Baglama),Nota
Müzik,Saz(Baglama),Nota Müzik, Saz (Baglama), Nota Hakkinda Sormak istedikleriniz veya icinden cikamadiginiz konulari ve sorularinizi bu bölüme yazin.

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-08-2012, 01:36   #1 (permalink)
Dörtlük Üye
Tecrübe Puanı: 0 TryeR is on a distinguished road
Standart Saz Çalmayı Geliştirmek.

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Arkadaşlar 7 yıl önce 8 ay bağlama kursuna gitmiştim. Kursu bıraktıktan sonra yine bağlama çalıyordum ama fazla hevesim yoktu. Bir gün bağlamam yere düşüp kırıldı, tam hatırlamıyorum ama kursu bıraktıktan 5-6 ay sonra idi galiba. Ben daha hiç bağlama almadım taa ki 1 ay öncesine kadar. 1 ay önce bir karar almıştım canım bağlama çalmayı çok istiyordu ve gittim bir bağlama aldım. 1 aydır bağlama çalıyorum, 1 ay önce kötü çalıyordum ama şimdi çok daha iyiyim. Bu 1 aylık süreçte günde ortalama yarım saat saz çalıyordum. Genelde eskiden bildiğim parçaları çalıyordum zaten kendi kulağımla duyduğumu çalabiliyorum. Fazla parmak-bilek egzersizi yapmadım. Şimdi sizlere bir kaç sorum var yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler...
1-Bağlama çalmayı geliştirmede egzersizlerin önemi nedir ? Durumumu az çok tahmin etmişssinizdir. Sizce şuan hangi egzersizleri yapmalıyım ? Günde kaç dk?
2-Bir yerde okudum, bağlama çalarken sağ kol dirseğinin hiç hareket etmemesi hareketin tamamen bilekten olması gerekiyormuş. Ben bunu beceremiyorum hep hareket halindeler. Özellikle karar çalarken çok oynuyor. Bu çok mu önemli ? Düzeltmek için neler yapmalıyım ?
3-Yarım saatten fazla bağlama çalınca sol parmaklarım deriden kaynaklanan bir problemle acıyor. Yani parmaklarımda bir ağrı yok ama tellere değdiği için biraz acıyor. Saz çalan sanatçılar saatlerce konser veriyorlar bunların parmak uçları hiç acımıyor mu ? Bu sorunu aşmak için neler yapmalıyım ?
4-Bize kursta parçaları sol anahtarı göstermeden öğretmişlerdi. Şimdi solfejlere bakıp öğreniyorum tezene aşağı-yukarı hareketlerine dikkat etmeden. Bu ne kadar önemli ? Bu sorunu nasıl aşarım ?
5-Bağlamada bileğimi nasıl geliştiririm ? Gerekli egzersizleri, gerekli zamanla yapmam buna yeterli mi?
Evet arkadaşlar biraz uzun oldu :). Yardımlarınız için şimdiden çok çok teşekkürler tekrar. :)

Reklam Alani
TryeR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklam & Sponsor Alanı

Alt 18-08-2012, 01:54   #2 (permalink)
Onaltılık Üye
Erdinc AKKAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nereden: Bartın
Tecrübe Puanı: 3 Erdinc AKKAYA is on a distinguished road

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
kardeş önceLikLe hoşgeLdin egzersiz en önemLisi kesinLikLe bence eserden daha önemLi 2. ÖnemLi tabi dirsek sabit kaLsın sadece biLek oynayacak bunun için çaLışmak Lazım..3.Bu zamanLa oLur onLarda kimbiLir iLk zamanda öyLedir ama aLışıyo insan zamanLa.. 4. Tezene atışLarı ve birçok konu var bu Linkte http://www.sazkursu.com/forum/soru-c...rdim-edin.html 5.BağLama duyguyLa ve çaLışmayLa geLişir egzersiz çaLış türkü dinLe bunLarLa geLişiyor.. sevgiLer.

Reklam Alani
Erdinc AKKAYA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-08-2012, 01:57   #3 (permalink)
Moderator
BozLak84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tecrübe Puanı: 6 BozLak84 has a spectacular aura aboutBozLak84 has a spectacular aura about

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Alıntı:
TryeR Nickli Üyeden Alıntı
2-Bir yerde okudum, bağlama çalarken sağ kol dirseğinin hiç hareket etmemesi hareketin tamamen bilekten olması gerekiyormuş. Ben bunu beceremiyorum hep hareket halindeler. Özellikle karar çalarken çok oynuyor. Bu çok mu önemli ? Düzeltmek için neler yapmalıyım ?
o şekilde ileri seviye mızrap tekniklerini yapman imkansız. tavırlarda, taramalarda, trillerde her zaman sana engel olacak belki o şekil 30 senede çalsan bu saydıklarımı yapamayacaksın. bu işin yüzde 50 sinden fazlası bilekte biter
Alıntı:
3-Yarım saatten fazla bağlama çalınca sol parmaklarım deriden kaynaklanan bir problemle acıyor. Yani parmaklarımda bir ağrı yok ama tellere değdiği için biraz acıyor. Saz çalan sanatçılar saatlerce konser veriyorlar bunların parmak uçları hiç acımıyor mu ? Bu sorunu aşmak için neler yapmalıyım ?
bu acemilik döneminde perdelere fazla baskı yapmaktan dolayı derilerin nasırlaşmaya başlamasından kaynaklanıyor. dolayısıylada parmak uçların ağrı yapıyor zamanla geçecektir.
Alıntı:
4-Bize kursta parçaları sol anahtarı göstermeden öğretmişlerdi. Şimdi solfejlere bakıp öğreniyorum tezene aşağı-yukarı hareketlerine dikkat etmeden. Bu ne kadar önemli ? Bu sorunu nasıl aşarım ?
doğru tezene vuruşlarını öğrenmeden solfej ile türkü öğrenmemekte fayda var. yanlış öğrenmek ve o yanlışı düzeltemeyecek kadar alışmaktan binkat iyidir. tadı veren mızrap yönüdür ve yanlış tezene ritmi bozar, hızlı eserlerde takılır ilerletemezsin
Alıntı:
5-Bağlamada bileğimi nasıl geliştiririm ? Gerekli egzersizleri, gerekli zamanla yapmam buna yeterli mi? Evet arkadaşlar biraz uzun oldu :). Yardımlarınız için şimdiden çok çok teşekkürler tekrar. :)
3 bölümdür. bu paylaştığım birincisi. diğererinide kendin bulur çalışırsın, kolay gelsin

