PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : karar ses RE yada MÝ

savasiclal
21.ubat.2012, 12:23
Ardýç yaprak 42 lik tekne uzun sap baðlama aldým. Ben sazýmý çöðür akordunda RE yada MÝ karar sesine akord etmek istiyorum, yapýyorumda; ancak teller çok pes kalýyor sanýrým bunun sebebi tekne boyutu
Benim sorum þu; uzun sapta çöðür akorduyla RE yada MÝ karar sesine akord ettiðimde tellerin pes kalmadýðý týnýsýnýn yüksek olduðu uzun sapýn tekne boyutu ne olmalýdýr?

Cembiz
21.ubat.2012, 12:59
Ayni sorunu bende yasiyorum, sana soyle anlatiyim: Eger sen mi den okuyorsan genelde muzisyenlerin sana tavsiyesi su olacaktir, "saziniz uzunsapsa la karar cekin ve kelepceyle D/REden okuyun "derler ama idialist muzisyenim ben mi ve reye cekmek istiyorum sazimi dersen, ozaman butce ve istegine bakacaksin ozel saz yaptirman lazim tekne herhalde 36 filan olmasi lazim ustalar sana bunu anlatir, ama bir risk daha varki sazi yaptirirsin atiyorum 1000 dolara ama sesi seni sarmaz ama artik siparis emissindir almak zorundasindir, bu tur sazlari bulup once denemende bence imkansiz...hic bir sazcida asili goremessin. Umarim anlatabilmisimdir

savasiclal
21.ubat.2012, 13:02
anladým teþekkür ederim

BozLak84
21.ubat.2012, 17:08
Cembiz arkadaþýmýz çok güzel açýklamýþ. fakat elimden geçen 2 tane 38 tekne uzun sap baðlamadan, birisinin Mi akordunu, teller çok gergin olmadan çekebildiðini. diðerininde Re akordunu yine fazla zorlamadan çektiðini söylemek istedim.
Yine Cembiz arkadaþýmýzýn dediði gibi 35-36 tekne rahatlýkla çekecektir diye düþünüyorum ama her sazcýda hazýr asýlý durma ihtimali zayýf. 35-36-37 ve bi ihtimal 38 tekne baðlamalar senin için ideal

Cembiz
21.ubat.2012, 20:12
Bozlak arkadasa bir sorum olacak: O mi karari ceken uzun sapli sazin sesi guzelmiydi? onu dusunuyorumda....

BozLak84
21.ubat.2012, 21:03
saz atölyesinden deneme amaçlý aldýðým bende 1 hafta kalan kullanýlmýþ bir baðlamaydý. Açýkcasý mi karardaki sesini hatýrlayamýyorum ama muhteþem bi yanýklýk, týnýsý vardý. Si karardan aþaðýsýný ise çekmiyordu zaten. dip bölgelerde atýklýk olduðu için düzen tutmaz diye geri iade etmiþtim ama hala aklýma geldikçe içim gider :) sonradan gittiðimde tamir etmiþler, kýsa sapa çevirmiþler. fiyatý 150 den 600 e fýrlamýþ :)

ayata70
21.ubat.2012, 21:47
mi karar kýsa sapta ok uzunda zor biraz týný çok tiz ve kemiksi mekanik bir ses olur re karar bence en güzel tondur ama ben si ve do kararý tercih ederim üstü eli yorar

savasiclal
06.Mart.2012, 14:46
arkadaþlar daha önce 42'lik uzun sap baðlamam karar ses RE de pes kalýyor diye bir konu açmýþtým ve deðerli görüþlerinizi açýklamýþtýnýz. Bu konuda yeni denediðim birþeyi sizinle paylaþýp görüþlerinizi tekrar almak istedim;
Baðlamanýn altýna 0,30 luk iki tel attým bam yok, ortaya 0,20 ve ince bam attým üste 0,20 ve kalýn bam attým. Aslýnda aradýðým sese ulaþtým ancak bir hayli sert oldu siz ne dersiniz ?

Cembiz
06.Mart.2012, 21:54
sesler kaynastiktan sonra senin hosuna gidiyorsa iydir....:)