PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : uzun sap baglama ile her türkü calinir mi?

Mallah
02.Mays.2012, 13:51
Selam Saygi deger Sazkursu Forum üyeleri,

ben kendime uzun sap baglama aldim ve yaklasik 10 gündür bu forumun sayesine parmak alisdirmalarina basladim. Üstelik akor nasil yapilacagini ögrendim ve uyguladim. Cok tesekkür ederim.

Benim tek kafama karistiran olay, bazi veya cogu egitim videolari (burda olsun, youtoube da olsun) sanki hep kisa sap baglamayla yapiliyor.

1) Bunun ne deni ne?
2) her türkü uzun sap baglama ile de calinabiliyor mu, yoksa illa kelepce mi lagzim?

...

simdilik sanirim bu kadar. cok sagolun. Cok tskler..

Saygilar

Mallah / Melih

Nesetci40
02.Mays.2012, 14:59
1. Sorunuzu cevapliyamam :)
Kisa sap saz daha yaygin oldugundan olabilir?
Veya calmasi daha pratik oldugu icin?
Nedenini bende bilmiyorum :-)

2. Calinir. Uzun sapa baglama akortu cekip calarbilirsiniz
Yada karadüzen (bozuk düzen) calabilirsiniz.

Foruma hosgeldiniz :)

kendirli388
02.Mays.2012, 15:43
ben þuanda kara düzen çalýyorum kýsa sapta çalanan herþeyide çalabiliyorum

hiç farketmiyor

mesala bu bir kara düzen (uzun sap)

http://www.youtube.com/watch?v=B7u4iOYDo-Y&feature=related

parmaklara dikkat klevye üzerinde oynuyor

http://www.youtube.com/watch?v=fZ7uXH8s2kg
buda bir baðlama düzeni(kýsa sap)

sanki el bir yere sabitlenmiþ gibi neredeyse hep ayný yerden tüm telleri kullanarak

umarým yardýmcý olmuþumdur

ali85
02.Mays.2012, 16:35
calmasina calinir.fakat belirli eserler uzun sapta güzeldir, bir cok eserde kisa sapta hos gelir kulaga. mesele senin ne tarz calmak istedigindir.

Furkan 0632
02.Mays.2012, 16:45
yalnýz uzun sapta þelpe teknýði ile calýnan türküleri calamazsýn.

osmanturev
02.Mays.2012, 17:28
aslýnda kýsa ve uzun saptaki fark düzen farkýdýr kýsa sap genelde baðlama düzeninde akord edilir. uzun sap ta bozuk düzende akord edilir. ama uzun sapý baðlama düzenine de çekebilirsin. ama bu seferde perde aralarý geniþ olduðu için çalmakta zorluk çekebilirsin. hem her türkü her düzende çalýnabilir(çok iddialý bir yorum oldu) ama o senin ustalýðýna baðlý. bazý türküler bazý düzenlerde daha kolay çalýnýr ve daha güzel tat verir. mesela "Alim gitme pazara", "Þeker oðlan" gibi türküler baðlama düzeninde daha kolay çalýnýr ve daha güzel tat verir. ya da misget uzun sapta misget düzeninde kulaða hos gelir(gerçi bunlar icracýnýn yeteneðine kalmýþ). deyiþler kýsa sapta hoþ olur. artýk gerisi senin kiþisel zevklerine kalmýþ.

Mallah
03.Mays.2012, 12:13
öncelikle cok cok tsk ederim.. yardiminizdan dolayi..

anladigima göre, ozaman gidip bide kisa sap baglama almama gerek yok ..
akor u cözdüm.. kara düzen i ayarladim benim uzun sap baglamaya..:D

calmak istedigim türküler öncelikle:

sari gelin,
aman ormanci,
telli turnam,
elledim elledim,
leylim ley,
aldirma gönül ,
aldirma,
metrisin önü,
mihriban,
bul getir,
uzun ince bir yoldayim.....

bunlarin hepsi uzun da calabilirim anladigima göre.. yoksa kara düzen den baglama düzenine mi gecmem lagzim?

smokeramazan
03.Mays.2012, 12:20
evet tamamý rahatlýkla hem uzun sapta hem de kýsa sapta çalýnabilir..ayrýca bir kelepçe takýp uzun sap sazýnýzý zaman zaman kýsa sap gibi çalabilirsiniz,yani kýsa sap almanýza gerek yok bile her þekilde..