Reklam Alani
Imza ( Signatürü )

AYDOST!!
BİNBİR HAYALINAN GELDİM ANAMDAN,DOĞDUM ANAMDAN..
ŞU FANİ DÜNYAYA GELDİM GİDİYOM!..
MURADIM ALAMADIM DÜNYADAN,
DERDİN ÇESMESİNDEN DOLDUM GİDİYOM!..
NEŞET ERTAŞ..

BozLak84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-08-2012, 02:00   #4 (permalink)
VIP Üye
smokeramazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tecrübe Puanı: 10 smokeramazan is a glorious beacon of lightsmokeramazan is a glorious beacon of lightsmokeramazan is a glorious beacon of lightsmokeramazan is a glorious beacon of lightsmokeramazan is a glorious beacon of light

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
(her soru kaç puan, istediğimden başlayabilirmiyim hocam)

şaka bir tarafa öncelikle hoşgeldin.bağlamaya tekrar dönmekle iyi etmişsin.bu seni daha mutlu kılacaktır eminim..bildiğim kadarıyla sorulara cevap vemeye çalışayım.

1-egzersiz yapmak parmaklarınız ve mızrap atışlarınız geliştirir.bol türkü çalarakta bunlar gelişir ama türküler endi ritmi içerisinde çalındığı için artık otonom bir öğrenmeye dönüşüyor,ama egzersizlerde öyle bir durum çoğu zaman olmaz.bu da seslere daha kolay alışmanızı sağlar.8 ay kursa gittiğinize göre en azından çok acemi değilsinizdir.sitede egzersiz bölümü var.oradan bakıp çalışabilirsiniz.kaç dakika sorusunun cevabı ise değişkenlik gösterir.ama ortalama 30 dk yeter.ancak sadece egzersiz çalışmayın,türkülerde çalınki sıkılmayasınız.

2-kolunuzun aşırı oynamaması gerekli ama birazcık ister istemez oynayacaktır doğal olarak.onu fazla kafanıza takmayın.çalmayı ilerlettikçe onun oynadığını ya da oynamadığını farketmeyeceksiniz.ama yinede çok fazla oynamaması lazım

3-büyük ihtimal tellere çok sert basıyorsunuzdur.buna dikkat ederseniz problem oratdan kalkacaktır..ya da telleriniz çok gerginse bu da zaman zaman hassa parmaklarda sıkıntı yaratabilir.

4- 8 ayda nota okumasını zaten öğrenmişsinizdir.solfejlere baksanız bile yinede türküleri sizin kadar ders almış birisi notalara bakarak çıkarmalıdır.bence solfejlerden ziyade notası olan eserlere yönelin..ha bazı eserlerin notası hiçbir yerde yok.o tip eserlerin solfejine bakmakta sııntı olmaz.

5-egzersizleri yaparken zaten bileğiniz kendiliğinden gelişecektir.ayrıca vuruş kalıplarına çalışmanızda geliştirir bileğinizi ve tavırlara çalışmanız.

umarım faydalı olmuşumdur.tekrardan hoşgeldin,kolay gelsin

Reklam Alani
Imza ( Signatürü )

Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde,
Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde.
Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok,
Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde.
Hacı Bektaşi Veli

smokeramazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-08-2012, 12:25   #5 (permalink)
Dörtlük Üye

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Bize nota okumasını öğretmediler. Direkt solfej olarak öğrettiler. Ben şimdi neler yapmalıyım ? nota okumayı öğrenip öyle mi öğreneyim parçaları ? Ayrıca duyduğum bir türküyü kendi kendime çalabiliyorum. Yine de nota okumayı öğreneyi mi ? Gerçi bu şart gibi çünkü nota ile çalma ayrı bir zevk veriyor dinleyicilere. Peki kaç günde öğrenirim nota okumasını ve nasıl ?

Reklam Alani
Alt 14-09-2012, 14:58   #6 (permalink)
Dörtlük Üye

Sosyal Sitelerde Paylas
Bu Mesajı Paylaş |
Yardımcı olacak yok mu? Yukarıda yazana arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum bu arada. :)

Reklam Alani

Etiketler
calmayi, gelistirmek, saz

Seçenekler
Stil