Mallah
03.Mays.2012, 14:35
bazi notalarda es var.. es nasil caliniyor uzun sap baglamada ??

burika_55
03.Mays.2012, 14:55
bazi notalarda es var.. es nasil caliniyor uzun sap baglamada ??

'es' farklý þekillerde çalýnabilir.Benim bildiðim üç farklý þekli var:La notasýna vurmak,parmaðýmýzý vurmak ve 1 nota süresi kadar beklemek.

atalay07
03.Mays.2012, 19:31
arkdaþlarýn dediði gibi uzun sapta da kýsa sapta da çalarsýn o türküleri, ayrýca uzun sapta genel olarak en alt tel yani la akorlu telden çalýnýr ancak bu bir zorunluluk deðildir, mesela ben bazý türküleri orta telin týnýsna daha iyi gidiyor diye orta telden çalýyorum bunu da þöyle yapýyorum var olan notalarý orta tele göre transpoze ediyorsun ve ayný ses dizisisin farklý bir seviyesinden çalmýþ oluyorsun yada orta teldeki perdelerinden çalýyorum notalarý dolayýsýyla gelmek istediðim nokta eðer telerin týnýsý türküye uyuyorsa bazý notalarý orta telden bazýlarý alt bazýlarýný üsttelden çalarak uzun sapta da teller arasýnda gezinebilirsin

ysf82
01.Haziran.2012, 02:51
sormak istediklerimi arkadaþlar sormuþ ustalarým cevaplamýþ valla bu konu çok bilgilendirdi beni saolun ustatlarým yararlý bi konu

ultisonic
07.Haziran.2012, 21:25
Ýngilizce þarký bile çalýnýr örneðin PUMT ÝT

10ur73
11.Haziran.2012, 10:02
Sana diyeceðim tek þey sakýn kýsa sap'ýn azizliðine uðrama geliþmek istiyorsan baðlamanla gerçekten birþeyler yapmak istiyorsan diyeceðim tek þey UZUN SAP, UZUN SAP, UZUN SAP :)

onurhanburak
19.Temmuz.2012, 21:44
Ýnsan olmaya geldim gibi iddalý türküler uzun sapta hem zor çaýnýr hemde kýsa gibi tad vermez :)

Kerem44
19.Temmuz.2012, 23:30
Kardeþ valla yetenek oldu mu ister uzun sap ister kýsa sap farketmez çýkarýrsýn notalarý :D :D

Cembiz
21.Temmuz.2012, 04:27
Gam bir ses alanidir, butun sarkilar bir gamin icinden cikar ve bu gam baglama ailesinde mevcut

kdm acemi 58
14.Mart.2013, 22:24
Kýsa sap için verilen notalar la karardýr, alt teller re de bittiði için do si ve la orta ve üst telden alýnýr. istenirze kýsa sap kara düzende de çalýnabilir. Sazýn sapý sanki ciddi bir sorunmuþ gibi konuþuluyor. Notalarýn yerini bildikten sonra daha kýsa sap ile de bi çok türkü çalýnabilir. Güzel olur olmaz ayrý konu, kiþiye görede deðiþir.

internette gördüðünüz bütün kýsa sap solfejler notalarýna bakýlarak veya dinlenilerek uzun sap ile la karar yani alt tel boþta bitecek þekilde çalýnabilir. Ben bilmediðim bir türküyü uzun sap solfej bulamazsam kýsa lap la karar öðreniyorum. Daha sonra baðlama düzeni ile çalýndýðýnda daha güzel olacaksa akordu deðiþtirip baðlama düzeninde calýyorum. Örnek Aþýk Veyselin tüm türküleri baðlama düzeninde güzeldir, ama ayný tadý vermese de, re karar veya la karar kara düzende de çalýnabilir.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VbvfcyS6hdc

örnek bir uzun sap baðlama düzeni asdtgm çalýyor

mrt067
10.Temmuz.2013, 23:34
emeðe saðlýk

Yahcx
11.Temmuz.2013, 01:38
kelepce takarsin yine calarsin